Higiena jamy ustnej naszego dziecka to naprawdę ważny element dbania o jego zdrowie. Dlatego też ucieszyłam się jak otrzymałam propozycję udziału w akcji Zachęć swoje dziecko do mycia zębów. Dziś troszkę informacji o samej akcji, ale również o tym kiedy i jak wybrać sie do stomatologa oraz jak zachęcać dzieci do dbania o ząbki.

Pierwsza wizyta u Stomatologa, nie musimy sie jej bać

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa powinna się odbyć z chwilą wyrznięcia się pierwszego zęba, czyli średnio ok. 6 miesiąca życia jednak musimy pamiętać, że dzieci ząbkują naprawdę bardzo różnie. U nas pierwszy ząb pojawił się w w 8 miesiącu życia. Na wizycie lekarz sprawdzi, czy proces ząbkowania rozpoczął się prawidłowo oraz, czy dziecku nie zagraża próchnica. Zazwyczaj na pierwszej wizycie przeprowadza się wywiad z Rodzicami. Na koniec podpowie, jak czyścić dziąsła i zęby u maluszka, oraz na co zwracać uwagę, żeby zapobiec próchnicy i by zęby naszego dziecka wyrosły mocne i zdrowe. Ja z Jasiem swój pierwszy raz i kilka następnych w gabinecie stomatologicznym mamy za sobą.Wizyty za każdym razem odbywały się bez niepotrzebnego stresu i płaczu.

Wizyta adaptacyjna u Stomatologa

Kiedy się na nią wybrać i jako to zrobić, by nie zrazić naszego dziecka?

Na wizytę adaptacyjną dobrze się wybrać w okolicy 2 urodzin dziecka. Warto prowadzić na ten temat sporo rozmów w domu. Podczas takiej wizyty warto dziecko pochwalić za to, w jaki sposób samo myje zęby. Rodzic otrzyma mały instruktaż jak ma mimo samodzielności malucha domywać mu zęby. W specjalnie przygotowanych gabinetach dziecko może wziąć udział w specjalnych grach i zabawach, które mają za zadanie oswoić go z miejscem, ale także lekarzem i jego sprzętem. Potem wizyty kontrolne u stomatologa powinny odbywać się co kwartał, niestety zęby mleczne są słabiej zmineralizowane i bardziej narażone na próchnicę. Więc warto to kontrolować częściej niż raz na 6 miesięcy jak w przypadku osób dorosłych.

Dobry stomatolog to podstawa

Stomatolog idealny, czyli jaki? Co musi mieć w sobie, by Was i Wasze dzieci do siebie przekonać? Byście zaufały mu bezgranicznie i korzystały z jego usług? Wybór dobrego stomatologa jest bardzo ważny zarówno dla dziecka, jak i jego rodzica. Najważniejsze to wybrać odpowiedni gabinet stomatologiczny i osobę, która budzi nasze zaufanie, tym samym zjedna sobie nasze dziecko. Oj to bardzo ważne, pierwszy kontakt to klucz do powodzenia całej wyprawy. U nas cała wizyta trwała może 10 minut łącznie ze zwiedzaniem gabinetu, oglądaniem narzędzi i zabawą. A potem to już sam chętnie usiadł na fotelu, oczywiście u mnie na kolanach innej opcji nie było. Mamy sukces, bo wszystkie ząbki są zdrowe, zadbane i bez próchnicy. Oby tak dalej.

Pierwsza wizyta u Stomatologa jak się do niej przygotować?

Gabinet Przyjazny Małemu Pacjentowi co to takiego?

Jeżeli nie macie takiego zaprzyjaźnionego gabinetu i chcielibyście sprawdzić, gdzie znajdziecie dobrego stomatologa, który ma odpowiednie podejście do dzieci i odpowiednio zajmie się ząbkami waszych dzieci, to zapraszam na stronę jakzachecic.pl, gdzie znajdziecie wykaz takich miejsc. Gabinety Przyjazne Małym Pacjentom i pomysł na nie istnieje od jakiegoś czasu i cieszy się coraz większym powodzeniem dzieci i ich rodziców. Organizator kampanii Zachęć Swoje Dziecko Do Mycia Zębów wraz z Polską Akademią Stomatologii Dziecięcej stworzyli Gabinet Przyjazny Małemu Pacjentowi, projekt, który wyłania z całej Polski gabinety i lekarzy chętnie i z sercem leczących dzieci.

Gabinety, w których rozumie się jak ważne jest podejście stomatologa do dziecka. Gabinety, w których mamy pewność, że dziecko nie będzie leczone na siłę tylko z wyczuciem. Gabinety, w których nie usłyszymy, że o mleczaki nie trzeba dbać na poważnie. Gabinety wypełnione lekarzami z pasją i oddaniem dla małych Pacjentów. Powstała mapa Gabinetów Przyjaznych Małemu Pacjentowi. Listę takich gabinetów możecie zobaczyć tu-klik.  A może to Wy macie gabinet przyjazny maluchom, a nie ma go jeszcze na liście to koniecznie powiadomcie o tym organizatorów akcji, do czego gorąco zachęcam.

Jak wybrać odpowiednią pastę i szczoteczkę dla dziecka?

Zgodnie z przyjętymi zaleceniami polskich i międzynarodowych grup ekspertów Polska Akademia Stomatologii Dziecięcej zaleca stosowanie past z fluorem od momentu pojawienia się pierwszego zęba. U dzieci do 3. Roku życia zaleca się stosowanie past z zawartością do 1000 ppm fluoru, u dzieci w wieku 3-6 lat past z zawartością powyżej 1000ppm fluoru, a u dzieci powyżej 6. roku życia past do 1450 ppm fluoru. Fluor stosowany zgodnie z zaleceniami jest w pełni bezpieczny dla naszych dzieciaczków.

IMG_3594

Jak dbaliśmy i dbamy o ząbki? Jak do tego zachęcić dziecko?

O higienę jamy ustnej Jasia dbam od samego początku i zanim jeszcze pojawiły się pierwsze mleczne ząbki przemywałam mu dziąsła silikonową nakładką na palec. Pierwszy ząbek, który w przypadku Jaśka pojawił się dość późno, bo w 8 miesiącu życia zaczęłam szczotkować od samego początku. Na początku myłam samą szczoteczką a potem zaczęliśmy używać pasty. Dostępne są takie przeznaczone dla maluszków 0-3 lat. Pasty te mają małą zawartość fluoru, która nie szkodzi maluszkom, nawet gdy ją dziecko połknie a zabezpieczają ząbki przed próchnicą. Kiedy opanuje umiejętność jej wypluwania tego nie wiem, ale jakoś przebrniemy przez ten czas

Najważniejsze to pomagać dziecku przy szczotkowaniu ząbków, bo dziecko samo nie jest w stanie ich dobrze umyć. I ten czas wspólnego mycia na pewno będzie trochę trwał, ale warto, bo jak na początku wyrobimy w dziecku dobre nawyki i nauczymy odpowiednio myc zęby to zaprocentuje potem. Ważny jest też dobór szczoteczki. Na początku używaliśmy takiej małej szczoteczki z grubszą rączką a teraz mamy już taką bardziej dorosłą szczoteczkę soniczną z miękkim włosiem. I to właśnie za sprawą tej magicznej bym powiedziała szczoteczki Jasiek tak polubił szczotkowanie, że mógłby to robić i 4-5 razy dziennie. Po ostatniej wizycie w gabinecie wiem, że jego ząbki są zdrowe i nic złego się z nimi nie dzieje. Następna Wizyta za 3 miesiące. Mam nadzieję, że po dzisiejszej wizycie z myciem zębów nie będzie większych problemów.

IMG_3624

IMG_3579-crop

IMG_3580-crop

Każdy rodzic powinien wiedzieć, że chociaż mleczne ząbki będą służyć dziecku tylko przez kilka lat, trzeba o nie dbać tak samo troskliwie, jak o zęby stałe. Więc warto to robić od samego początku.

29 thoughts on “Pierwsza wizyta u Stomatologa, nie musimy sie jej bać!”

  1. Bardzo starałam się, aby te pierwsze wizyty dzieci wiązały się z dobrymi wspomnieniami, na szczęście udało mi się znaleźć pogodnego stomatologa, który sporo czasu im poświęcił na rozmowę i zabawę, oswajanie z dźwiękami, no i drobne prezenty. 🙂 Pomysł kalendarza mycia ząbków rewelacyjny. 🙂

    1. U nas było podobnie, wybrałam osobę do której aj sam przez kilka lat nabierazłąm zaufania. I tak jak piszesz, na spokojnie bez pośpiechu, były tez drobne upominki. Drewniany zwierzak do tej pory na stoliczku stoi. A kalendarz rewelacja, u nas sie sprawdza. Zastanawiam sie co zrobić jak nam sie skończą naklejki. Może trochę inny z symbolami zrobię sama.

      1. A może zachęcić dziecko, aby samo wymyśliło nowy sposób, oczywiście z zaznaczeniem materiałów dostępnych w domu, bo inaczej budżet może nie wytrzymać przy dziecięcej pomysłach. 😉

  2. Moja córka była pierwszy raz u dentysty jak tylko zaczęły jej wychodzic ząbki. Od tego czasu chodzimy regularnie na przeglądy, a ona z uśmiechem na ustach siada na fotelu, mimo, że bardzo często ma leczone zęby i wiele juz przeszła 🙁
    Szczoteczka świetna 🙂

  3. Ja u swoich dziewczynek od pierwszego ząbka dbam,i powiem super teraz najpierw ja im myje potem one same więc mysle że dobrze robię :-)byliśmy już ze starsza pierwszy raz u stomatolog i powiem jest super pani nas pochwaliła coś na jednym zauważyła ale w listopadzie mamy z nim iść

    1. I bardzo dobrze, że bezproblemowo wszystko się odbywa. My idziemy za miesiąc. Ale ząbki jak trzeba. I nas jest problem taki ze 1 i 2 są na jednym korzeniu. Ale mam nadzieję, że stale wyrosną już ok.

  4. No właśnie zalecenia zaleceniami, a co do mycia zębów w przedszkolach to mam mieszane uczucia bo z jednej strony wyrabia się pewien nawyk, ale z drugiej w takiej grupie maluchów do 3 lat, do której chodzi mój syn, gdzie dzieci nie potrafią jeszcze wypluć pasty tylko ją zjadają, nadmierne jej użycie związane z ilością mycia zębów w ciągu dnia chyba ma znaczenie skoro są określone te normy, poza tym w higieniczność tych czynności niestety bardzo wątpię.

  5. Myśmy „nasz pierwszy raz” zaliczyli u bardzo niemiłego, sztywnego pana, który przy nas rugał swoją asystentkę, mimo, że była bardzo miła, uśmiechnięta i naprawdę szybciutko się uwijała. Teraz zaczęłam chodzić z synem prywatnie do pani dentystki i jest o niebo lepiej. Pani wręcz promienieje uśmiechem, dziecko (co mnie zszokowało!) odzywa się do niej, zadaje jej pytania (a ogólnie unika kontaktu z dorosłymi), także babeczka jest super i polecam ją mamom na forum.

  6. Zęby Mai myłam odkąd była maleńka – a raczej jak tylko się pojawiły – przemywałam jej jamę wodą z gazikiem. U lekarza nie byliśmy, dopiero na wizycie adaptacyjnej. Teraz będziemy chodzić co pół roku – dentystkę mamy znakomitą – gabinet zgodny z zasadami Porozumienia bez przemocy. Myjemy ząbki tylko pastą Elmex dla dzieci. A co do systemu nagród – nie uznaję – mamy radochę z mycia zębów poprzez śpiewanie Szczotko, szczotko hej szczoteczko! Maja z chęcią myje ząbki – nie mamy z tym żadnych problemów – wie, że żeby zdrowe zęby mieć – trzeba tylko chcieć 🙂

  7. U na szczęście stomatologa z prawdziwego zdarzenia mamy w rodzinie. Wiec nie ma problemu a dzieci myją zabki bardzo chętnie. Super szczoteczka 🙂

  8. Bardzo ważne jest nastawienie i warto, aby wizyty były przyjazne, bo potem zostaje trauma na całe życie. 😉 Nie zapomnę, jak miałam 5 lat i taka wielka pani mnie trzymała, a inna wielka wyrywała mleczaka…

  9. Myślę, że wizyta u dentysty w 6 miesiącu życia dziecka to lekka przesada, ale na pewno warto być tam często i systematycznie zanim nastąpić konieczność jakiejś interwencji lub leczenia. Jeśli dziecko zabkuje prawidłowo, nie widzimy zaburzeń typu. Ilość zębów, ich wygląd czy widoczna wada zgryzu to wiek ok 2 lat jest w mojej opinii idealny. Mam wśród rodziny dwóch lekarzy stomatologów i nigdy nie wspominali o wizytach niemowląt w gabinecie 😉

  10. Bardzo ważne jest podejście dentysty. Mój 6-latek na początku naszej przygody z wizytą w gabinecie stomatologicznym nie chciał w ogóle otworzyć buzi i był tylko płacz. Potem trafiliśmy do świetnej Pani dentystki, która sprawiła, że wizyta u niej jest dla mojego synka fajną przygodą. ?

  11. Kalendarz mycia zębów – super sprawa! U nas od początku mycie zębów było frajdą robioną z radością, aż tu nagle, miesiąc temu, wszystko się zmieniło – i z frajdy, mycie zębów stało się torturą, ehhh 🙂 Liczę, że wkrótce znów się odmieni 🙂

  12. Kalendarz – fantastyczna sprawa. Pamiętam sama ze szkoły, że też mieliśmy podobne ;D Najważniejsze to żeby dziecka nie zmuszać na siłę i dać mu czas na oswojenie się z myciem zębów. Inaczej szczoteczka stanie się wrogiem numer 1.

  13. Wizyty u stomatologa warto zacząć w tak młodym wieku. Dzięki temu wchodzi nam to w krew i również jako dorośli idziemy do dentysty. A trzeba przyznać, że wiele chorób i schorzeń ma swój zalążek w problemach związanych z zębami, więc warto o nie dbać 🙂 Ciekawy artykuł !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *