Jak pewnie większość z Was wie, mieszkamy w Łodzi. W samym środku Polski. W góry, na mazury, nad morze, mamy podobną odległość. Oczywiście czas przejazdu w każdym z tych kierunków jest bardzo różny. Ja najbardziej lubię podróżować w kierunku Gdańska. Choć często tego nie robię, tym razem to ja przejęłam stery. Gdy po wjeździe na autostradę A1, na nawigacji pojawił się komunikat: za 362 km skręć w prawo, to wiedziałam, że nawet ja blondynka nie mogę zabłądzić. 3,5 godziny i byliśmy na miejscu. Trójmiasto to bardzo często polecany kierunek na wakacje, weekend i krótki urlop dla każdego.
Tak naprawdę Gdańsk, Gdynia i Sopot mają turystom naprawdę sporo do zaoferowania. Każda z tych miejscowości ma to coś. Na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę, spędzając rodzinny weekend lub wakacje w Trójmieście? Co nam udało się zwiedzić podczas wydłużony rodzinnego weekendu w Trójmieście? Jakie atrakcje polecamy dla rodzin z nastolatkami i młodszymi dziećmi? Dziś podpowiadam Wam co możecie robić w Gdańsku, Gdyni i Spopocie całą rodziną.
Weekend w Trójmieście
W tym roku to właśnie w Trójmieście postanowiliśmy świętować dzień dziecka. Podróż ta miała też inny ukryty cel. Dla mojej teściowej, ukochanej babci mojego Jasia, była to podróż sentymentalna. Chcąc zrobić jej niespodziankę, to dlatego zdecydowaliśmy się na ten kierunek. W Trójmieście była ponad 30 lat temu. Wyjazd z babcią na weekend to był genialny pomysł, dla niej był to sentymentalna podróż sprzed lat, dla nas nieco więcej luzu. Babcia w ramach dbania i rozpieszczania wnucząt gotowała nam pyszne obiadki.
Trójmiasto dla całej rodziny, co warto zobaczyć i gdzie się wybrać z dziećmi?
Gdzie się wybrać będąc w Trójmieście? Trójmiasto to bardzo ciekawy dla turystów obszar. Tereny należące do mista a jednocześnie trochę dzikie z masą zieleni i lasami Parku Krajobrazowego. W szczycie sezonu Trójmiasto chyba nigdy nie zasypia. Mieliśmy okazję wybrać się na nocny spacer do Sopotu, gwarno i głośno było niemal na każdej ulicy. By uciec od gwaru, zatrzymaliśmy się w na obrzeżach Gdyni, cisza spokój i co bardzo istotne wybraliśmy apartament położony bardzo blisko plaży.
W Trójmieście jest naprawdę bardzo wiele miejsc, do których warto wybrać. Z pewnością jest tu bardzo dużo atrakcji i miejsc ciekawych dla turystów.
Sopot – miejsca polecane turystom
Sopockie molo i promenada to chyba jedno z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Sopocie. Jak pewnie wiecie molo w Sopocie to najdłuższe drewniane molo w Europie. Z którego rozciąga się piękny widok na Zatokę Gdańską. Niesamowitą atrakcją jak dla nas mieszczuchów z pewnością była przystań jachtowa i widok ogromnych statków wycieczkowych. Jasiek nie mógł oderwać oczu od wielkich statków. Teściowej bardzo spodobało się przejście Monciakiem, wejście na molo i odwiedziny w Krzywym Domku.
W Sopocie spędziliśmy pół dnia, potem zjedliśmy obiad, następnie wróciliśmy na plażę trochę poleniuchować i odpocząć. Atrakcji w Sopocie nie brakuje! Jednak to chyba molo wciąż cieszy się największą popularnością mieszkańców i turystów. Jest ono atrakcją kurortu od 1827 roku. Miasto jest stworzone do aktywnego wypoczynku, warto tylko się rozejrzeć i poszukać atrakcji, które sprawią, że wypoczynek będzie należał do udanych.
Sopot z dzieckiem — atrakcje dla dzieci i rodzin
- Aquapark Sopot — to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić z dziećmi. To idealne miejsce na rodzinne wyjście.
- Krzywy Domek — to bardzo charakterystyczny obiekt, który swoją niesamowitą architekturą przyciąga sppjrzenia turystów. Jego baśniową konstrukcją zachęca do odwiedzania go. W środku znajdują się sklepy, bary i restauracje. P.s podają tam znakomitą kawę.
- Latarnia Morska — jeden z ciekawszych zabytków Sopotu. Latarnia morska ma 39 metrów. Na jej szczyt prowadzą spiralne schody. Z góry można podziwiać piękny Molo i Trójmiasto. Jasiek był zachwycony.
- Ścieżki rowerowe m.in. do Gdyni i do Gdańska. Jest to świetny pomysł na aktywne spędzanie czasu z dziećmi i zwiedzanie okolic. Osoby, które nie mają własnych rowerów, mogą skorzystać z licznych wypożyczalni, np. Sopocki Rower na Skwerze Kuracyjnym przy Molo. Dla fanatyków rowerowych takich jak ja to świetna alternatywa, kiedy się nie ma swojego sprzętu.
- Statek Piracki — rejs pięknym statkiem pirackim to świetna przygoda dla całej rodziny.
- Z pobytu tu na pewno będą zadowoleni miłośnicy długich spacerów. Sopot to ponad 22 km pieszych szlaków, które od prawie 10 lat są bardzo dobrze oznaczone. Szlaki turystyczne w Sopocie, o których możecie przeczytać na tej stronie esopot.pl. Następny nasz pobyt z Jasiem zaczniemy od przejścia wszystkich szlaków.
Co warto zobaczyć i gdzie się wybrać w Gdyni?
Dlaczego warto odwiedzić akurat ten zakątek nad Bałtykiem, co warto zobaczyć i zwiedzić podczas pobytu w Gdyni? Dziś podpowiadam Wam co możecie robić w Gdyni całą rodziną. Gdynia – to naprawdę wiele atrakcji takich jak: Skwer Kościuszki, Dar Pomorza, Błyskawica i piękna plaża, ale nie tylko. Co jeszcze warto zobaczyć?
Gdynia Orłowo drewniane molo i orłowskie klify
Nasz pobyt nad Bałtykiem zaczęliśmy od zwiedzania Gdyni Orłowo i pięknego klifu nad Bałtykiem. Uważam, że jest to hit na skalę ogólnopolską. Dla mnie poza ruchomymi wydmami, które znajdują się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego to jeden z piękniejszych i najbardziej fotogenicznych zakątków na całym polskim wybrzeżu. Byłam tu kilkanaście lat temu, dlatego teraz ten piękny zakątek chciałam pokazać dzieciom. W Gdyni Orłowie znajduje się małe, ale bardzo klimatyczne białe drewniane molo.
Zdecydowanie mniej tu turystów niż w Sopocie, dlatego warto wybrać na krótki spacer właśnie w tej okolicy, by w ciszy i spokoju podziwiać uroki Morza Bałtyckiego. Zachęcam do spacerów po maleńkim pięknym molo, warto zajrzeć do Domku Żeromskiego, wejść na punkt widokowy na klifie, a nawet podejść pod orłowskie klify.
W Orłowie polecam spacer szlakiem wyznaczonym nad klifami. Wspaniały kontakt z naturą w rezerwacie Kępa Redłowska. Z góry rozciąga się cudowny widok na Bałtyk i okolicę. Szum morza śpiew ptaków, czy może być piękniej? Cudownie jest poczuć ten klimat, posłuchać szumu Morza Bałtyckiego i odgłosów mew. Będąc w okolicy klifów, warto zachować szczególna ostrożność, niestety klify często potrafią się osuwać, co może być bardzo niebezpieczne. Widoki stąd są po prostu bajeczne.
Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni
Szukając w Gdyni atrakcji dla naszego najmłodszego smyka, wybraliśmy się do Centrum Nauki EXPERYMENT. W obiekcie znajdziecie dużo atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jako uatrakcyjnienie wyjazdu nad morze taka atrakcja z pewnością spodoba się dzieciom. Miejsce to rozbudza zmysły, zachęca do eksperymentowania, dobrej zabawy i podejmowania wyzwań. Tu do zobaczenia relacja z pobytu w tym miejscu.
Skwer Kościuszki
To jedna z głównych ulic w Gdyni. Znajduje się tu Dowództwo Marynarki Wojennej, piękne pomniki i historyczne kamienice. Z pewnością to bardzo klimatyczne i kameralne miejsce. Przy Skwerze z pewnością będziecie mogli podziwiać : ORP Błyskawica i Dar Pomorza – to okręty muzea, które warto odwiedzić. Wspaniale prezentują się na tle Sea Towers i sopckiego molo.
Akwarium Gdyńskie
Myślę, że warto choć raz w życiu wybrać się i poczuć klimat tego miejsca. Z pewnością warto wybrać się do Akwarium Gdyńskiego – tym razem odpuściliśmy sobie, ponieważ byliśmy ze starszymi dziećmi kilka lat temu. Jeśli macie szansę odwiedzić to miejsce, a nie byliście większym tego typu obiekcie, może się Wam tu spodobać.
W drodze powrotnej udało się nam wstąpić na lampkę czerwonego wina do tawerny i w dobrych nastrojach wróciliśmy do apartamentu, gdzie młodzież z Jasiem i teściową grali w gry. Zostaliśmy zaskoczeni pytanie, co tak krótko, fakt nie często zdarza się nam wychodzić sam na sam. Zazwyczaj towarzyszy nam Jaś. To były bardzo miłe chwile.
Jak rodzinnie spędzić weekened w Gdańsku ?
Gdańsk ma tyle do zaoferowania masę atrakcji. Z pewnością kilka dni na zwiedzanie całego Trójmiasta to za mało. Znajdziecie tu atrakcje dla rodzin, ale nie tylko dla dzieci. Nasz 6-osobowa ekipa bawiła się naprawdę świetnie. Młodzież ja to na prawdziwej koloni bywa, miała czas wolny dla siebie, z czego bardzo chętnie korzystali.
Fontanna Neptuna w Gdańsku
Zdjęcie przy Fontannie to marzenie każdego turysty odwiedzającego Gdańsk. W sezonie jest ona szczelnie otoczona i nam niestety nie udało się tu zrobić, nawet jednej sensownej fotki, na której bylibyśmy sami. Osobiście męczy mnie też ten cały zgiełk, gwar. Zdecydowanie bardziej wolę mniej uczęszczane miejsca. Jednak dla Teściowej zrobiliśmy wyjątek.
Muzeum Drugiej Wojny Światowej i ECS
To świetna naprawdę świetna lekcja historii dla każdego. W muzeum ja co prawda nie byłam, ale był mąż z młodzieżą. Paweł był w Muzeum II Wojny Światowej po raz drugi. I jak powiedział, spieszcie się zobaczyć to miejsce, póki „dobra zmiana” jeszcze wszystkiego nie zepsuje. Zamysł muzeum był taki, aby historia II wojny była pokazana w różnych aspektach, zrozumiała nawet dla turystów z innych kontynentów. Obecna dyrekcja małymi kroczkami próbuje przekształcić to miejsce w bogoojczyźnianą laurkę, ku chwale polskiego oręża i żołnierzy wyklętych. Nie do końca o to chodziło. Mimo wszystko jest to miejsce wyjątkowe, o powinno być obowiązkowym punktem wycieczki do Gdańska.
Podobnie jak Europejskie Centrum Solidarności. Tam nasi osiemnastolatkowie mogli poznać historię najnowszą. Powstanie Solidarności, strajki, stan wojenny. Uczmy nasze dzieci prawdziwej historii. Komu zawdzięczamy zmiany w naszym kraju i kto był prawdziwym bohaterem. Tego w liceum niestety nie uczą.
Diabelski młyn „Amber Sky”
Bardzo chcieliśmy skorzystać z tej atrakcji w określonym celu i określonym czasie. Niestety nie udało nam się, nie tym razem. Kolejka była tak długa, a my spieszyliśmy się nieco, więc odłożyliśmy tę atrakcję na następny raz.
Kładka na Głównym mieście
To kolejna ciekawostka z Gdańska. W okolicach słynnego Żurawia jest zwodzona kładka łącząca główną część miasta Wyspą Spichrzów. Podnoszenie i opuszczanie kładki jest atrakcją samą w sobie. Mosty i kładki dają nowy oddech miastom. Przykładem Hamburg czy Kopenhaga.
Gdzie zatrzymać się w Trójmieście?
Rozważaliśmy różne opcje, od pensjonatów, po hotele i apartamenty. Jednak ostatecznie zatrzymaliśmy się w jednym z apartamentów Sun&Snow. Podróżując w 6 osób wynajęcie tego wygodnego apartamentu było dla nas najkorzystniejszą opcją cenową.
Tak wyglądał nasz przestronny apartament położony naprawdę blisko plaży, Poniżej prezentuję kilka zdjęć. Na spokojnie zmieściliśmy się w nim w sześć osób.
Myślimy również o opcji wynajęcia apartamentów na ferie zimowe. W przeliczeniu na osobę wychodziło to naprawdę tanio. Kolejnym argumentem za wynajęciem tego konkretnego apartamentu była również odległość od plaży. Co dla mojej teściowej, która ze względu na słuszny już wiek była ok. Do pokonania mieliśmy dosłownie 300 metrów. Gdańsk Jelitkowo był dla nas fantastycznym punktem wypadowym, by zwiedzać Trójmiasto.
Z Gdańska do Spotu ścieżką dla pieszych
W ramach codziennej aktywności dwa razy wybraliśmy się na spacer do Sopotu. Pierwszy spacer zaliczyliśmy tylko we dwójkę w dzień przyjazdu. Szliśmy trochę plażą, trochę ścieżką rekreacyjną. Od miejsca zamieszkania mieliśmy coś ponad 3,5 km. To byłą bardzo miły czas sam na sam.
Do odwiedzenia w trójmieście następnym razem mamy:
• Wystawa Makiet i Modeli Kolejowych w Gdańsku– niestety nie udało się nam skorzystać z tej atrakcji, ale nic straconego.
• Kolejka „funicular” na Kamienną Górę – To jedna z nowszych atrakcji Gdyni. Podobną kolejką linowo-torową mieliśmy okazję jeździć w Pradze. Trasa ma tylko 96 metrów (kolejka pokonuje ją w dwie minuty i jest najmniejszą tego typu w Europie), kolejką możecie przejechać się za darmo.
• Muzeum Marynarki Wojennej — gdyńskie muzeum przyciąga turystów sprzętem wojskowym i wystawą broni.
Mam nadzieję, że skorzystacie z naszych kierunków i polecanych mejsc. Dajcie znać co podobało Wam się najbardziej. Jak spędzacie wakacje? Gdzie wypoczywaliście w tym roku? Co możecie nam jeszcze polecić na jesienny pobyt w Trójmieście?
Opisane tutaj miejsca są doskonale znane. Ale brakuje tu wielu miejsc, gdzie ludzie ich unikają bo trzeba dużo chodzić. Jak np torpedownia na Babich dołach. Albo ogród botaniczny w Miszewie i wiele wiele innych atrakcji.
Msz rację, mamy w planach kolejnyn wyjazd w te okolice w okrojonym gronie co ułatwi nam zwiedzanie. Z penością 4 dni w trójmieście to za mało, mamy wiele o nadrobienia. Ta podróż była przygotowana biorąc pod uwagę naszą 76 letnią babcię, której chcieliśmy pokazać miejsca w którch była ponad 30 lat temu. A przy okazji szukaliśmy atrakcji dla najmłodszego uczestnika wycieczki.
Ja polecam przy okazji półwysep helski, Kaszuby – piękne lasy i jeziora, odwrócony domek w Szymbarku, okolice Krynicy Morskiej, muzeum Stutthof – mało pozytywny, ale moim zdaniem konieczny do zobaczenia dla każdego Polaka, wyspa Sobieszewska itp. Północ oferuje atrakcji na kilka wakacyjnych sezonów 🙂
Jeszcze w tym roku czeka nas wyjazd w te regiony, co prawda bardziej z myślą o załatwieniu kilku spraw, ale mam nadzieję, że znajdzie się czas także na turystyczne atrakcje. 🙂
Ja jeszcze dodałabym Westerplatte. Podobno ma coś tam niedługo powstać, jakieś porządne muzeum. Ze starszymi dziećmi warto tam jechać.
Gdy będę wybierała się do Trójmiasta, to wrócę do tego postu. Kawał świetnej roboty! A zdjęcia świetne.
Kocham trójmiasto, jedyne miasto do którego mogłabym się przeprowadzi
W 3mieście spędzałam prawie każde wakacje, więc te miejsca znam wręcz na pamięć! Szczególnie molo i klify orłowskie.
W Trójmieście jesteśmy przynajmniej raz w roku i za każdym razem odkrywamy coś nowego.
Super miejsce dla całej rodzinki! Molo, morze, gofry i plaża 🙂 Idealne miejsce na wypoczynek.
My nad morzem mieliśmy przepiękna pogodę, więc prawie nie schodziliśmy z plaży. Dzieci się bawiły, a my chillowalismy 😂
Uwielbiam Trójmiasto <3
Największym plusem Trójmiasta jest jego zróżnicowanie. Każde miasto jest inne i ma do zaoferowania co innego. Ja osobiście preferuję Gdynię. Dużo zieleni i nadal względny spokój.