Głównym zadaniem zabawek edukacyjnych jest wspieranie prawidłowego rozwoju dziecka. Na to pojęcie składa się kilka czynników – pobudzanie umiejętności ruchowych i percepcyjnych czy rozwijanie wyobraźni poprzez zabawę. Jak dobrać zabawki edukacyjne dla dzieci w różnym wieku, które nie wylądują w kącie? Sprawdź i zapewnij swojemu dziecku prawidłowy rozwój dzięki zabawie.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Wybierając zabawki edukacyjne dla dzieci, weź pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo, które płynie z zabawy. Wiele niemowlaków oraz małych dzieci prędzej czy później bierze swoje zabawki do buzi – dlatego bardzo ważną kwestią w wyborze odpowiednich zabawek jest materiał wykonania. Postaw na zabawki, które zrobione są z nieszkodliwych dla dzieci materiałów oraz na takie, które nie posiadają drobnych elementów, którymi dziecko mogłoby się zakrztusić poprzez połknięcie. Na rynku istnieje wiele zabaweczek, na których naklejony jest specjalny znaczek z wiekiem dziecka, dzięki czemu bez problemu dobierzesz je pod wiek swojej pociechy.
Zabawki edukacyjne dla dzieci w różnym wieku – jak wybrać?
Oprócz kwestii bezpieczeństwa dobór zabawek oparty jest często również o możliwości poznawcze dziecka. Pamiętaj o tym, że zabawki edukacyjne przeznaczone dla 5-latka nie będą odpowiednie dla rocznego maluszka, który nie wykorzysta ich potencjału edukacyjnego. Podobnie sprawa wygląda z sytuacją, w której 5-letnie dziecko dostanie np. układankę przeznaczoną dla 2-latka – większe dziecko szybko znudzi się taką zabawką i jeszcze szybciej odrzuci ją w kąt. Dowiedz się, jak dobrać zabawki edukacyjne dla dzieci w różnym wieku tak, aby Twój prezent był trafiony i wspomagał prawidłowy rozwój swojej pociechy.
Zabawki edukacyjne dla noworodka
Pierwszymi gadżetami dla noworodka do około 3. miesiąca są zabawki pobudzające zmysł wzroku i słuchu. To właśnie w tym okresie dziecko uczy się wodzić wzrokiem za przedmiotami oraz wytęża swoje uszy i odbiera swoje pierwsze dźwięki. Odpowiednimi zabawkami dla noworodków są kolorowe grzechotki np. przyjazne zwierzątka, mini karuzele w wyraziste kolory i wzory czy dzwoneczki i zabawki, które wydają dźwięk podczas poruszania.
Zabawki edukacyjne dla niemowlaka od 4. do 6. miesiąca życia
Niemowlę w tym okresie swojego życia z reguły zaczyna brać zabawki do buzi – dlatego odpowiednimi gadżetami do zabawy i edukacji dziecka są gryzaki. Pamiętaj, aby były one wykonane z odpowiedniego tworzywa. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się gryzaki silikonowe w przyjazne zwierzątka o różnych smakach. Odpowiednimi gadżetami dla niemowlaka w tym wieku są również kolorowe zabawki do kąpieli.
Zabawki edukacyjne dla niemowląt między 6. a 12. miesiącem życia
Okres ten jest dla dziecka czasem, w którym zaczyna się samodzielnie poruszać – co wpływa na przestawianie i wybieranie zabawek, które go interesują. W tym czasie postaw na różnego typu sortery, czyli klocki, które należy dopasować w odpowiedni kształt np. figury geometryczne czy zwierzątka. Jest to również okres, w którym dzieci zaczynają interesować się kolorowymi obrazkami z książeczek.
Zabawki edukacyjne dla dwulatka
Okres ten jest dla dziecka bardzo intensywny pod kątem aktywności ruchowej. Zabawki edukacyjne dla dwulatka powinny przede wszystkim wspierać jego zdolności manualne. W tym czasie wybierz interaktywne gadżety, czy wszelkiego rodzaju zestawy np. małego majsterkowicza lub kredki i tablice z kolorową kredą.
Zabawki edukacyjne dla trzylatka
Zabawki edukacyjne dla trzylatka powinny wspierać aktywność ruchową oraz w jeszcze większym stopniu zdolności manualne. To czas, w którym sprawdzą się gadżety do zabawy w piaskownicy – łopatki, wiaderka) oraz piłki do gry. Jeżeli chcesz wspomóc rozwój artystyczny swojego dziecka, podaruj mu proste malowanki czy plastelinę, która zwiększy kreatywność Twojej pociechy.
Na jakim etapie rozwoju jest Twoje dziecko, jakimi zabawkami najchętniej się bawi?
bardzo lubię takie zabawki, zwłaszcza, że wybór jest ogromny.
Świetnie że na rynku mamy taki wybór.
Zawsze staramy się wybierać zabawki odpowiednie wiekowo do naszych dzieci oraz ich umiejętności. Choć muszę przyznać, że czasami starszy syn sięga po gry dla trochę starszych.
Mój dwulatek to typowy majster i malarz w jednym, na wysokości metra wszystkie ściany pomazane ze śladami tłuczka do mięsa ? poprzednia dwójka mniej barbarzyński traktowała jaskinie.
Najważniejsze, żeby dopasować zabawki do wieku dziecka i znaleźć te z nich, którymi dziecko będzie się chętnie bawiło. 🙂
Bardzo fajny poradnik. Swoją drogą, uwielbiam wybierać zabawki dla swoich małych siostrzeńców i bratanków 😀
Bardzo fajnie napisane. Cieszy mnie to że na rynku pojawia się coraz więcej na prawdę fajnych zabawek
Świetnie, że te zabawki są w większości drewniane.
Bardzo lubię takie zabawki, cieszę się że jest ich coraz więcej.
Super że takich zabawek jest coraz więcej.
My się lubujemy w drewnianych zabawkach, klocki są ponadczasowe i praktycznie niezniszczalne. Teraz czekają na rączki malucha.
U nas niezmiennie królują klocki. Starszaki codziennie bawią się Lego a maluch Duplo. Chociaż i do niego bracia często dołączają żeby wspólnie zrobić jakieś większe konstrukcje 🙂
Moja córka od najmłodszych lat lubiła ukłądanie puzli 🙂
Kupuję dużo puzzli moim dzieciom, tablica do malowania też by się przydała. Akurat mój mały ma urodziny 😀
Super artykuł 🙂 JA ogólnie powiem, że jak moje dziecko podrosło, to elektronika dla dzieci to u nas podstawa 🙂 Wszelkie roboty i tego typu zabawki rozwijają dzieciaki i sprawiają, że dzieci chcą sie rozwijać.