Muzyka dziecku towarzyszy jeszcze w życiu płodowym. Z biegiem czasu nabiera ona coraz większego znaczenia i dziecko coraz bardziej się nią interesuje. Jest dobra do zabawy, wyciszenia, ale i wspierania rozwoju dziecka na różnych płaszczyznach. Jakich? Ja w ciąży dużo słuchałam, czytałam książki na głos i jak tylko mogłam, to próbowałam nawiązywać kontakt głosowy z synkiem. Muzyka w ciąży rozluźnia, wprowadza w dobry nastrój i pomaga radzić sobie ze stresem.

Co robić? Jak przez muzykę wspierać rozwój dziecka?

Z chwilą urodzenia dziecko zaczyna interesować się dźwiękami. Pomagamy mu zasypiać, kupując specjalne zabawki z różnymi odgłosami, tzw. białym szumem, lub z odgłosami bicia serca mamy. W ten sposób od małego otaczamy go dźwiękami. Zaznajamiamy z innymi dźwiękami, z czasem rozpoznaje nasz głos i głos domowników i tu zaczyna się muzyka. Muzyka wpływa na emocje, mogąc wywołać radość, niepokój, złość. Muzyka może być wykorzystywana przez cały czas, zarówno podczas zabaw, jak i odpoczynku.

IMG_6608

IMG_6563

IMG_6643

Jaki wpływ ma muzyka na rozwój dziecka?

Ogromny! Muzyka ma bardzo duży wpływ na rozwój fizyczny, umysłowy i emocjonalny. Uwrażliwia malucha na otaczający go świat oraz pobudza wyobraźnię. Muzyka ułatwia koncentrację i tu bardzo polecana są płyty z muzyką relaksacyjna dla dzieci. Muzyka kształci pamięć, a dziecko w lot zapamiętuje słowa piosenek. I jak się okazuje, tańcząc, i śpiewając, zapamiętuje ono dużo więcej.

Co zyskujemy, zapewniając dziecku dostęp do muzyki od małego?

• Spokojna muzyka uspokaja i ułatwia zaśnięcie, żywsza bardziej energiczna powoduje, że dziecku przybywa energii do działania. Jak w południe, kiedy już nie planuję drzemki u Jasia, zawsze to działa.
• Muzyka i śpiew wspomagają rozwój mowy u dzieci.
• Dziecko poznaje instrumenty muzyczne i zapoznaje się z nimi. I tu możemy sami zaobserwować, który z instrumentów wzbudza w dziecku największe zainteresowanie.
• Wpływa na sprawność fizyczną oraz zachęca do zabawy i ćwiczeń. Dziecko tańcząc w rytm muzyki, trenuje i poprawia koordynację ruchową. Ruch przy muzyce to może być codzienna dawka aktywności muzycznej.

IMG_6685

IMG_6593

IMG_6727

IMG_6724

IMG_6610

O tym, że rola muzyki w procesie rozwoju dziecka przedszkolnego, ma bardzo duże znaczenie i nie trzeba chyba nikogo o tym przekonywać. Ten proces rozpoczyna się już w przedszkolu i warto to dobrze wykorzystać. Umuzykalnienie u dziecka uznawana jest za bardzo istotną cechę rozwojową. W poszczególnych okresach życia dziecka przedszkolnego muzyka może oznaczać, że:

  • 3-latek bardzo żywiołowo reaguje na muzykę i podejmuje pierwsze próby śpiewania. Oj ile już koncertów odbyło się w naszym domu z gitarą w dłoni lub mikrofonem zrobionym z pałki do ciasta.
  •  Dzieci w wieku 4-5-lat są w stanie wystukać proste rytmy muzyczne oraz tańczą i śpiewają proste teksty.
  • W wieku około 6-lat, zaczynają się szerzej interesować muzyką i tu już warto się zastanowić, który instrument najbardziej odpowiada dziecku?

Muzyka w przedszkolu muzyka pełni takie funkcje jak:

  •  Ogólnorozwojową,
  •  usprawniającą rozwój fizyczny,
  • oraz terapeutyczną i poprawiającą nastrój.

Dlatego warto by w przedszkolach i szkołach dzieci miały kontakt z muzyką na co dzień. By miały odpowiednio dobrane zajęcia muzyczne, które mają wpływ na rozwijanie pamięci i ogólną sprawność dziecka. Warto zabierać dziecko na koncerty i oswajać z muzyką. Musimy pamiętać, że odpowiednio dobrana muzyka działa na dziecko, wyciszając je, np. wieczorne słuchanie kołysanek pozwala dziecku się uspokoić, wyciszyć i szybciej zasnąć. Instrumenty muzyczne dla dzieci to doskonały pomysł na prezent. Gitara strunowa, ukuleleperkusja, organki, keyboard, mikrofon, flet, cymbałki i wiele innych instrumentów do zabawy może być doskonałym wstępem do fascynacji muzyką i chęciom rozwijania dziecięcych pasji w przyszłości.

IMG_6655

Jesteście przygotowani na świąteczne prezenty? Może to właśnie pierwsze instrumenty muzyczne dla Waszego dziecka, będą idealnym upominkiem na święta? Instrumenty Janod mogą być idealnym wstępem do takiej nauki, które uczą rozróżniania dźwięków, poczucia rytmu oraz wprowadzają malucha w świat muzyki i dźwięków. Gra na instrumentach rozbudza w dziecku kreatywność, poprawia pamięć, uczy skupienia i cierpliwości. Dziecko grając na instrumencie uczy się wytrwałości, a muzyka pomaga mu wyrażać emocje.  Czy to będzie klaksyfon, cymbałki, organki, gitara u nas pierwsza od Janod – byle nie elektroniczna, flet, a może Twojemu dziecku spodoba się bębenek, perkusja lub inny instrument muzyczny, który wybierze? U nas zdecydowanie teraz jest okres fascynacji gitarą i harmonijką Confetti Janod.

IMG_6677

IMG_6675

IMG_6680

IMG_6695

Połączenie zabawy z nauką, która oswaja z muzyką i instrumentami od najwcześniejszych lat, zapewnia wszechstronny rozwój. Może zachęcić w przyszłości do nauki gry na prawdziwym instrumencie. To właśnie słuch jest zmysłem, który najbardziej rozwija naszą wyobraźnię! Przez cały czas żyjemy w świecie dźwięków. Muzyka wpływa na rozwój dziecka i to, w jaki sposób ją wykorzystasz, zależy od Ciebie. Pierwsze zestawy instrumentów muzycznych Confetti-Janod możecie zamawiać w naszym ulubionym sklepie Edukatorek-klik

18 thoughts on “Rola muzyki w życiu przedszkolaka”

  1. Nie wyobrażam sobie życia bez muzyki. Moj syn rownież uwielbia słuchać piosenek i melodii, ostatnio tez cześciej sięga po instrumenty. U nas w rodzinie chyba wszyscy gramy na jakimś instrumencie i wiemy jak muzyka potrafi działać kojąco.

  2. My też mamy gitarę w domu. Alexander często na niej gra. Zresztą on w ogóle uwielbia muzykę 🙂 A Janod ma piękne te instrumenty.

  3. och jak cudnie tu u Was. a muzyka, oj taaaak. my od zawsze. pamiętam, jak była jeszcze w brzuchu, śpiewałam jej non-stop. a przez pierwsze trzy miesiące już poza brzuchem, to ja więcej do niej śpiewałam niż mówiłam. pierwsza płyta, jaką jej puściłam to „Diva” Annie Lennox. A dzisiaj? Śpiewa, tańczy, ma nieprawdopodobny talent do języków, w sensie każdy obcy akcent chwyta w mig. Nie mam pojęcia, czy to zasługa tej muzyki, czy po prostu predyspozycje takie. Ale ma słuch rewelacyjny. pozdrawiam mocno

  4. Moja 4 latka jest do myzyki wogole nie nastawiona,nie7chce ze mna śpiewać,w przedszkolu nie lubi jak śpiewają piosenki tylko taniec oo to uwielbia godzinami potrafi ze mna wyglupiac sie i tanczyc

  5. No u Nas niestety muzyka nie jest taką oczywistością. Maja na dobranoc ma puszczane kołysanki, lubi jak jej śpiewam. W ciągu dnia absolutnie nie mogę włączyć radia, czy płyty. Chce oglądać tylko dziecięce teledyski z you tube zamiast słuchać. A gdy ja włączam radio ona zagłusza je melodyjkami ze swojego stoliczka edukacyjnego. Ale dużo śpiewa i tańczy 🙂 Natomiast instrumenty ją nie interesują. Chyba że pianinko – bębenka, dzymbałków, czy grzechotek nigdy nie lubiła.

    1. U nas jeste bębenek ale Jasiek jakoś obojętnie obok niego przechodzi.Teraz jest szał na gitarę, z która on już podczas wakacji miał do czynienia. Mamy działkę i ogniska z gitara to częsta nasza rozrywka w ciągu lata.

  6. Mój syn kocha starego dobrego rock and rolla i wogie bogie. I Fasolki. Rownież śpiewałam mu jak byłam z nim w ciąży i słuchałam muzyki. Widać to w jego rozwoju.

  7. Zabawkowe instrumenty sa genialne 😀 Mam dwojke dzieci: starszą zapisalam na lekcje spiewu do Muzofilli, a młodsza ma zaledwie 2,5 roku wiec razem wspieraja własne pasje- starsza spiewa a młodsza przygrywa jej drewniana, zabawkowa gitara 😀 Uwielbiam ten widok 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *