Żelazka parowe to prawdziwy hit wśród nowoczesnego sprzętu w gospodarstwach domowych. Prasowanie parą jest coraz bardziej popularne i co ważne jest ułatwieniem tej powszechnie nie lubianej czynności. Zakup żelazka parowego to niemały wydatek, dlatego warto poszukać urządzenia, które spełni nasze oczekiwania. Dzięki nim prasowanie jest przyjemniejsze. Pozostaje pytanie: które spośród dostępnych na rynku żelazek parowych spełni oczekiwania? Na co zwrócić uwagę wybierając żelazko parowe? Na te pytania postaram się odpowiedzieć na podstawie testu żelazka Braun TexStyle 9 SI 9187.
ZALETY PRASOWANIA PARĄ
Żelazko parowe Braun TexStyle 9 SI 9187 ma sporo zalet, które doceniam. Jakich? Zaraz Wam opowiem. Dla mnie podstawową zaletą prasowania parą jest oszczędność czasu. Poniżej znajdziesz kolejne zalety, które można wymienić?
- Podczas prasowania parą nie narażamy ubrań na przypalanie, ponieważ możemy wyprasować każdy rodzaj tkanin.
- Dokładnie wygładzamy każdą zmarszczkę i zagięcia na ubraniach.
- Możliwość prasowania bez rozkładania deski, to oszczędność czasu. Prasując w pionie na szybko możemy odświeżyć potrzebne ubrania.
- Prasowanie parą dziecięcych zabawek pozwala zdezynfekować pluszaki.
- Użycie pary wodnej powoduje prostowanie się włókien i odświeżanie ich.
Przy większej ilości prasownia używam generatora pary, do szybkiego prasowania np. przed wyjściem sięgam po kompatybilne żelazko Braun TexStyle 9 9187EWH dlatego, że jest szybciej i wygodniej. Pranie, sprzątanie, gotowanie i prasowanie pochłania najwięcej naszego wolnego czasu. Każdy z nas lubi sobie ułatwiać życie i korzystać z urządzeń, które pomagają w ogarnianiu domowych obowiązków.
NA, CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ WYBIERAJĄC ŻELAZKO PAROWE NA PRZYKŁADZIE BRAUN TEXSTYLE 9?
Przed wyborem konkretnego modelu i marki warto zwrócić uwagę na jak najwięcej szczegółów. Na jakie elementy żelazka na parę powinniśmy zwrócić uwagę? Jakie parametry mają wpływ na komfortowe prasowanie parą?
****Uwaga: Podczas prasowania parą w pionie należy zachować szczególną ostrożność, by nie poparzyć rąk.
Funkcje żelazka, które ułatwiają życie | Braun TexStyle 9
Na zamówienie tego konkretnego modelu zdecydowałam ze względu na technologię z zaawansowanym systemem CareTec Smart Textile Protector, która za mnie dopasowuje temperaturę do tkanin. Pozwala na bezpieczne prasowanie wszystkich rodzajów tkanin bez konieczności regulacji temperatury i ryzyka przypalenia ubrań. Co jeszcze przekonało mnie do jego zakupu?
Moc żelazka to jeden z ważniejszych parametrów urządzenia
Większa moc żelazka wpływa na komfort prasowania. Od niej zależy szybkie nagrzewanie się żelazka i mocny wyrzut pary. Przeciętnie żelazka parowe mają moc przynajmniej 2000W. Żelazko parowe Braun TexStyle 9 (biorące udział w teście), ma aż 2800W. Czas nagrzewania wynosi około 2 minut. To był dobry wybór.
Wybierając żelazko do prasowania parą, warto zwróć uwagę na kształt stopy
Istotne jest to z jakich materiałów została wykonana stopa żelazka. Ma ona ogromny wpływ, na jakość i komfort prasowania. Idealna stopa żelazka parowego powinna mieć zaokrąglone krawędzie, ścięte ścianki i jak największą ilość dziurek, które ułatwiają wyrzut pary. W przypadku tego modelu mamy do czynienia ze stopą eloksalową Eloxal 3D FreeGlide, która jest dwukrotnie twardsza od stali.
Wąska końcówka stopy pozwala łatwiej dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, co ułatwia rozprasowywanie takich miejsc jak: okolice guzików, wszelkiego rodzaju falbanki, plisy i kieszenie. W tym modelu na uwagę zasługują lekko zaokrąglone krawędzie, ale nie tylko! Stopa ma lekko wygięty tył, co ma wpływ na komfort, lekkość i łatwość prasowania.
Istotny dla komfortu prasowania parą jest wyrzut pary
Ten parametr jest bardzo istotnym czynnikiem w prasowaniu parą. Im więcej pary i jest ona gęstsza, tym lepiej. W przypadku żelazek parowych strumień pary wynosi przeciętnie między 20 a 50 g/min. Dodatkowa opcja wyrzutu, tzw. uderzenie pary wynosi między 110 a 230 g/min.
W TexStyle 9 zastosowano technologię iCare –TEC jest to automatyczny dobór temperatury i pary do wszystkich rodzajów prasowanych tkanin. W przypadku tego konkretnego modelu wyrzut pary wynosi około 230 g/min jak na żelazko parowe, a nie stację pary to całkiem sporo.
Funkcja samooczyszczania
Funkcja samooczyszczania i system antywapienny sefl-clean, FastClean jaki zastosowano w tym modelu, pozwala na szybkie odkamienianie urządzenia. Cały proces trwa zaledwie 60 sekund.
Wielkość zbiornika na wodę i sposób nalewania
W żelazkach parowych to bardzo istotny element. Wiadomo – im większy, tym lepszy, wtedy rzadziej musimy go uzupełniać. Żelazko ma duży otwór do wlewania wody. Dla pełnej wygody prasowania, można je napełniać wodą prosto z kranu, (nie we wszystkich żelazkach parowych można używać wody z kranu. Przeciętnie pojemnik na wodę mieści ok. 300 ml (w modeluTexStyle 9 pojemność wynosi 330 ml). Wydaje się, że nie jest to dużo, ale taka pojemność pozwala mi wyprasować dwa wsady prania. Wielkość pojemnika na wodę w żelazkach parowych wpływa na wagę urządzenia.
Ważną funkcją w żelazkach parowych, jest blokada kapania
Funkcja ta chroni tkaniny przed zalaniem. W przypadku prasowania parą to istotne. W tym modelu zastosowano zaawansowaną technologię, Anti Drip, która zapobiega dystrybucji wody do momentu, aż urządzenie całkowicie się nagrzeje. Nie ma możliwości by, choć kropla wysączyła się ze stopy żelazka.
Automatyczne wyłączanie się urządzenia
W tym przypadku urządzenie wyłącza się po 30 sekundach w pozycji poziomej i 8 minutach w pozycji pionowej. To bardzo dobre zabezpieczenie dla zapominalskich. Przydatne i dające poczucie bezpieczeństwa.
PRASOWANIE PARĄ –TEST BRAUN TEXSTYLE 9
Ten sprzęt z pewnością zwiększa komfort i skuteczność. Ostatnio coraz częściej sięgam po to kompaktowe żelazko na parę. Oba urządzenia są rewelacyjne i raczej już nigdy nie zdecyduję się na zwykłe żelazko. Nawet ostatnio u teściowej prasując jej firany śmiałam się, że rozleniwiłam się i nie potrafię już chyba prasować zwykłym żelazkiem.
Funkcje w tym modelu, które przekonały mnie do jego zakupu to:
- Blokada kapania,
- możliwość użycia wody kranowej,
- samooczyszczanie,
- spryskiwacz,
- system antywapienny,
- wyrzut pary z czubka.
Okazuje się, że ilość dziurek w stopie żelazka ma ogromny wpływ na skuteczność prasowania parą. W stopie żelazka TexStyle 9 marki Braun znajduje się ich ponad 300. Zostały rozmieszczone w 3 strefach wyrzutu pary, co jest bardzo istotne podczas prasowania parą. Podczas prasowania mocny wyrzut pary wnika głęboko w tkaninę, co pozwala szybciej rozprasować wszystkie zagniecenia. Sprawia to, że prasowanie trwa krócej i jest mniej męczące.
MOJA OCENA ŻELAZKA NA PARĘ – BRAUN TEXSTYLE 9 9187 EWH
Podsumowując test żelazka Braun TexStyle 9 muszę przyznać, że sprzęt zdał test na 5+. Świetnie, że długość przewodu wynosi aż 2.5 m, co bardzo ułatwia prasowanie. Pojemnik na wodę, mógłby być większy, ale ten również zapewnia komfort prasowania parą. Co prawda żelazko ma mniejszy wyrzut pary i mniejszy zbiornik na wodę niż stacja pary, której używałam do tej pory, ale zdaję sobie sprawę, że większa pojemność zdecydowanie zwiększyłaby jego wagę. Żelazko jest poręczne i wygodne w użyciu.
Doceniam komfort użytkowania żelazka parowego. Należę do osób, które prasują bardzo dużo. Choć początkowo prasowanie nie należało do najchętniej wykonywanych przeze mnie czynności, aktualnie nie mam z tym problemu, prasuję niemal wszystko, począwszy od bielizny synka, poprzez ubrania swoje i dzieci. Prasuję również pościel, ręczniki i raz na jakiś czas zasłony i firany, (na szczęście tych nie mam za wiele). Zgodnie z zaleceniem alergologa, przy AZS stwierdzonym u mojego przedszkolaka, jego ubrania jestem zmuszona prasować wszystkie.
Dzięki prasowaniu parą ułatwiam sobie życie. Cenię sobie możliwość korzystania z urządzenia w pozycji pionowej, które pozwala na szybkie odświeżenie sukien, które zazwyczaj prasuje w ostatniej chwili. Dzięki automatycznej regulacji temperatury nie muszę kontrolować, jakie ubrania prasuję, co ważne nie ma potrzeby ich segregowania. Użytkowanie żelazka na parę to komfort prasowania parą przy małych gabarytach urządzenia. Z dobrze dobranym żelazkiem parowym osoby, które nie cierpią prasowania, być może przekonają się do niego i same stwierdzą, że prasowanie nie musi być ciężkim zajęciem.
Jeśli macie pytania dotyczące tego produktu, zostawcie je w komentarzach – chętnie odpowiem na wszelkie wątpliwości. Czy już wiecie, na co zwracać uwagę kupując żelazko na parę? Lubicie prasować, czy nie?
*Wpis powstał we współpracy z marką Braun
Ja bardzo lubię prasować, to jedna z niewielu czynności domowych, która mnie odpręża. Z takim żelazkiem byłoby jeszcze przyjemniej.
mnie osobiscie prasowanie wycisza i lubie to ..a;e musze mieć dobre żelazko a akurat nasze popsuło się oistatnio.Fajnie,że natrafiłam na Twój wpis:)
czego to ludzie nie wymyślą, mamy teraz stanowczo za dobrze 😀 ale uwielbiam parowe żelazka, najlepiej wszystko wyprasują
Generalnie nie znoszę prasowania i staram się go za wszelką cenę unikać – ale może takie żelazko rozwiązałoby moje problemy i przełamało niechęć 😉
W moim przypadku tak właśnie było. Bardzo mnie męczyło stare ciężkie żelazko, nie dość, że często grzało kiepsko, to jeszcze 2 razy coś przypaliłam przez gapiostwo. Tu nie ma z tym problemu.
Witam mam już upatrzone właśnie ten model żelazka i dużo poczytałam ale przeczytałam tez opinie ze to żelazko nie prasuje bawełny ani lnu ponieważ nie ma pokrętła temperatury i nie można zwiększyć ani zmniejszyć temperatury i ze słabo prasuje proszę mi napisać jak prasuje się bawełniane rzeczy bo dotychczas miałam żelazko z brauna 15 lat ze szafirowa stopa i dodatkowa nakładka do tkanin delikatnych i oczywiście pokrętło z temperatura ale się zepsuło chciałam właśnie kupić ten model ale jak słabo prasuje bawełnę to już teraz całkiem nie wiem co robić czekam na pani odpowiedz
Ja z bawełna nie miałam problemu, jeżeli jednak chodzi o len, to już pojawia się problem . Służy nam dzielnie do dziś.
ja mam zwykłe i daje radę. te żelazko brzmi zachęcająco.
Prasowanie… jedna z najbardziej nielubianych czynności. Staram się unikać jak mogę;)
Wielu rzeczy tak naprawdę nie trzeba prasować, choć obrus, koszyle i sukienki to chyba ppdstawa. U mnie dochodzą ciuszki Jasia, muszę ze względu na alergię i AZS
Świetny pst, masa cennych porad i informacji. Czekam na więcej 🙂
Moja mama właśnie szuka takiego sprzętu, pozwolisz, że podeślę jej Twój tekst? Mówiła coś o stacji pary lub o żęlazku na parę. Jej koleżanka takie ma i jest zachwycona.
Będzie mi bardzo miło, mam nadzieję, że w jakiś sposób pozwoli jej on podąć odpowiednią decyzję i nie będzie żałowała zakupu.
Ja od niedawna mam nowe żelazko i lepiej mi sie prasuje 🙂
A kupowałaś zwykłe, parowe czy stację pary?
A ja akurat bardzo lubię takie obowiązki 🙂 Prasoanie mnie odpręża.
Świetny wpis akurat jestem przed wyborem nowego żelazka 😉
Znaleźć porządne żelazko nie jest wcale łatwo…To jak najbardziej mi pasuje. Mysle nad wymianą zwykłego na parowe.
Nienawidzę prasowania (mam trójkę dzieci, więc możecie sobie wyobrazić, ile tego tygodniowo jest) i marzę o takim urządzeniu, które prasowałoby za mnie 🙂 A tak na poważnie spaliłam właśnie moje stare, wysłużone żelazko i szukam czegoś nowego, interesuje mnie żelazko do 200 zł? Czy w tej cenie znajdę coś w miarę sensownego (jakiegoś Brauna na przykład, bo słyszałam, ze marka jest całkiem niezła)?
Też mam w domu żelazko z tej firmy i muszę przyznać, że jest to chyba jedyna firma która satysfakcjonuje mnie na 100% 🙂
Ja mam w domu żelazko Braun i bardzo sobie chwalę ten sprzęt. Używam je praktycznie codziennie, bo przy czwórce dzieci mam mnóstwo prasowania. Mam dokładnie model texstyle-7-pro. Ma świetną powłokę i dzięki temu gładko się prasuje po każdej tkaninie.
A doradzcie mi proszę czy żelazko brauntexstyle 5 https://www2.braunhousehold.com/pl-pl/products/prasowanie/zelazka/texstyle-5/ts-545-sa?sku=0X12711069 też się sprawdzi do takiego prasowania? (mam na myśli prasowanie w pionie firan) Jak myślicie?
ten model ma Precyzyjny wyrzut pary w poziomie i pionie: 160g/min g/min (tak podają w parametrach https://www2.braunhousehold.com/pl-pl/products/prasowanie/zelazka/texstyle-5/ts-545-sa?sku=0X12711069#specifications ) więc spokojnie takie żelazko parowe sobie z nim poradzi wg mnie.
Żelazka marki Braun są naprawdę liderami w swojej dziedzinie. Zerknij na ten ranking internetowy, jak chociażby ten https://najlepszerankingi.pl/agd/do-domu/zelazko-parowe-ranking/ Jak sama widzisz, marka Braun jest naprawdę ceniona i nie powinnaś żałować zakupu (czy może już kupiłaś?)
A jak oceniacie parownice od marki Braun? Możecie którąś z nich polecić do użytku domowego?