Rodzice od samego początku mogą wspomagać rozwój psychofizyczny swojego dziecka, wykorzystując między innymi dedykowane niemowlętom i małym dzieciom zabawki. Czym kierować się przy zakupie pierwszych zabawek dla maluszka? Jakie zabawki poleca się dla niemowląt w pierwszym roku życia a jakie w nieco późniejszym okresie rozwoju?
Poprzedni post „Zabawki sensoryczne dla niemowlaka- zobaczcie” wzbudził ogromne zainteresowanie. Dziś kolejna część, o tym jak wybierać ciekawe i rozwijające zabawki dla najmłodszych. Warto pamiętać o złotej zasadzie: nie należy przesadzać z liczbą zabawek dla maluszka. Na początek wystarczy jedna, dwie po to by maluch oswoił się z nią i dobrze ją poznał. Bodźce są potrzebne, ale nie w nadmiarze. Maluch, który będzie przebodźcowany, z pewnością odreaguje to potem. Jego układ nerwowy nie będzie w stanie przerobić nadmiaru bodźców, które do niego docierają.
Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Wam odpowiednio dobierać zabawki. Dziecko każdego dnia od chwili narodzin zdobywa nowe umiejętności. Możemy je wspierać poprzez proponowanie im odpowiednich zabawek. Z naciskiem na słowo odpowiednich.
Czy warto kupować zabawki od samego początku?
Tak, ale warto się zastanowić, czego tak naprawdę potrzebuje niemowlę w pierwszych miesiącach życia. Mówi się, że niemowlęta do 6 miesiąca tak naprawdę nie potrzebują zabawek, tylko obecności drugiego człowieka. I choć najlepszą rozrywką dla Ani jesteśmy my i jej starsze rodzeństwo, to od jakiegoś czasu z ogromnym zainteresowaniem sięga po zabawki sensoryczne. Najlepsze są te szeleszczące, w kontrastowych kolorach i pobudzające do aktywności. Zabawki są super alternatywą zajęcia maluszka, kiedy nam rodzicom zaczyna brakować pomysłów na zainteresowanie dziecka. Odpowiednio dobrane będą w fantastyczny sposób wspierały jego rozwój.
Tak naprawdę już pierwsze zabawki dla maluszków są nie tylko rozrywką, ale także bardzo ważnym bodźcem dla ich rozwoju. Na rynku jest coraz więcej zabawek różnego rodzaju. Od zabawek sensorycznych, językowych, muzycznych, konstrukcyjnych i sportowych. Poniżej przygotowałam mini poradnik, jakie zabawki wybrać dla noworodka, jakie będą są odpowiednie dla niemowlaka i ciut starszego dziecka. Jesteście ciekawi, jakimi zabawkami można przyciągać uwagę najmłodszych smyków.
Zabawki dla maluszków 0-3 miesiące
Biorąc pod uwagę, ze noworodek większość czasu przesypia tak naprawdę zabawek nie potrzebuje. Oczywiście wraz z wydłużaniem się stanu czuwania przydatne okazać się mogą karuzelę nad łóżeczko, szumiące misie i inne zabawki z pozytywką. Biorąc pod uwagę, ze maluszek nie przewraca się jeszcze na boki idealną zabawką dla niego będzie karuzela lub mata z zawieszonymi zabawkami. Najlepiej taka w kontrastowych kolorach. Około 3 miesiąca życia można zaproponować maluszkowi gryzaki i pierwsze grzechotki, które będą idealne na swędzące i bolące dziąsła.
Na rynku znajdziecie całkiem spory wybór gryzaczków (drewniane, wodne i żelowe). Gryzaki rozwijają koordynację ruchową, dziecko uczy się chwytać i kierować przedmiot rączką do buzi. Gryzak powinien być lekki i wygodny do trzymania. Aktualnie Ania korzysta z kilku gryzaków na zmianę, ostatnio jednak wyjątkowo upodobała sobie żyrafę Sophie.
Zabawki dla niemowląt 3-6 miesięcy
Maluch staje się bardziej ciekawy tego, co dzieje się wokół niego. Między 3. a 6. miesiącem życia zaczyna się bardziej interesować tym, co się dzieje dookoła. To idealny moment na zabawy na macie edukacyjnej. To naprawdę genialna zabawka, która dostarcza maluszkowi mnóstwo atrakcji. Zabawy na macie to doskonały wstęp do przemieszczania się, obracania się, chwytania i podtrzymywania główki.
Z zabawek, które poleca się w tym okresie rozwoju są zawieszki i pałąki do wózków. To również dobry moment na miękkie książeczki sensoryczne, które oprócz stymulacji wzroku wspomagają rozwoju koordynacji wzrokowo-ruchowej. Idealne będą grzechotki, bezpieczne lustereczka i zabawki o różnych kształtach i fakturach. Oprócz grzechotek i gryzaków, które w tym czasie stają się koniecznością, warto proponować maluchowi zabawki sensoryczne, które dalej będą stymulować zmysł dotyku.
Na zdjęciu Grzechotka sowa – Chicco. Tourocza grzechotka z 6 kolorowymi pierścieniami o różnej fakturze, Wszystko po to by zwiększyć zainteresowanie dziecka. Zabawka została wykonana w 80% z plastiku pochodzącego z recyklingu i bioplastiku ze źródeł roślinnych. Bardzo dobry krok w stronę ochrony naszej planety. Opakowanie zabawki nadaje się do recyklingu.
Dla maluszków 6-12 miesięcy
Dzieci powyżej 6. miesiąca zaczynają interesować się manipulacją przedmiotami i mechanizmami przyczynowo-skutkowymi. Zabawki interaktywne są niezwykle interesujące, a wydawane przez nie dźwięki przyciągają uwagę malucha, dosatkowe funkcje stymulują zarówno wzrok, dotyk, jak i słuch. Dziecko, które już siedzi, zaczyna zauważać, że rączki nie służą tylko do wkładania do buzi, ale także można nimi manewrować. Na tym etapie rozwoju doskonale sprawdzą się pierwsze wieże z kilku elementów. Siedzący maluch jest w stanie ułożyć prostą wieżę. My jeszcze nie na etapie siedzenia, choć wszelkiego rodzaju klocki niesamoowicie interesują moją Anulkę. Moje odkrycie ostatnich tygodni to Chicco – Piramidka Kamienie.
Ta kolorowa zabawka do układania jest inspirowana naturą. Polega na ułożeniu kamieni. Z pozoru banalna i niezwykle łatwa, w rzeczywistości wymagająca niesamowitej cierpliwości. Piramidka kamienie to zabawka idealna dla małych rączek! Ułóż 5 kolorowych kamieni kolejno jeden na drugim, aby stworzyć piramidkę z kamieni. Niby proste, ale nie aż tak jakby się początkowo wydawało. Dzieci mogą się bawić układając kamienie jak im się podoba, od najmniejszego do największego lub w przypadkowej kolejności. Zabawka ma wpływ na rozwój kreatywności, koordynacji manualnej oraz doskonali zdolności poznawcze!
Tak jak pozostałe zabawki z serii ECO+ wykonana jest w 80% z plastiku pochodzącego z recyklingu!
Dla coraz bardziej mobilnych i aktywnych smyków, poleca się zabawki uczące raczkowania, np. tocząca się kula; raczkujący miś, po zabawki uczące dopasowania kształtów, pierwsze proste sortery, puzzle kilku elementowe, misie edukacyjne, farmy muzyczne, i inne zabawki naśladujące dźwięki. Z pewnością można się pokusić o zakup zabawek uczących mówienia i chodzenia. Tu polecam pchacze. Z zabawek wymagających skupienia i pracy małych rączek u nas coraz bardziej powodzeniem cieszy się sorter Chicco – Sorter Kształtów Baobab.
Zestaw składa się z sortera wyglądającego jak drzewo oraz 4 kolorowych klocków w kształcie: koła, kwadratu, trójkąta i kwiatka. Każdy z klocków posiada podobiznę dzikiego zwierzęcia. Dziecko może dotykać różnych faktur drzewa i przesuwać kolorowe koraliki. To z jednej strony klasyczny sorter a z drugiej fantastyczna zabawka sensoryczna.
Wierzcie mi, że 6 miesięcznego niemowlaka jest w stanie zająć przez kilkanaście minut, a to ogromny sukces. Myślę, że tym mniejszym i większym pociechom zapewni długie godziny zabawy.
Zabawki dla dzieci powyżej 12 miesiąca
Tak naprawdę roczniakowi, który zaczyna stawiać swoje pierwsze kroki nie jest potrzebnych wiele zabawek, bo to właśnie wtedy okazuje się, że tyle jest do odkrycia. Roczny maluch jest już coraz bardziej mobilny, można pokusić się o zakup rowerka biegowego, lub pchacza. Rewelacyjnym pomysłem będą miękkie klocki, drewniane kilkuelementowe układanki, pierwsze puzzle i pierwsze zestawy Lego Duplo. Dzieci w tym wieku uwielbiają sortery i drewniane wieże. Niektóre maluchy w tym wieku sięgają po swoje pierwsze kredki. Jest całkiem spory wybór bezpiecznych kredek dla maluszków. Ciekawym pomysłem na zajęcie nieco starszego dziecka mogą być zabawki interaktywne. Oczywiście odpowiednio dopasowane do jego wieku.
Czym są zabawki interaktywne i jakie funkcje powinny spełniać?
Zabawki interaktywne to zabawki elektroniczne, które poprzez wydawanie odgłosów zwierząt, zapalanie się świateł czy ruchu są w stanie uruchamiać i aktywizować więcej bodźców u dziecka w trakcie zabawy. Z pewnością małe dzieci prędzej czy później zainteresują się takimi zabawkami. Dużym powodzeniem wśród rodziców i dzieci cieszą się zabawki dźwiękowe. Dźwięk dla dzieci to spore uatrakcyjnienie zabawy. Interaktywność zabawki polega na wykonaniu jakiegoś ruchu, po to by zabawka działała. Zazwyczaj trzeba wykonać jakieś polecenie, by wprowadzić ją w ruch.
Dobrze dobrana do potrzeb i wieku dziecka zabawka powinna spełniać 4 funkcje:
- Funkcję aktywizującą,
- Funkcję poznawczą,
- Funkcję usprawniającą.
- Funkcję inspirującą,
Jeżeli zabawka spełnia te funkcje, to bardzo dobrze. Jest jeszcze jeden bardzo ważny warunek, zabawka powinna być dopasowana do wieku dziecka. Przez ostatnich kilka tygodni miałam okazję się przyjrzeć wybranym zabawkom interaktywnym Chicco. Pora przedstawić psiego przyjaciela, na którego od samego początku zwróciłam uwagę. Poznajcie Lucky’ego – Interaktywnego Pieska marki Chicco.
Piesek Lucky to interaktywna, opowiadająca historie pluszowa zabawka z zaskakującymi funkcjami! Chyba na spokojnie mona polecić ją rezolutnym roczniakom, pod nadzorem rodzica, opiekuna. I choć producent oznacza ją, jako 18+, myślę, że względu na zainteresowanie dzieci to bardzo dobra zabawka na sam początek przygody z zabawkami interaktywnymi. To niezbyt głośna i edukacyjna zabawka dla maluchów. To typ zabawki mającej wiele funkcji. Podczas zabawy dziecko nauczy się, że aby odsłuchać bajeczki, należy nacisnąć odpowiedni guzik. To naprawdę doskonała forma edukacji od małego, w której dziecko uczy się skupienia i myślenia przyczynowo skutkowego.
Interaktywny Piesek Lucky to pierwsza interaktywna pluszowa zabawka, Chicco, która opowiada historie, komunikując się z najmłodszymi dzięki inteligentnym funkcjom. Wystarczy, że dziecko otwiera książkę i kieruje ją w stronę zabawki, piesek zaczyna opowiadać historię. Fantastycznie. Oczywiście zabawka nie zastąpi czytani książek przez rodzica, ale może być jego uzupełnieniem. Pisesk ten wzbudził zainteresowanie u 6 miesięcznego szkraba. Ba nawet mój 8 latek pytal się czy chwile może się nim pobawić, bo on takiego nie miał.
Jak to działa?
Kiedy maluch przewraca strony książki, piesek kontynuuje opowieść, a gdy dziecko ją zamyka – piesek żegna się, mówiąc „pa, pa!”. Ta naprawdę prosta interaktywna pluszowa zabawka poza aspektem edukacyjnym jest również miłym pluszakiem, do którego można się przytulić. Szczeniaczek opowiadając historię porusza pyszczkiem! Ma za zadanie rozwijać zainteresowanie dziecka czytelnictwem, tym samym stanowiąc doskonały wstęp do nauki słuchania, czytania i snucia opowieści.
W zestawie znajduje się 9-stronicowa kolorowa książeczka z technologią na podczerwień, która ułatwia dziecku podążać za opowiadaną historią. Prezentację zabawki – zobaczcie (tutaj).
Natępna zabawka interaktywna którą chciałam pokazać to Mówiąca Farma Dwujęzyczna Edukacyjna Chicco. To dwujęzyczna zabawka edukacyjna gdzie bohaterami są zwierzęta z farmy. Zabawka uczy nazw oraz odgłosów zwierząt gospodarskich, numerów od 1 do 10, kolorów i piosenek o tematyce farmy po polsku i po angielsku.
Można wybrać jeden z trzech trybów odtwarzania o zróżnicowanym stopniu trudności.
- Poznawanie zwierząt i ich odgłosów, nazw kolorów i liczb, uważam, że fantastyczny aspekt edukacyjny,
- Słuchanie odgłosów zwierząt i odgadywanie, z jakim zwierzęciem są związane, świetne dla maluchów. Przecież już maluszkom mówimy, jakie odgłosy wydaje, kotek, piesek, ptaszek czy świnka.
- I wreszcie pora na quizy, czyli słuchanie pytań i wybieranie przycisków z poprawną odpowiedzią.
Jak sami widzicie nauka przez zabawę w atrakcyjnym wydaniu!
Kolejna propozycja dla ciut starszych dzieciaczków, czyli Wesoły warzywniak, kasa z akcesoriami – Chicco. Warzywniak ten to wyjątkowa zabawka, która z pewnością zapewni dziecku moc zabawy. Maluch może wcielić się w rolę kasjera lub klienta. I tu kłania się zabawa w odtwarzanie ról, niezwykle ważna dla ogólnego rozwoju dzieci, o czym pisałam kiedyś w tym wpisie.
Jak to działa?
Poszczególne elementy spożywcze są rozpoznawane przez skaner, który wydaje dźwięki a także posiada efekty świetlne. Prawdziwa magia, niczym w samoobsługowej kasie, w Decathlonie. Oj do dziś pamiętam zdziwienia Jaśka jak po raz pierwszy płaciliśmy w ten sposób. Kasa wyposażona jest w elektroniczny skaner, rolkę z efektem pop-up, wagę wydającą dźwięki oraz elektroniczną tablice. Maluch z pewnością poczuje się jak w prawdziwym sklepie ważąc, skanując i kupując produkty. Dodatkową atrakcją dla maluchów jest tryb QUIZ dla skojarzeń logicznych gdzie dziecko odpowiada na pytania, naciskając odpowiednie przyciski.
Plusem jest dwujęzyczność zabawki, myślę, że to doskonały sposób na zapoznania dziecko z obcym akcentem i inaczej brzmiącymi słowami. Pierwsze lekcje angielskiego w warzywniaku, czemu by nie. Z czasem dziecko zacznie kojarzyć, że apple to jabłko i w ten sposób łatwiej mu będzie w przyszłości uczyć się języków obcych.
Nauka języka angielskiego to dodatkowa funkcja zabawki, dzięki której dziecko uczy dziecko w języku polskim i angielskim. Naprawdę już 15 miesięczne maluchy potrafią zapamiętywać poszczególne słówka w obcym języku. Nie mówię o dzieciach dwujęzycznych.
Funkcje edukacyjne wesołego warzywniaka to:
- Nauka kolorów, nazw owoców i warzyw,
- nauka alfabetu i liczenia od 1 do 10,
- wspomaganie logicznego myślenia.
W zestawie znajdziecie 5 sztuk warzyw i owoców, koszyk na zakupy oraz skaner. Ta interaktywna, a jednocześnie edukacyjna zabawka nie ogłupia dźwiękiem i wibracjami. Dla mnie ok.
To, co kto wpada na zakupy?
Kolejna dwujęzyczna zabawka interaktywna na którą warto zwrócić uwagę to Robot Kuchenny Cooky – Chicco. Robot kuchenny rozpoznaje elementy umieszczane przez dziecko do pojemnika oraz pomaga mu przygotować z nich pyszne danie. Kiedy dziecko dodaje nowy składnik, robot kuchenny Cooky go rozpoznaje, podając jego nazwę i kolor, a także zapalając się światłem o tej samej barwie. Fantastyczna zabawa, mówię wam sama się wkręciłąm w zabawę. Zabawka uczy nazw i kolorów składników, przepisów na dania, liczb od 1 do 10, a także wesołych piosenek – po polsku i po angielsku.
Posiada 3 tryby zabawy o zróżnicowanym poziomie trudności:
- Tryb składników: po wrzuceniu składnika do pojemnika robot go rozpoznaje;
- Tryb przepisu: po wybraniu jednego z czterech przepisów, robot pomaga przygotować danie, prosząc o umieszczenie kolejnych składników w pojemniku,
- Tryb quizu: po naciśnięciu przycisku „?”, robot prosi o samodzielnie przygotowanie dania, bez podpowiadania składników.
W zestawie znajduje się 6 składników ( winogrono, morela cukinia, makaron, jajko, pomidor) oraz 1 łyżka i 1 talerz do serwowania potraw.
Inwestując w tą zabawkę być może zaszczepimy w dziecku chęć do pomagania w kuchni. Ja pamiętam, ze z Jasiem nie mieliśmy aż tylu zabawek elektronicznych, ale do dziś z sentymentem wracam wspomnieniami do szczeniaczka, z którym Janek zaprzyjaźnił się na bardzo długi czas.
Małe podsumowanie:
Odpowiednio dobrana do wieku zabawka interaktywna może zapewnić maluchowi interesującą zabawę i rozwój. To by było na tyle, jeżeli chodzi o przekrój zabawek dla dzieci w wieku od 0-3 lat. Odpowiednio dobrana do wieku zabawka interaktywna może zapewnić maluchowi interesującą zabawę i rozwój. Ania na razie nie jest jeszcze gotowa na tego typu zabawki. Choć nie ukrywam, że piesek Lucky zrobił na niej ogromne wrażenie. Pozostałe grzecznie poczekają aż dorośnie.
Warto przed zakupem sprawdzić, jakie funkcje posiada, jakie dźwięki wydaje zabawka i czego tak naprawdę może nauczyć dziecko. My do dziś mamy w piwnicy szaloną biedronkę, której Jaś bał się od samego początku i pingwinki, których dźwięk z kolei nas doprowadzał do szału. Niektóre zabawki interaktywne niestety są zbyt głośne i absolutnie niedostosowane dla tak małych dzieci. Prawda jest, że zbyt głośne zabawki mogą pogarszać słuch. Więc dbajmy o małe uszka.
Macie już prezenty na Dzień Dziecka, co kupujecie swoim pociechom ?Dajcie znać, co Wam się najbardziej spodobało?
*wpis powstał przy współpracy z marką Chicco. Wszystkie pokazane przeze mnie zabawki i wiele, wiele innych znajdziecie (tutaj).
Moje dzieci też lubiły z Chicco te zabawki i chętnie się nimi bawiły. Myślę, że to doskonałe pomysły na prezenty na każdą okazję.
Super zabawki, piękny jest ten piesek 🙂
Dziękuję za polecenie zabawek, akurat mamy mniejszą kuzynkę, więc chętnie co nieco podpatrzymy.
Przydatny post dla rodziców. Ja dzieci nie mam i nie chcę 🙂
Świetne propozycje:) Moja córka w czasach niemowlęctwa lubiła pluszowe zabawki z szeleszczącymi elementami, a potem najdłużej zajmowały ją drewniane klocki:)
Pamiętam, że przez pierwszy rok życia najlepszymi zabawkami dla mojego syna były zwykłe przedmioty codziennego użytku – sitka, garnki, plastikowe pojemniki itd. 🙂
Wow. Jestem pod wrażeniem propozycji. Zabawki sensoryczne, interaktywne to doskonały wybór. Nie dość, że rozwijają, to i cieszą oko. Bardzo przydatny wpis.
U nas różnego rodzaju sortery, kolorowe książeczki i grające zabawki. Juz w sumie nie pamiętam co kupowałam dzieciom
Swietne zastawienie zabawek dla najmłodszych 🙂
Ciekawe zestawienie zabawek dla dzieci. U tych najmłodszych sprawdzają się również dobrze książeczki konstratowe.
U nas w tym roku gra i książki na Dzień Dziecka, a z wpisu spodobała mi się farma.
Wszystkie propozycje bardzo mi się podobają, z chęcią kupię coś dla młodszej kuzynki.
Świetny pełen inspiracji pot. Pewnie z któreś skorzystam kupując prezenty w przyszłości.
Super zestawienie zabawek dla dzieciaków;) U nas najbardziej rozchwytywanymi zabawkami były klocki drewniane i puzzle 😉
A co sądzicie o drewnianych gryzaczkach? Moja córcia jest już troszkę starsza, 5 miesięcy, i dostała od babci właśnie coś takiego – drewniana zawieszka do smoczka z klonu, która właśnie służy też za gryzaczek. Zastanawiam się, czy już jej to dawać, czy jeszcze troszkę poczekać. 🙂