Pierwszy rok życia dla niemowlaka to milowy skok w jego rozwoju. Od samych narodzin każdy kolejny miesiąc to nowe wyzwania, osiąganie nowych umiejętności, pokonywanie lęków i ciągłe ćwiczenie i wzmacnianie kręgosłupa. A my nie możemy doczekać się, kiedy nas maluch postawi swoje pierwsze kroczki. I jak ze wszystkim należy na ten dzień spokojnie poczekać. Nie należy przejmować się, że np. dziecko koleżanki młodsze od naszego już raczkuje lub chodzi. Spokojnie wszystko w swoim czasie.

My jako rodzice możemy go w tym wspierać i pomóc mu w jego rozwoju. Poprzez zabawę, opowieści pokazywanie świata i bycie przy dziecku w tym czasie. W tym czasie dziecko staje się coraz bardziej sprawne i samodzielne. Zaczyna się wstawanie przy meblach, raczkowanie, dzięki któremu nasz maluszek poznaje wszystko, co go otacza. Choć niektóre dzieci ten okres w swoim życiu pomijają i od razu stają na nogi osobiście znam takie przypadki. Jednak należy pamiętać o tym, że każde dziecko ma własne tempo rozwoju i nie należy robić nic na siłę.

Na tym etapie rozwoju dziecko samodzielnie siedzi i pojawiają się kolejne wyzwania i możliwości dla małego człowieczka. Siedzące niemowlę może rozpocząć pierwsze treningi samodzielnego jedzenia i rozwoju sprawności ruchowej swoich rączek. W tym czasie poleca się różnego rodzaju klocki, pudełeczka. Maluch przekładając je z ręki do ręki, stukając jeden o drugi, dziecko poznaje świat z innej perspektywy. Można spróbować wprowadzać popularną ostatnio metodę BLW, dzięki któremu dziecko ćwiczy koordynację wzrokowo – ruchową oraz sprawność swoich rąk. Do dziś pamiętam pierwsze zmagania Jasia z zupką, kaszką, potem zmagania z trafieniem łyżeczką do buźki.

Umiejętności niemowląt w okresie 9-12 miesięcy

W dziewiątym-dziesiątym miesiącu dziecko rozumie znaczenie słów nie i nie wolno. Około dziewiątego-jedenastego miesiąca samo siada, raczkuje, wstaje przy meblach, i zaczyna stawiać pierwsze kroki przy oparciu, czasem zdarza się, że dziecko w wieku jedenastu miesięcy chodzi już zupełnie samodzielnie. Choć zazwyczaj samodzielnie porusza się około dwunastego miesiąca życia, ale jest to sprawa indywidualna, bo każde dziecko ma swoje tempo rozwoju. W tym okresie rozumie i potrafi wykonać proste polecenia, które mu wydajemy.

W okresie rozwoju następuje u większości dziecka duży postęp w komunikacji i rozwoju mowy. Gaworzy już od jakiegoś czasu, jednak w tym okresie maluch zaczyna wypowiadać coraz więcej połączeń sylab i połączeń sylabowych typu „tata” „mama”, „dada”. Co sprawia mu niesamowitą frajdę i powoduje u niego zdziwienie. Przyjrzyjcie się czasem, jak reaguje Wasz maluszek na swój głos, czy nie wprowadza on go w zdziwienie? Dziecko bawi się swoim głosem, poznaje go, bawi się nim, piszcząc lub krzycząc i zaczyna się domagać zainteresowania.

W tym czasie reagować na swoje imię. Bardzo często w tym okresie rozwoju pojawiają się pierwsze lęki przed rozstaniem i nowymi osobami lub dźwiękami np. odkurzacz. Był czas, że ja w domu za nic nie mogłam włączyć odkurzacza, jak Jaś był w domu. Przeczekaliśmy ten moment i wszystko wróciło do normy. U niektórych dzieci jest to szybciej u niektórych później, ale przeważnie wszystkie dzieci przechodzą ten czas lęków.

Zawsze ceniłam sobie porady specjalistów, dlatego też zapraszam na film. Film dotyczy prawidłowego rozwoju niemowląt i jego wspierania w okresie 9-12 miesięcy. Oraz tego, co my jako rodzice możemy zrobić by go w tym wspierać i jakie zabawy adekwatne do wieku możemy dziecku zaproponować. Rozmowa Mamy z Ekspertem – Doktor Joanną Matejczuk o krokach milowych w rozwoju dziecka w okresie 9 – 12 miesięcy. Zainspiruj się jak poprzez codzienną zabawę wspierać jego odpowiedni rozwój.

Zapraszam również do zapoznania się z infografiką, gdzie znajdziecie sporo ciekawych informacji na temat rozwoju niemowląt od 9 do 12 miesiąca życia. Może jest coś, co Was zaskoczy, jeżeli chodzi o rozwój niemowlaka?

Artboard 13-100-vert

Rozwój niemowląt w wieku 9-12 miesięcy. Zabawy z niemowlakiem

Jakie zabawy zaproponować dziecku w tym wieku?

Pod koniec pierwszego roku życia dziecko wiele potrafi, a zabawy z maluchem stają się bardziej interaktywne. Dziecko jest coraz bardziej aktywne, czeka na zainteresowanie i bardzo lubi wspólne zabawy z bliskimi. Szuka kontaktu wzrokowego i cielesnego. Lubi być przytulane więc pole do zabaw i wspólnie pędzanego czasu mamy ogromne. To idealny czas na zabawy z dzieckiem. Z zabaw z takim malcem polecam takie, które będą miały duży wpływ na rozwój motoryczny dziecka.

  • Pierwsze zabawy klockami, sorterami i np. kubeczkami. Dziecko lubi zabawki, którymi może o siebie uderzać i które wydają dźwięki więc mamy tu pole do popisu. Wybór zabawek na rynku jest przeogromny. Wystarczą dwa plastikowe kubeczki i pokazanie jak wkładać jeden w drugi. Dziecko załapie tę zabawę w mig. Ćwiczenie to rozwija sprawność manualną niemowlaka.
    Zabawa w chowanego. Chować się możemy zarówno my, jak i możemy ukryć zabawkę a zadaniemdzieckajest ją odszukać.
  • Wspólne czytanie książeczek. Polecam książki sztywno kartonowe, książki sensoryczne, czyli wydające dźwięki, szelest itp., Oraz króciutkie książeczki np. o zwierzętach. Podczas czytania możemy zmieniać się w puszącą krówkę, szczekającego pieska i wydawać wiele innych odgłosów zwierząt. Fantastyczna zabawa dla dziecka i rodzica.
  • Zabawy z piłką. Dzieci uwielbiają za czymś gonić, pełzać np. po piłkę lub inną zabawkę. I właśnie za sprawą małej kolorowej, miękkiej piłki możemy mu te czynności urozmaicić. Turlanie piłki to również doskonały pomysł na zabawy. Wystarczy, że usiądziecie naprzeciwko niemowlaka i poturlasz do niego piłeczkę, wtedy poproś o to samo. Dzieci są niesamowite i szybko łapią, o co chodzi w tej zabawie, a zobaczycie,ile radości sprawia mu ta zabawa.
  • Zabawy w naśladowanie i pokazywanie. Zaczynamy od robienia śmiesznych min, pokazywania np. gdzie jest oko, nos, uszy itp. O to samo prosimy maluch. Pokazujemy dziecku klaskanie i czekamy czy zacznie za nami powtarzać czynność. Zabawa w pokazywanie zabawek. Wybieramy trzy zabawki, które dziecko zna i pytamy, gdzie jest miś, piłka lub książka?
  • Zabawy dywanowe, nasze ulubione czyli wszystko to, co możemy z dzieckiem robić na podłodze. Zabawy w turlanie, berek na czterech, gilgotki, zabawy w dmuchanym kole, z którego maluch musi się wyswobodzić. U nas doskonale sprawdzała się zabawa w tor przeszkód, wystarczy rozłożyć kilka przeszkód, mogą to być poduszki, tunel z niepotrzebnego kartonu, rozsypane klocki i inne przeszkody, które dziecko musi pokonać, by do nas dotrzeć. Świetna zabawa a Ty zobaczycie, jak doskonale z nimi poradzi sobie maluszek.
  • Bańki mydlane. To nie czas, by dziecko robiło je samo, ale widok migoczącej bańki ponad głową malucha to dla niego niesamowita atrakcja, sama zobaczycie, jak będzie chciał ją złapać w rączki. To kolejna świetna zabawa w domu z tak małym dzieciątkiem.
  • Zabawy w kąpieli to doskonałe zajęcia dla małych odkrywców. Poprzez zatapianie gumowych kaczuszek, piłeczek lub kubeczków pokazujemy, że zabawki znikają pod wodą, by potem pojawić się z powrotem. U nas to były częste zabawy z Jasiem. Uwielbiał się chlapać, a ile było przy tym pisku i radości. W kąpieli można też puszczać dziecku bańki mydlane, o których pisałam Wam wcześniej.
  • I wreszcie naze ulubione z tego okresu czasu zabawy paluszkowe takie jak „Idzie rak”, „Sroczka” czy „Dwa Michały”. Takie „chodzenie” palcami po ciałku dziecka, Zabawy te poprawiają sprawność manualną, niezbędną przy nauce pisania, krótkie wierszyki wzbogacają słownictwo dziecka oraz mają duży wpłyyw na rozwój mowy. Pogłębiają więź emocjonalną między rodzicem a dzieckiem.  Niewątpliwą zaletą tych zabaw jest to, że możemy bawić się nimi wszędzie, nie potrzeba specjalnego miejsca, aby je przeprowadzić. Dzięki temu mogą się okazać bardzo przydatne w podróży, w poczekalni u lekarza, czy też wszędzie tam, gdzie nie mamy zabawek. Zabawa bez zabawek, sprawdza się w każdym miejscu i sytuacji.

 

Przedstawione pomysły na zabawy pochodzą z własnego doświadczenia z zabaw z moimi dziećmi. To był cudowny czas, który bardzo miło wspominam. Szkoda tylko, że nasze dzieci tak szybko rosną a czas mija nieubłaganie. Od chwili narodzin dziecka zadajemy sobie wiele pytań dotyczących jego rozwoju, pojawia się wiele obaw, czy nasze dziecko prawidłowo się rozwija? I bardzo dobrze, że jesteśmy czujni, zawsze w sytuacji, kiedy nas coś niepokoi możemy zapytać fachowca. Co zrobić a czego nie robić, by przyśpieszać jego rozwój, jak postępować w danych sytuacjach? Jestem podwójną mamą, dlatego zgodziłam się wziąć udział w akcji prowadzonej przez markę Enfamil i przekazać Wam troszkę wiedzy i porad z własnych doświadczeń i naszych zabaw z tego okresu, oraz troszkę wiedzy z zakresu wspierania prawidłowego rozwoju niemowląt i pokonywania kamieni milowych w wieku 9-12 miesiąca.

32 thoughts on “Rozwój niemowląt w wieku 9-12 miesięcy. Zabawy z niemowlakiem”

  1. To były czasy – bardzo fajnie wspominam te moje brzdące w tym wieku, chociaż co wtedy dokładnie robili, musiałabym przypomnieć sobie oglądając archiwalne zdjęcia 😉

  2. Jesteśmy niemal na tym etapie- te widełki wiekowe mamy za sobą. Musimy pamiętać, że tabelaetczne założenia to tylko przybliżone dane. Tak jak wspomniałaś Małgosiu każde dziecko rozwija się we własnym tempie- jedno szybciej, grupie wolniej, a bywa i tak, że dzieci omijają pewne etapy i od razu przechodzą krok dalej. Absolutnie nie powinnismy się sugerować i usilnie tego trzymać, tylko traktować jako przybliżony zakres. Super rozwijające propozycje zabaw, duża dawka bardzo przydatnej wiedzy.
    Pozdrawiam serdecznie

  3. Gosia to naprawdę bardzo fajny wpis. Już niebawem znowu mnie to czeka więc fajnie to sobie wszystko poprzypominać.
    PS. Karolinie lęk przed odkurzaczem został do dziś.

  4. Po przeczytaniu tego wszystkiego jestem trochę przerażona…. Moje dziecko choć ma już prawie trzy lata, o czytaniu książek w ogóle nie chce nawet słyszeć. Próbowaliśmy wcześniej, próbowaliśmy później ale to ją zwyczajnie nudzi… Mam nadzieję, że może z synkiem będę w stanie jakoś bardziej współpracować w kwestiach rozwojowych. Pozdrawiam 🙂

  5. Ciekawy wpis. Akurat jesteśmy na tym etapie. Nasza córeczka stoi przy meblach, zaczyna się puszczać. Uwielbia raczkować po mieszkaniu i eksplorować te zakątki, których nie powinna. Jej ulubioną zabawką są kable, odkurzacz i drzwi. A tona zabawek leży i czeka na lepsze czasy 😛

  6. Przydatne info. Moj syn rozwijal sie ksiazkowo. Czytalam o tym co bedzie i jakie zachowania sie pojawia i faktycznie zaraz sie pojawialy 🙂

  7. Ech, jak to się dobrze wspomina… A teraz – po dodatkowym roku – tylko pilnuję tego mojego łobuza przed wdrapywaniem się na… no wszystko! Już zwykła piłka nie wystarczy 😛 Anie bańki mydlane. Teraz wszystko „siama” – no jest co robić 😛 😉

  8. Pamiętam, że przy córkach wszytko zapisywalam, co zrobiły i kiedy. Każda miała swoje wyjątkowe tempo. Starsza w wieku 18mcy mówiła wierszyki, młodsza zaczęła chodzić mając niecałe 10mcy. Teraz mam powtórkę z rozrywki. Synek niedawno skończył 5mcy. I również wszystko robi całkiem w swoim tempie. To niesamowite jak każde jest inne i rozwija się totalnie indywidualnie

  9. Moja córka jest również na tym etapie – ma 10,5 miesiąca. Na początku pewne umiejętności opanowała później – siadanie, stanie, ale teraz już jest w tym mistrzynią. Warto poczekać. A co do składu mleka to my się tym na szczęście nie musimy martwić, zamierzam karmić minimum do roku, a mleko mamy ma idealny skład 😉

  10. U nas genialnie sprawdzały się zabawy paluszkowe takie jak „Idzie rak”, „Sroczka”i inne. Takie „chodzienie” palcami po ciałku dziecka 🙂 Wierszyki wzbogacają słownictwo dziecka, wpływając na rozwój mowy. Jednak najważniejsze w wypadku zabaw paluszkowych jest to, że dzięki zabawnej formie wierszyków i prostej możliwości zilustrowania ich gestem, zarówno dzieciom, jak i dorosłym dostarczają wiele radości.

  11. Super wpis, na pewno skorzystam. Tylko jest jeden błąd. BLW to nie jest jedzenie rękoma. BLW to samodzielne jedzenie przez dziecko od początku rozszerzania diety, dziecko je rękoma, kawałki, bo tak mu prościej niż jeść ręką papkę. Proszę zgłębić wiedzę na temat i poprawić aby nie wprowadzać innych w błąd.
    Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *