Największą grupą osób, która choruje na owsicę, są dzieci. W Polsce może być to nawet ponad 10% populacji dzieci. Owsica jest jedną z najczęstszych chorób pasożytniczych w klimacie umiarkowanym. W Polsce jej częstość określana jest na ponad 10% populacji dziecięcej. Występuje najczęściej w wieku 5-14 lat, u dzieci, które przebywają w dużych skupiskach zwłaszcza przedszkolach, szkołach, internatach. Jak rozpoznać chorobę i jakie są jej charakterystyczne objawy?
Owsica u dzieci
Szukając leku na owsiki dla dzieci, warto zapoznać się na początku z charakterystyką choroby. Potocznie w rozmowach o tym problemie używa się sformułowania „dziecko ma owsiki”. Nie jest to błędne, jednak jednostka chorobowa nosi oficjalnie nazwę owsica. Owsica to choroba pasożytnicza przewodu pokarmowego wywołana przez owsika ludzkiego. Jego dojrzała postać ma około 1 cm.
Objawy owsicy u dzieci
Około 1/3 zakażeń przebiega bezobjawowo. Natomiast najczęstszym objawem owsicy jest świąd odbytu oraz zauważalne w tym miejscu szarobiałe nitki. Jest to etap choroby, w którym zdecydowanie powinno zacząć się szukać leku na owsiki dla dzieci i skonsultować się z lekarzem pediatrą.
Owsicy mogą towarzyszyć także bóle brzucha, zaburzenia wypróżniania, nudności. Inne niespecyficzne objawy to utrata apetytu, spadek masy ciała, bladość skóry, podkrążone oczy, osłabienie oraz skórne objawy miejscowe okołoodbytowe: zapalenie skóry, zmiany wypryskowe, wysypka, uporczywy świąd. Objawami dodatkowymi mogą być: pobudzenie ruchowe, trudności w koncentracji, zgrzytanie zębami, zaburzenia snu.
Jak można zarazić się owsicą?
Zakażenia obserwuje się przede wszystkim w dużych skupiskach ludzkich, ośrodkach takich jak przedszkola, szkoły, internaty, domy dziecka, a także w dużych, wielodzietnych rodzinach. Nie są one zależne od warunków sanitarnych i ekonomicznych. Owsicę określa się jako chorobę brudnych rąk. Samica owsika składa jaja głównie nocą, w okolicach odbytu. Dziecko, drapiąc się, często nieświadomie przez sen przenosi jaja na ręce, a stamtąd na przedmioty, bieliznę lub bezpośrednio do ust. Jaja trafiają znowu do przewodu pokarmowego i cykl się powtarza.
Do zakażenia może również dojść w wyniku kontaktu z jajami, które znajdują się na ręcznikach, pościeli, zabawkach i innych przedmiotach. Jaja owsików można w pewnych warunkach wykryć na sierści psów i kotów jednak zwierzęta nie są rezerwuarem tych nicieni.
Jak leczyć owsicę?
Leczenie jest proste, ale wymaga zaangażowania do procesu farmakologicznego wszystkich członków rodziny. Oznacza to, że lek na owsiki powinny przyjmować nie tylko dzieci, ale także pozostałe osoby z nimi zamieszkujące. Dostępne są preparaty wydawane na receptę oraz bez recepty (przykład tutaj). W przypadku potwierdzenia owsicy, powinniśmy zawiadomić również przedszkole lub szkołę.
Czy spotkaliście się z tą chorobą? Czy w waszych placówkach były przypadki owsicy?