Czytam sobie to seria wspierająca naukę czytania.
Pomaga dziecku w nauce samodzielnego czytania.
Rozwija wyobraźnię i myślenie u malucha.
Daje dziecku poczucie sukcesu i pewności siebie.
Zapewnia dziecku dobry start w nauce.
Pierwszy poziom to „Składam słowa” – jest to tekst w formie krótkich zdań zawiera od 150 do 200 wyrazów i tylko 23 podstawowe głoski. W książce znajdziemy również ćwiczenie głoskowania.
Poziom drugi „Składam zdania” obejmuje tekst zawierający już dłuższe wypowiedzi, w tym także są to zdania złożone. W książce jest ok. 900 wyrazów. Pojawiają się też elementy dialogu, przy wykorzystaniu 23 podstawowych głosek oraz „h”, znajdziemy też ćwiczenia sylabizowania.
Poziom trzeci „Połykam strony” tu tekst jest zdecydowanie dłuższy, i użyto tu już wszystkich głosek, zdania są dłuższe oraz bardziej złożone, dodatkowo stworzono też alfabetyczny słownik trudniejszych wyrazów. Cały tekst to od 2500–2800 wyrazów. Moja 6 letnia chrześnica poradziła sobie z jej czytaniem rewelacyjnie.
Dziś przedstawię Wam po 1 książce z każdego poziomu.
„Figle w fokarium”
Głównymi bohaterami książki „Figle w fokarium” są dwie foki, Unda i Bubas. Czytając ta książkę z dzieckiem dostarczymy mu informacji o życiu fok. Znajdziemy tu informacje gdzie mieszkają foki, co to w ogóle jest fokarium, oraz czym żywią się foki. Ilustracje w tej książce są stonowanie i nie ma tu przesady. Na ilustracjach pokazane jest życie fok i ich historia.
Zdecydowanym atutem tej publikacji jest duża, czytelna i prosta czcionka, która została ona umieszczona na samym dole strony. Dzięki temu ułatwia ona dziecku czytanie przy pomocy palca i śledzenie tekstu. Ponumerowane strony zostały tu wyjątkowo na bokach kartek i są okazją do ćwiczenia znajomości liczb. Ilustracje Ewy Poklewskiej – Koziełło są niezwykle ciekawe i zajmują malucha na długi czas.
„Babula Babalunga„
„Babula Babalunga” to książeczka z poziomu 2. Autorką książki jest Joanna Jagiełło. Książeczka ma 48 stron do czytania i oglądania. Akcja książki dzieje się w ponure deszczowe lato. W czasie jego trwania pojawia się tu bardzo tajemnicza staruszka Babula Babalunga, która na pewno nie pozwoli dzieciakom się nudzić.
Ilustracje, których autorem jest Daniel de Latour są kolorowe. W ramkach na każdej ze stron znajdziemy słowa do czytania sylabicznego. Dzięki którym można popracować z dzieckiem w tym kierunku
„Rok z kocicą Izabelą„
Ostatnia nowa pozycja z poziomu 3 to „Rok z kocicą Izabelą” autorstwa mojej Ewy Nowak. Czy tytułowa kocica przewróci do góry nogami życie mieszkańców? Dzieci, z Dlaczego książka o Izabeli, jej kociętach i pełnej oddania matczynej trosce i opiece budzi zainteresowanie wśród dzieci?
Na końcu książki jest miejsce na własne adnotacje.
Musze tylko zaznaczyć, że ta historia została zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami dzieciństwa autorki. Książka to już 64 strony, więc czytania jest tu zdecydowanie więcej niż w pozostałych poziomach. A tekst zajmuje często prawie całą stronę. Obrazki oczywiście pojawiają się, ale jest ich niewiele i są one w szarych kolorach.
Jeśli Wasze dziecko właśnie rozpoczyna przygodę z czytaniem warto zwrócić uwagę na tą serię. Wybór historii jest naprawdę szeroki, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Głównym celem serii „Czytam sobie” jest pokazanie rodzicom, że czytanie oznacza sukces, a także przekonanie dzieci, że lektura jest bardzo dobrą zabawą. Fantastycznie, że każda książka z tej serii to oddzielne opowiadanie, dlatego możemy wybierać opowiadania, które nas zainteresują. Wszystkie książki możecie zakupić w Egmont.
Fajnie wyglądają! Teraz wszelkie tego typu książki przykuwają moja uwagę, bo córka samodzielnie czyta, jest obecnie na etapie książek zbliżonych do poziomu 2 i 3 – w sumie jakoś tak pomiędzy 🙂
To super, a ile ma dokładnie Twoja córcia
super książeczki muszę poszukać takich dla córki która właśnie uczy się czytać 🙂
Super, polecam.
Mamy kilka książeczek z tej serii. Mimo, że Młoda sama jeszcze nie czyta lubimy je bardzo 🙂