Jak zachęcić dziecko do czytania? Jak nauczyć dzieci alfabetu, czyli  mój sposób na naukę literek?  Dlaczego warto zacząć naukę czytania już od lat przedszkolnych? Jak budować dobre nawyki czytelnicze u dziecka? A przede wszystkim jak pomóc dziecku w nauce czytania i sprawić, aby była ona wspaniałą zabawą? Czy warto czytać dziecku?  Jak myślicie?

Korzyści ze wspólnego czytania

 Czytam dziecku od urodzenia. Dla nas to doskonały rytuał i cudowny czas. Co zyskamy, czytając z dzieckiem od najmłodszych lat? Czytając maluchowi, „otwieramy mu okno na świat”. Na pewno zwiększamy zasób słownictwa u malucha i ogólną wiedzę o świecie.

Elementarz dla przedszkolaka

Czytanie jest kluczową umiejętnością nie tylko w edukacji dziecka, ma wpływ na całe jego życie. Osoby oczytane, dużo lepiej radzą sobie w relacjach społecznych. Dlatego  często trudny proces nauki czytania warto sobie ułatwiać poprzez zabawę.

Ammet czytaj z Disnayem

O tym,  że  wspólne czytanie zapewnia prawidłowy rozwój emocjonalny dziecka oraz buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem wiedzą chyba wszyscy.  Czas, który poświęcamy dziecku, jest dla niego bezcenny. Pomimo tego, że czasem ciężko zorganizować dzień tak, by co dzień wygospodarować chwilę na wspólne czytanie,  warto to zrobić. Dla dziecka to będą miłe wspomnienia i pozytywne uczucia związane z dzieciństwem. Uczucia takie jak bliskość oraz poczucie bezpieczeństwa u dziecka mają ogromy wpływ na jego rozwój. Jakie jeszcze są korzyści ze wspólnego czytania?

  • Dziecko uczy się języka, słownictwa i struktur gramatycznych przez słuchanie tego, co mu czytamy. Dziecko oczytane zyskuje swobodę wypowiedzi, potrafi  się skomunikować z innymi , nie czuje się zawstydzone i jest pewniejsze siebie.
  • Głośne czytanie uczy dzieckowartości moralnych i pomaga w wychowaniu, dlatego zawsze warto po przeczytaniu książek  przeprowadzić krótką rozmowę o treści książki i sprawdzić, co dziecko zapamiętało z naszego czytania.
  • Słuchanie czytanych przez nas książek zapewnia maluchowi dostęp do nieznanego świata pojęć i słów, z którymi się wcześniej nie zetknął..
  • Głośne czytanie rozwija zasób słownictwa, język, pamięć i wyobraźnię.Uczy myślenia, poprawia koncentrację oraz wiedzę ogólną.
  • Wspólne czytanie daje dobre wzorce na przyszłość i zapobiega uzależnieniu od telewizji, komputera i innych tego typu pułapek, jak np. gry w sieci.

Nauka czytania może być wspaniałą przygodą i zabawą jednocześnie. 

Dziś chciałabym przedstawić książki z serii „Przygoda z Czytaniem”, które  pomagają dzieciom opanować trudną sztukę, jaką jest umiejętność czytania. Przy ich wykorzystaniu w przyjemny i bezstresowy sposób wprowadzimy dziecko w świat literacki.  Ideą książek jest nauka przez zabawę w towarzystwie znanych dzieciom postaci z filmów i seriali Disneya. Na stronie www.disneyuczy.ameet.pl  znajdziecie podpowiedzi, jak zachęcić dziecko do czytania i pomóc mu w tej nauce. Znajdziecie tam pomysły na zabawy edukacyjne z dziećmi, propozycje książek, które będą pomocne w nauce czytania.

Poznajemy litery poprzez zabawę. Czytanie to pasja – rozbudź ją w dziecku!

Kiedy więc najlepiej rozpocząć przygodę z czytaniem?

Przygodę z czytaniem na zasadzie zabaw możemy jak najwcześniej. Czytanie przez rodzica to coś zupełnie innego niż czytanie samodzielne, a czas w którym rozpoczniemy naukę z maluchem powinien być uzależniony od samego dziecka i chęci do takich zabaw. W naszym przypadku był czas, kiedyJaś bardzo chętnie siadał z książką, poznawał nowe litery, słuchał, literował i był bardzo mocno zaangażowany w czytanie. Były też momenty, w których się przed tym bronił i na jakiś czas zostawialiśmy czytanie. Dlatego, kiedy ostatnio trafiłam na projekt, poświęcony nauce czytania dla najmłodszych dzieci postanowiłam go śledzić. A dziś chciałam podzielić się tą informacją również z Wami.

Jak nauczyć dzieci alfabetu, czyli  mój sposób na naukę literek

Jak nauczyć dzieci alfabetu, czyli  mój sposób na naukę literek

Jak zachęcić dziecko do czytania i nauki liter? Jak pomóc dziecku w nauce czytania i sprawić, aby była ona wspaniałą zabawą?   Dlaczego warto zacząć naukę czytania już od lat przedszkolnych?

Przede wszystkim po to, by budować dobre nawyki czytelnicze u dziecka na przyszłość, wspierać dziecko w rozwoju oraz dbać o edukację malucha od samego początku.  Zachęcać można przez wspólne czytanie z dzieckiem różnych książek, opowiadań. Warto też malucha  zabierać do biblioteki lub księgarni.

nauka czytania

O projekcie i całej serii książek wydawnictwa AMEET przeznaczonych do nauki czytania

W ramach projektu „Disney Przygoda z Czytaniem”, w dziesięciu odcinkach dowiemy się, jak zachęcić maluchy do wspólnego czytania, ale również samodzielnego czytania,  a także jak pomóc dziecku w nauce czytania i sprawić, aby była ona wspaniałą zabawą.

Do projektu poświęconemu nauce czytania zostali zaproszeni:

  • Współautor ksiażek Disney Uczy. Przygoda z Czytaniem Jakub Skworz,
  • założycielka portalu Qlturka.pl, Ewa Świerżewska,
  • psycholog Zuzanna Sentkowska,
  • metodyk edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej Anna Koralewska,
  • twórca kanału Urbański testuje-Zbigniew Urbański.
  • oraz autorka bloga 10minutspokoju.com Justyna Kozłowska,

Czytanie to pasja, więc my, jako rodzice powinniśmy starać się ją w dzieciach rozbudzić!

A jak to zrobić? Zobaczcie sami, jakie mamy możliwości do wspólnej zabawy i nauki. Wystarczy tylko odrobina dobrych chęci i czasu.

—> Disney przygoda z czytaniem <—

Cała seria książek to 5 etapów nauki czytania z bohaterami  ze świata Disneya. Warto jednak pamiętać, że nie musimy przechodzić kolejno przez wszystkie poziomy programu. Przygoda z Czytaniem wykorzystuje różne metody, dlatego możemy wybrać tytuł odpowiadający potrzebom dziecka.

Jeżeli chodzi o serię książeczek do nauki czytania AMEET, jest ona  bardzo kolorowa i urozmaicona naklejkami Na kartach książek spotkać można znanych chyba każdemu z nas bohaterów z filmów i seriali  Disneya. Nauka czytania może być doskonałą zabawą pełną przygód bohaterów znanych maluchom z małego i dużego ekranu.

Zacznę od poziomu pierwszego –BĘDĘ CZYTAĆ, który dedykowany jest  najmłodszym czytelnikom. Została tu wykorzystana metoda nauczania Glenna Domana– czyli Metoda Czytania Globalnego. Polecana jest dzieciom od 3 miesiąca do 6 roku życia. Warto wspomnieć, że Glenn Doman opracował tę metodę, by stymulować rozwój dzieci z porażeniem mózgowym i innymi zaburzeniami neurologicznymi. Oczywiście, jak najbardziej można ja wykorzystywać podczas zabaw ze wszystkimi dziećmi. Dla niewtajemniczonych ─ to po prostu metoda nauki czytania, która polega na pokazywaniu dziecku plansz z całymi słowami.

Dziecko ćwiczy pamięć wzrokową tzw. fotograficzną i zapamiętuje cały wyraz. Całość zestawu pierwszego opiera się na metodzie czytania globalnego, czyli zapamiętywania wyrazu (obrazu, a nie poszczególnych liter). Dzieci nie znając liter, zapamiętują, co jest napisanena danej planszy czy  stronie.

Wyrazy są  przez dziecko rozpoznawanew prostych, krótkich zdaniach. Warto pamiętać, że jest to tylko zabawa i na takim etapie powinna zostać.   

Nauka czytania dla dzieci

Dodam, że nie można absolutnie zmuszać dzieci do niej, jeżeli dziecko okazuje niechęć. W takiej sytuacji powinno przerwać się tą zabawę.  I wrócić do niej za jakiś czas.

Poziom drugi to seria książeczek pt.: CZYTAM Z MAMĄ I TATĄ Świetna seria dla 3-, 4-latków. W książkach znajdują się odrobinę trudniejsze, ale nadal dostosowane do wieku dziecka  teksty. W tej części nadal wykorzystana jest metoda czytania globalnego. Do pracy z książkami zachęcają bohaterowie znani  chyba każdemu dziecku z filmów i seriali Disneya.

CZYTAM Z MAMĄ I TATĄ nauka czytania

Dwa pierwsze etapy to czas przygotowania malucha do nauki czytania na zasadzie wspólnych zabaw. Jest to  jednak doskonałe wprowadzenie do dalszej nauki.

Ameet zestaw do nauki czytania poziom drugi

Na poziomie trzecim przechodzimy do nauki liter. W zestawie pt.: „POZNAJĘ LITERY”,znajdują się 24 dwustronne karty w pudełeczku znajdziecie też książeczkę z naklejkami oraz dyplomem  dla malucha. Małe, podręczne opakowanie, które idealnie nadaje się w podróż. W wspomnianej książeczce znajdziemy propozycje zabaw edukacyjnych z wykorzystaniem kart i naklejek, które dodatkowo zachęcą malucha do ćwiczeń, a także pomogą utrwalić zdobytą do tej pory wiedzę. Karty z literami, można wykorzystywać w różnych zabawach. Jest to świetny sposób, by zapoznawać dziecko z alfabetem (literami) oraz wzbogacić słownictwo.

Ameet karty do nauki liter

Z pewnością podczas takich zabaw, maluch bez stresu, nie wiedząc nawet o tym, że się uczy, nauczy się rozróżniać każdą literę. Dzięki kartom dziecko poznaje podstawowy alfabet a także  dwuznaki i zmiękczenia oraz uczy się rozróżniaćduże i małe litery.

POZNAJĘ LITERY

Poznajemy alfabet

Dziecko poznaje litery

Karty z literami mogą być inspiracją do własnych pomysłów na  zabawy z dzieckiem, wspierającejego rozwój. Zestawy kart są świetnie wykonane, poręczne, z przyjazną dziecku grafiką. Czego chcieć więcej?

POZNAJĘ LITERY karty pomocnicze

Kolejny,czwarty etap to „CZYTANIE SAMODZIELNE”. Wykorzystano tu metodę sylabową nauki czytania. Jest to metoda Jagody Cieszyńskiej – metoda symultaniczno-sekwencyjna, inaczej zwana Metodą Krakowską. Polecana jest dla dzieci od 4 roku życia. Metoda sylabowa idealnie się sprawdza w nauce wczesnego czytania, uwzględnia etapy rozwoju mowy oraz możliwości percepcyjne dzieci. Wprowadza w świat tekstów pisanych  według stopnia trudności artykułowanych głosek, a także z uwzględnieniem  zróżnicowania obrazów graficznych. Metoda Jagody Cieszyńskiej cieszy się dużym powodzeniem i jest coraz częściej stosowana przez rodziców i nauczycieli.

seria książek Ameet przeznaczonych do nauki czytania

Chciałabym podkreślić, że jest ona bardzo dobrze przyswajana przez najmłodszych czytelników, u nas jak na razie doskonale się sprawdza. W metodzie tej wyrazy są podzielone na  zaznaczone kolorami zgłoski, co  pozwala na poznanie sylabowej budowy  wyrazu. Ułatwia to bardzo maluchom naukę czytania. Wymawianie poszczególnych zgłosek, jest łatwiejsze dla dziecka niż wymawianie poszczególnych liter. Sprawia to, że nauka czytania metodą sylabową przynosi wymierne efekty. Teksty w książkach są zróżnicowane – mają formę wyliczanek, dialogów, wierszy i dość krótkich opowiadań, idealnie dopasowanych do wieku dziecka. .

Poznajemy litery
Nauka czytania dla przedszkolaka

Ostatnim,  piątym poziomem w serii są książki „CZYTAME PŁYNNIE”. Te tytuły z serii przeznaczone są dla dzieci, które opanowały umiejętność czytania i chcą tę umiejętność doskonalić, a co ważniejsze uczą się czytania ze zrozumieniem. Na końcu książek zostały umieszczone quizy, dzięki którym dziecko może sprawdzić, co udało mu się zapamiętać z czytanego tekstu. To taki, mały test czytania ze zrozumieniem.

Na uwagę wśród propozycji książkowych wydawnictwa mających wspierać rodziców w nauce czytania przez dzieci jest „Elementarz Disney Uczy – Przygoda z Czytaniem”  z który stanowi  doskonałę uzupełnienie programu Przygoda z Czytaniem. Dla nas jest dodatkowym wparciem na aktualnym etapie nauki czytania.

Disney Uczy.  Przygoda z Czytaniem, Elementarz

Elementarz dla przedszkolaka

O „Elementarzu” słów kilka

Każda litera jest zilustrowana obrazkami przedmiotów, zwierząt, postaci itp.: , których nazwy zaczynają się na daną literę, kończą się nią, a także mają ją w środku. W celu ułatwienia dziecku, nauki samodzielnego czytania, wyrazy są zapisane z podziałem na sylaby oraz głoski. Co naprawdę ułatwia dziecku naukę czytania.

Jak nauczyć dziecko czytać

Z każdą nowo poznaną literą teksty stopniowo się wydłużają. Z tym Elementarzem, nauka czytania jest przede wszystkim zabawą. Na co dodatkowo ma wpływ oprawa graficzna książki i piękne ilustracje oraz wizerunki bohaterów znanych z filmów i seriali Disneya.

Elementarz Disney uczy - Przygoda z czytaniem
Elementarz Disney uczy – Przygoda z czytaniem

Z „Elementarzem”, dziecko wyrusza do świata przygód ze znanymi bohaterami, ale są to przygody z książką w ręku, a nie na ekranie telewizora lub komputera. Na początku miałam obawy, czyformawydania nie będzie zbyt rozpraszała Jasia, jednak jak się okazało, nauka czytania w połączeniu z przygodami bohaterów ze świata Disneya jest na plus! Wszystkie książki z serii „Disney Uczy. Przygoda z Czytaniem”  możecie zobaczyć tu-klik. 

Jak sami wiecie nauka czytania to pewien proces  watro to robić małymi krokami, na zasadzie wspólnych zabaw i spędzania wolnego czasu.  Jak nauczyć dzieci  literek i samodzielnego czytania? Nam, rodzicom może w tym pomóc  program wydawnictwa AMEET

Elemantarz do nauki czytania

Dodatkowo wsparciem  w nauce czytania jest wspomniany cykl programówedukacyjnych przygoda z Czytaniem – zamieszczane na YouTube cotygodniowe filmiki. Docelowo  na kanale YouTube https://www.youtube.com/channel/UCCqn3KizpSaE6ey_HiIf93Q pojawi się aż 10 odcinków,z których my , rodzice dowiemy się, jak zachęcić dziecko do samodzielnego czytania. Świetne nagrania i wywiady z osobami, które  z dziećmi pracują na co dzień. To oni podpowiadają, dlaczego należy rozpocząć naukę czytania już od wczesnych lat przedszkolnych. Podpowiadają też jak sprawić, by nauka byłą jednocześnie zabawą

Nauka czytania dla dzieci

Czytanie to pasja, którą warto zarażać od małego

Aby to zrobić, to warto samemu pokazywać, że czytanie to miła forma spędzania czasu i sposób na relaks.  Przykład idzie z góry. Czytanie bardzo ważna dla ogólnego rozwoju małego dziecka umiejętność.

Wczesna nauka czytania, czy warto ?

Jak nauczyć dziecko czytać

Warto, z tym że należy pamiętać, że nauka czytania powinna odbywać się poprzez zabawę. Tak zwana „nauka na luzie” lub „przy okazji” daje naprawdę bardzo dobre efekty. Taka forma wydania książek i programu nauczania, skierowana do  najmłodszych dzieci jest dla nich bardzo atrakcyjna i interesująca. O innych jeszcze metodach nauki czytania, które są równie często stosowane przez pedagogów, oraz metod nauki liter napiszę w kolejnym wpisie. Mam nadzieję, że znajdziecie coś, co sprawi, że nauka czytania u Was będzie przebiegała bez problemowo. Poza wymienionymi przeze mnie metodami „Globalnego czytania” oraz metodą sylabowąJagody Cieszyńskiej   są jeszcze:

  • Metoda Mari Montessori – tzw. Metoda trójfazowa.
  • Metoda Marty Bogdanowicz – Metoda Dobrego Startu
  • Metoda Ireny Majchrzak – Metoda odimienna.

Jak u Was z czytaniem? Czy Wasze dzieci już umieją czytać? Jak to się u Was odbywało? Uczyliście je samo, czy  nauczyli się w szkole, przedszkolu? 

30 thoughts on “Poznajemy litery – nauka przez zabawę. Jak rozbudzić w dziecku pasję czytania?”

  1. Dzieciom powinno sie czytać zawsze. Nie pytać tylko sięgać po książeczki. Obecnie na rynku wydawniczym jest tyle ofert dotyczących nauki,że głowa boli. Nie wiadomo co wybrać.

  2. Ale czad ? Dziękuję za recenzję już wiem że musimy do mieć. Młody poznał Literki w wieku 2+ szczerze nie wiem jak ?
    Przed 3 urodzinami zaczął podawać wyrazy na daną literkę. Ma 3L3M i czytać nie potrafi….jeszcze ? „czyta” nam kartonówki które zna na pamięć.

  3. Książki zaczęłam czytać stosunkowo późno – w gimnazjum. Wcześniej nie potrafiłam odnaleźć w nich niczego, co sprawiłoby mi satysfakcję. Dziś nie wyobrażam sobie nie czytać, każdą chwilę poświęcam książce 🙂

  4. Mój synek ma na razie półtora roku. Bardzo lubię czytać książki i marzę o tym, że kiedyś będziemy razem do nich siadać. Tylko jak patrzę na to, jaki jest ruchliwy, to trudno mi sobie wyobrazić, że kiedyś wysiedzi przy ksiażce dłużej niż 2 minuty. Powiedzcie, że to się zmieni. Zmieni się, prawda?

  5. Bardzo podobają mi się książeczki przedstawione w poście. Akurat teraz jest dla nas świetny czas aby się w nie zaopatrzyć, a jeśli chodzi o czytanie to Ja zaczęłam czytać dziecku jak było jeszcze w brzuchu, a teraz czytamy cały czas w wolnych chwilach i wieczorem przed spaniem.
    Córka zaczęła nawet sama tworzyć książki, wymyśla bajki i rysuje do nich obrazki. ☺
    Czytać jeszcze nie umie ale zna już parę liter.

    Podrawiam

  6. Czytając dziecku zaspokajamy jego potrzeby emocjonalne – czego nie zrobi za nas komputer ani telewizja. Podczas czytania jesteśmy blisko, przytulamy dziecko, patrzymy na nie z miłością, poświęcamy mu czas.

  7. Syn późno zainteresował się czytaniem, ale miało to swoje podłoże logopedyczne, za to uwielbiał, kiedy mu się czytało książeczki.. Córka natomiast szybko chciała wejść w świat literek, tak aby samej czytać. Zupełnie inaczej było z cyferkami. 😉

  8. Mój syn ostatnio przejawia większe zainteresowanie cyferkami niż literkami, ale swego czasu interesowały go wszystkie literki i nawet kilka prostych słów potrafił przeczytać. To wydawnictwo wydaje się bardzo ciekawe, muszę poszukać tych książek.

  9. ja bym dodała jeszcze glottodydaktyke, moja córka poki co uwielbia się bawić klockami, ja sama w przedszkolu korzystałam właśnie z glotto i metody krakowskiej i efekty były niesamowite

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *