Lampka chłodnego Prosecco czy kolorowy drink z modnego Aperolu dla dziecka w brzuchu są tak samo niebezpieczne jak kieliszek wina, małe piwo czy kieliszek wódki. Pamiętajmy o tym, że każda choćby najmniejsza ilość alkoholu wypitego w ciąży oddziałuje bezpośrednio na nienarodzone dziecko. Alkohol, nawet w najmniejszych dawkach, może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka i może prowadzić do nieodwracalnych zaburzeń rozwojowych i zdrowotnych u dzieci.

Czy wiesz?

że, nawet jeden kieliszek wina wypity przez przyszłą mamę może mieć poważne konsekwencje, dla jej nienarodzonego dziecka.

w czasie ciąży nie pij alkoholu.

Jako świadoma zagrożeń mama nie chcę narażać dziecka, które kształtuje się pod moim sercem, dlatego w czasie ciąży zupełnie zrezygnowałam z alkoholu. Zdaję sobie sprawę, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, którą kobieta może spożywać w ciąży. Nawet jednorazowa i niewielka jego ilość niesie ryzyko wystąpienia nieprawidłowości dlatego każda przyszła mama powinna zachować całkowitą abstynencję. Dla chwili przyjemności nie warto ryzykować. W czasie ciąży należy całkowicie zrezygnować ze spożywania alkoholu.

Czy alkohol w ciąży szkodzi dziecku?

Tak i to bardziej niż niektórym się wydaje. Alkohol ma ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu dorosłego człowieka. Na niewykształcony jeszcze organizm małego dziecka jego oddziaływanie jest znacznie większe. Poniżej kilka faktów na temat wpływu alkoholu na dziecko w brzuchu mamy.

  • Alkohol przenika przez łożysko. Mitem jest, że alkohol przez łożysko nie dociera do maluszka.
  • Skutki alkoholu spożywanego przez mamę dziecko odczuwa dwa razy dłużej niż jego mama.
  • Rozwijający się organizm nie ma jeszcze wykształconych enzymów trawiennych, które umożliwiają metabolizm alkoholu.
  • Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu dla kobiet w ciąży, każda ilość alkoholu niesie ryzyko nieprawidłowości. Uważam, że absolutnie nie warto ryzykować. Nie trzeba pić dużo czy często, aby alkohol mógł zaszkodzić rozwijającemu się maleństwu.
  • Nie ma znaczenia czy wypijesz lampkę wina, butelkę piwa czy drinka, alkohol pod każdą postacią jest bardzo niebezpieczny dla rozwijającego się dziecka. Wszystkie napoje alkoholowe zawierają tę samą substancję chemiczną, – którą jest alkohol etylowy.
  • Spożywanie alkoholu w ciąży może grozić poronieniem lub porodem przedwczesnym i wieloma innymi nieprawidłowościami, takimi jak m.in.: niska waga urodzeniowa, uszkodzenie mózgu, wady nerek i serca.
  • Spożywanie alkoholu może być przyczyną niedorozwoju fizycznego i umysłowego u dziecka. Dzieci które były narażane na działanie alkoholu w łonie matki mogą urodzić sięsię z Płodowym Zespołem Alkoholowym, czyli (FAS).

Skutki spożywania alkoholu w ciąży!

Skutki spożywania alkoholu w ciąży mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Niestety nie zawsze można je zauważyć zaraz po urodzeniu. Niektóre z powikłań mogą pojawić się po kilku latach od narodzin dziecka.  Wśród powikłań wynikających z picia alkoholu w ciąży jest wystąpienie u dziecka Płodowego Zespołu Alkoholowego, czyli (FAS) – jest to zespół zaburzeń zarówno fizycznych, jak i psychicznych u dzieci, których matki w ciąży sięgały po alkoholu. Również wśród mam o wysokim standardzie życia, nie mówimy tu o rodzinach patologicznych z marginesu. Tych niestety też nie brakuje.

jesteś w ciązy nie pij alkoholu

Należy pamiętać, że FAS jest to choroba nieuleczalna, ale zachowując całkowitą abstynencję w czasie ciąży można jej zapobiec w 100% „W Polsce rodzi się więcej dzieci z FAS niż dzieci z zespołem Downa. Sytuacja ta nie dotyczy tylko środowisk patologicznych”. 

Światowy dzień FAS

Czy można sięgać po alkohol w ciąży? Ja mówię zdecydowane NIE! Co roku 9 września na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień FAS, by szerzyć świadomość na temat skutków picia alkoholu w ciąży.

Droga mamo! Nieważne czy sięgasz po alkoholdla „przyjemności” czy „dla towarzystwa”. Jeżeli jesteś częstowana, powinnaś umieć odmawiać. Bądź asertywna. Na wiele rzeczy nie mamy wpływu, ale przed chorobą jaką jest FAS możemy ustrzec dziecko całkowicie, wystarczy zachować abstynencję w czasie ciąży. Tylko tyle i aż tyle. Rozmawiajmy na temat wpływu alkoholu na dziecko w brzuchu mamy, poruszajmy ten temat z koleżankami, siostrami. Reagujmy, gdy ktoś proponuje przyszłej mamie alkohol lub gdy widzimy, że sama po niego sięga. Z roku na rok, świadomość w tym zakresie wzrasta, ale nadal żywe są mity takie jak ten – że „lampka wina wpływa korzystnie na samopoczucie przyszłej mamy”, czy to, że „małe, okazjonalne piwo jeszcze nikomu nie zaszkodziło” – walczmy z tymi przekonaniami. Uświadamiajmy, że nawet najmniejsza ilość alkoholu wypita przez kobietę w ciąży może mieć szkodliwy wpływ na rozwój nienarodzonego jeszcze dziecka.

Płód pije razem z Tobą!

Jeden łyczek nie zaszkodzi – czy aby na pewno? Tak naprawdę bardzo  trudno jest  określić jaka ilość wypitego alkoholu może być szkodliwa, dlatego w  ciąży najlepiej powstrzymać się od spożywania alkoholu.

W czasie ciąży zrezygnuj ze spożywania alkoholu – Kampania społeczna: Lepszy start dla Twojego dziecka

Jako społeczeństwo wciąż nie zdajemy sobie sprawy z zagrożeń związanych z piciem alkoholu przez kobiety w ciąży.

alkohol ma wpływ na rozwój nienarodzonego dziecka
#Lepszystart

W ramach kampanii „Lepszy start dla Twojego dziecka” powstała strona internetowa www.lepszystart.com.pl, gdzie można znaleźć dużo informacji na temat zagrożeń wynikających z sięgania po alkohol w ciąży. Z danych dostępnych na stronie kampanii jasno wynika, że u przyszłych mam brakuje wiedzy na temat skutków picia alkoholu w czasie ciąży. Dlatego najlepszym sposobem na zmiany myślenia jest edukacja i nagłaśnianie tego problemu w mediach społecznościowych.

Kampania "Lepszy start dla Twojego dziecka"
Nie pij w ciąży

Jako mama oczekująca na narodziny wymarzonej córeczki gorąco zachęcam do powstrzymania się przed spożywaniem choćby śladowych ilości alkoholu. Z niepokojem oczekiwałam na wyniki testów prenatalnych, martwiłam się na początku ciąży, dbam o to by dzidziuś miał zapewnione jak najlepsze warunki do rozwoju, przyjmuję witaminy itp. Do głowy by mi nie przyszło, aby narażać swoją córeczkę na zagrożenia wynikające z picia alkoholu w ciąży.

Więcej informacji na temat kampanii „Lepszy start dla Twojego dziecka” znajdziecie na:

Facebooku  i  Instagramie

Czy zdarzyło się Ci kiedykolwiek być świadkiem sytuacji w której przyszła mama piła alkohol? Jeżeli tak, to czy zareagowałaś?

22 thoughts on “Nie piję w ciąży. Zapewniam lepszy start mojemu dziecku”

  1. Dla mnie to niepojęte, że jest nadal tak dużo kobiet, które nie zdają sobie sprawy z konsekwencji picia alkoholu w ciąży. Straszne. Dobrze, że są akcje uświadamiające.

    1. Takie akcje mają na celu uświadamianie tych nieświadomych z zagrożeń spożywania „przysłowiowego kieliszka wina na poprawę krwi” by tego nie robiły w trosce o ich potomstwo.

  2. Przeraża mnie,że niektóre przyszłe mamy (a nawet lekarze) nadal podchodzą do tego tematu tak beztrosko – nawet pomimo licznych kampanii informacyjnych…

    1. Niestety do niektórych nie dociera powaga zagrożeń wynikająca ze spożywania alkoholu w ciąży. Wiem, że sporo osób twierdzi, że takie informacje są przesadzone, tylko skąd potem tyle przypadków dzieci urodzionych z FAS?

  3. Zdecydowanie jestem na NIE ! NIE piję, NIE palę- po co kusić los ? Nie rozumiem dlaczego odpowiedzialni, dorośli ludzie robią to swoim nienarodzonym dzieciom. Dlaczego ingerują w ich życie, które rozwija się już w brzuchu ? Bardzo dobrze, że o tym piszesz Małgosiu

  4. Zupełnie nie pojmuję, jak można nie zrezygnować z wszelkich używek w czasie ciąży, ale pomimo licznych kampanii uświadamiających wciąż wiele kobiet własnie zmniejsza szanse dzieci na lepszy start.

  5. Tyle się na ten temat mówi, a potem okazuje się, że i tak są kobiety, które w ciąży nie rezygnują z używek. Smutne, ale niestety prawdziwe. Niska jest świadomość naszego społeczeństwa w tej bardzo ważnej kwestii.

  6. Nie wiem, jak można pić w ciąży. Dla mnie to się rozumie samo przez się. Ale dobrze, że o tym przypominasz, bo mimo wielu powtórzeń, wciąż ten temat powraca.

  7. Poruszyłaś bardzo ważny temat.. myślę, że bardzo często poruszany ale zawsze ważny i potrzebny. Nie wyobrażam sobie pić w ciąży… i nie mogę patrzeć na to jak niektóre kobiety to robia…

  8. Bardzo słuszny wpis. Około 80% kobiet w ciąży w Polsce spożywa alkohol! Jest to zatrważająca ilość, a jak Pani słusznie zauważyła, nie ma bezpiecznej dawki alkoholu dla kobiety w ciąży i jej dziecka.

    1. Zdecydowanie tak, dlatego w tym szczególnym czasie zarówno dla matki jak i dziecka każda kobieta powinna się powstrzymać od spożywania choćby śladowej ilości alkoholu.

  9. Żadna mądra kobieta w ciąży od początku do końca i dalej podczas karmienia piersią nie powinna spożywać alkoholu. Ja mówię głośne NIEEEEE.
    Ale niestety znam Panie co myślą że lampka wina nie zaszkodzi.
    Ja nie piję , nie palę i wychodzę z założenia że jak jest się rodzicem na imprezie np rodzinnej z dziećmi to nie powinno się nawet lyczka jakiegokolwiek alkoholu próbować.

  10. Wiele kobiet nie jest świadomych jakie konsekwencje niesie za sobą picie alkoholu w trakcie ciąży. Dla niektórych jeden kieliszek wina to nic złego. Myślę, że warto uświadamiać kobiety w tym temacie. Wiadomo, nie uda się przekonać wszystkich, ale może choć kilka osób uchroni przed tym błędem. Zawsze warto próbować 🙂

  11. Po pierwsze pięknie wyglądasz w ciąży 🙂
    Co do tematu to bardzo ważne, ponieważ sama wielokrotnie spotykałam się z myśleniem przyszłych mam że jedna lampka wina od czasu do czasu nie szkodzi. Ja nie zgadzam się z takim podejściem, choć lubię smak wina nie było to dla mnie jakimś niebotycznym wyczynem aby nie sięgać po kieliszek przez te 9 mcy

  12. Panują różne mity, że „jeden mały kieliszek” itp. itd. Nie wiem po co tak ryzykować? Nie wypiłam ani kropli alkoholu w ciąży, a nawet odpuściłam sbe drinki przygotowując się do niej. Po co? Bo nie chciałam ryzykować zdrowia synów i potem zastanawiania się „a może to moja wina?”
    Bardzo dobrze, że w tym cudownym stanie doąłaczyłaś do kampanii informującej, czym jest FAS.

  13. Nie wyobrażam sobie jak można sięgać po alkoholu wiedząc, że jest się w ciąży. Ja sama bez problemu odstawiłam, a lubiłam sobie przy weekendzie otworzyć wino. I tak się odzwyczaiłam, że teraz rzadko piję, w zasadzie tylko przy większych okazjach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *