Pakowanie prezentów to wielka sztuka. Chyba wszyscy lubimy dostawać pięknie zapakowane prezenty. Ja jeszcze bardziej lubię je wręczać. I ten moment niepewności co skrywa paczuszka przeznaczona dla nas, i ta niepewność, kiedy nie wiadomo co otrzymamy. W trosce o środowisko coraz więcej ludzi coraz świadomiej podchodzi do pakowania podarunków dla najbliższych. Dziś podrzucam garść inspiracji na pomysłowe i efektowne zapakowanie gwiazdkowych upominków. Z pewnością tak zapakowane prezenty będą się wyróżniały na tle tych zapakowanych w gotowe torebki Choć coraz ładniejsze torebki papierowe, też przyciągają wzrok.
Jeżeli jesteście ciekawi, jak zapakować prezenty w stylu zero waste?, – ten wpis jest dla Was. Do pakowania prezentów staram się wykorzystywać wszystko to, co mamy w domu: stare gazety, mapy i resztki tkanin, resztki kolorowych papierów, torebki papierowe, serwetki. Zamiast wyrzucać kolorowe gazety, wstążeczki, sznurki, serwetki itp. na święta możemy z nich zrobić użytek. Takie z pozoru przypadkowe elementy, można zamienić w piękne opakowania na upoominki. Owinięte sznurkiem, paskiem tkaniny lub wstążką wyróżnią się wśród gwiazdkowych niespodzianek pod choinką. Mnie pomysł na takie pakowanie bardzo się podoba! I podobno mam smykałkę do robienia czegoś z niczego. W co zapakować upominki w stylu „zero waste”?
Co się może przydać do pakowania?
Tak naprawdę przyda się wszystko to co z pozoru wydawałoby się już nie potrzebne. Wykorzystanie wszystkich materiałów pochodzących z recyklingu lub tych przeznaczonych na straty, które możemy w jakiś sposób wykorzystać. Nareszcie przydaje się moje zbieractwo małych pięknych rzeczy, bibelocików, pojedynczych zawieszek, guzików, wstążek, tasiemek itp. Staram się wykorzystywać różne rzeczy, które znajdę w domu.
Ekologiczny aspekt pakowania prezentów
- Stare gazety, idealne będą czarno białe, choć i kolor też nie zaszkodzi, mapy, kolorowanki.
- Sznurek, wstążki, grube nici, włóczka.
- Papierowe serwetki.
- Papierowe torebki.
- Szary papier, osobiście uwielbiam.
- Zielone gałązki, suszone plastry pomarańczy, laski cynamonu, orzechy włoskie, pierniki
- Idealnymi elementami dekoracyjnymi są szyszki, gałązki świerku, sosny lub jemioły.
- Kawałki materiału, np. płótna lub juty.
- Drewniane klamerki.
Biorąc pod uwagę ekologiczny aspekt pakowania prezentów starajmy się wykorzystywać naturalne materiały takie jak papier, karton, szkło. Warto zapamiętać, że im mniej, tym lepiej. Prostota w tym wypadku to klucz do zapakowania upominków w stylu zero waste. Minimalizm to ograniczenie wszelkich zbędnych dodatków.
Postaram się pokazać jak można zapakować prezent dla dziecka. W takim opakowaniu kilka dni temu dostał ode mnie śliczne świąteczne kolorowe skarpety. Pierwszy sposób zapakowania był banalnie prosty, wystarczyło dodać kokardę, kilka gałązek, dzwoneczek i gotowe. Warto pamiętać, że opakowanie samo w sobie może być dekoracją. Czasem wystarczy dodać jakiś delikatny element dekoracyjny w postaci sznurka lub wstążki, szyszki, zielonej gałązki i gotowe.
To moja druga propozycja, na zapakowanie niespodzianki dla dziecka na wesoło. W przypadku prezentu gwiazdkowego oddałam się kreatywnej twórczości. Uwielbiam tworzyć z moim dzieckiem wszelkiego rodzaju prace plastyczne, więc w grudniu zrobiłam coś w tajemnicy przed nim. Postanowiłam go zaskoczyć pięknym opakowaniu. Na szarym papierze powstał uroczy renifer. Sama bym chciała otrzymać tak pięknie zapakowany prezent.
Kolejnym sposobem jest wykorzystanie kolorowych gazet no ze świątecznym motywem lub kolorowych map. Takie prezentowe opakowania mi bardzo się podobają. Mapy natomiast będą trafione dla wszystkich wielbicieli podróżach. W mapach kryją się wspomnienia z ukochanych miejsc i tęsknota za wspaniałymi przygodami. Wykorzystajcie do owinięcia prezentów stare plany miast i atlasy z nieaktualnymi mapami.
Innym sposobem mogą być materiałowe wariacje, to u mnie ostatnio hit. Dziś i Was zachęcam do materiałowego „pakowania” świątecznych podarków. Może to być zwyczajne szare płótno, materiał w gwiazdki, kropki lub kawałek tiulu ewentualnie białego prześcieradła. Pomysłów na zapakowanie upominku w materiał nie będzie brakować. Wystarczy zajrzeć na Pinterest. Owinięcie upominku w kawałeczek materiału, przewiązanie kokardką, do tego odrobinę zieleni, wstążka lub sznurek i gotowe.
Papierowe torebki lub szary papier to świetny materiał do pakowania. Uwielbiam wykorzystywać je do pakowania upominków. Takie opakowania sprawdzą się do zapakowania mniejszych upominków, domowych ciasteczek lub np. dobrej herbaty, kawy itp. Lub prezentów o nieregularnych kształtach. Wystarczy przewiązać sznurkiem, dołożyć karteczkę z dedykacją i gotowe. Możecie je dodatkowo przystroić gałązkami świerku lub jemioły. W tym roku na pewno zapakujemy w nie domowe pierniczki jako słodkie upominki dla bliskich.
Gwarantuję Wam, że tak zapakowane prezenty ucieszą obdarowanych podwójnie. Ba nawet pewnie czasem żal będzie im ich otwierać. Mam nadzieję, że każdy z Was otrzyma wymarzony upominek. W tym roku wszystkie prezenty będą n pewno zapakowane z sercem i w stylu „eco”.
Prostota, jak najbardziej może okazać się „efektem wow”. Liczy się nie tylko to co jest w środku, lecz także to jak to zostało zapakowane. W pakowaniu prezentów nie wszystko musi być idealne, ważne, by było od serca. Jak Wam się podobają pomysły na pakowanie prezentów w stylu zero waste? Nie jestem mistrzem pakowania, ale w tą czynność wkładam całe serce.
W tym roku pakujemy prezenty w to co mamy. Może i wy, zapakujecie prezenty w to, co macie w domu. W myśl głównej zasady zero waste – oznacza użyjcie ponownie to co macie. Już dziś życzę Wam by każdy znaleziony pod choinką prezent sprawił Wam ogromną radość.
Wesołych Świąt dla Was i Waszych bliskich!
ohh… ja jestem straszną łajzą jeśli chodzi o pakowanie prezentów… zawsze oddaję tę przyjemność mojemu mężowi 😉 ale Twoje pomysły wyglądają świetnie 🙂
Podoba mi się taki recykling. I ładnie i ekologicznie?
Ja w tym roku zrobiłam zero waste prezenty
Niby liczy się wnętrze, ale przy prezentach opakowanie nie jest bez znaczenia.
Ciekawy pomysł na pakowanie prezentów, my zwykle używamy toreb – które są przechodnie 😉
ale super 🙂
Bardzo piękne pakunki i jeszcze piękniejsze fotki.
Kiedyś po prostu kupowałam torebki prezentowe. Rach, ciach, kłopot z głowy.
Ale rok temu postanowiłam zrobić dzieciom niespodziankę: opakowałam prezenty w szary papier, a potem przerobiłam je na misie. Spodobało się: im oraz mi 🙂
Ja też od zawsze kupowałem torebki. Ale teraz znam sposób na pakowanie prezentów.
Super propozycje, pakuję bardzo podobnie
Bardzo podoba mi się taki sposób pakowania prezentów.
hehe.. przyda się na kolejne święta jak znalazł 🙂 Pozdrawiam serdecznie!
Genialne wykorzystanie gazet ze świątecznymi artykułami! Ekologiczne korzystanie z wszelkich dóbr nie jest już chwilową modą, ale stopniowo staje się codziennością. Ten trend widać nie tylko w domach, ale i w dużych firmach, które nawet wypełniacze paczek starają się wybierać spośród rzeczy, które mogą jeszcze nie raz do czegoś się przydać. A dzięki samodzielnemu przygotowaniu takich prezentów, mamy gwarancję, iż obdarowujemy bliskich czymś wyjątkowym i jedynym w swoim rodzaju.