Jaki samochód wybrać dla rodziny? Oto jest pytanie. Przez wiele lat nie zawracałam sobie tym głowy. Pracując jak przedstawiciel handlowy zawsze ktoś za mnie wybierał. I perspektywy czasu stwierdzam, że to był najlepszy samochód na świecie. Mianowicie nazywał on się „służbowy”. Ktoś ogarniał serwis, ubezpieczenia itp. Mnie interesowało tylko to gdzie leje się paliwo.
Ale nadeszły zmiany moim życiu. W międzyczasie zmieniłam pracę. Założyłam nową rodzinę i nasza „patchworkowa” rodzina zaczęła liczyć 5 osób. Wkrótce było nas szóstka. I to był pierwszy moment, kiedy trzeba było wybrać auto rodzinne, które będzie nam służyło, na co dzień jak i na wyjazdach zarówno latem i zimą. Jako że całkiem sporo podróżowaliśmy komplecie potrzebne nam było duże auto rodzinne. Nie był to łatwy to wybór. Wybrać auto dla 6 osób mające spory bagażnik, ale jednoczenie żeby nie był to autobus. Po długich i burzliwych negocjacjach kilka lat wstecz zdecydowaliśmy się na Multiplę. O urodzie tego kontrowersyjnego auta krążą dowcipy i memy. Dla mnie najważniejsza była funkcjonalność. Tu nasza „Mućka” sprawdziła się rewelacyjnie. Po 7 latach żal się było rozstawać.
Kilka miesięcy przed narodzinami Ani, przyszedł czas na kolejną zmianę samochodu. Niby jest nas teraz siódemka, ale nasze starszki to już dorośli ludzie. Wspólne wyjazdy na wakacje to już chyba przeszłość. Ola i Kacper mają już własne samochody. Razem pojedziemy gdzieś może 2 razy w roku. Pomyśleliśmy, że może wtedy warto byłoby mieć samochód, który pomieści 7 osób. Jednak po kilku miesiącach użytkowania auta pojawiło się małe ale…? Teraz zastanawiamy się czy nie lepiej było postawić na 5 osobowe komfortowe auto rodzinne.
Muszę napisać, że poszukiwanie samochodu dla naszej rodziny nie było łatwe a mając z grubsza określony budżet musieliśmy się go trzymać. Jedno było pewne – dla nas samochód rodzinny jak do tej pory musiał mieć 6 siedzeń, po narodzinach Ani skusiliśmy się na 7-osobowe auto. Z mężem się śmiejemy, że zmieniamy auto na większe wraz z powiększaniem się rodziny. W naszym przypadku to średnio, co 7 lat. Ale z tym powiększaniem rodziny to wyrobiliśmy już normę z zapasem. Wracajmy jednak do tematu wyboru auta rodzinnego.
Jakie auto będzie najlepsze dla rodziny z małymi dziećmi?
Jaki powinien być idealny samochód dla rodziny? Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? W dalszej części wpisu podpowiadam jak znaleźć idealne auto dla rodziny, na co zwrócić uwagę przy wyborze i jakie elementy wyposażenia przydadzą się w podróży z dziećmi. Nie skupię się tutaj na mocy silnika i wszystkich najnowszych udogodnieniach i parametrach, ale na komforcie podróży z dziećmi z perspektywy podróżującej mamy! Oto kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę dokonując wyboru auta rodzinnego.
- Dla każdego rodzica najważniejszym priorytetem przy zakupie auta rodzinnego powinno być bezpieczeństwo. Auto, które wybieramy dla rodziny powinno pochodzić ze sprawdzonego źródła. Jeżeli kupujemy używane auto warto sprawdzić czy auto nie brało udziału w wypadku samochodowym. Nie warto inwestować w auto o nieznanej historii. Bezpieczeństwo i jeszcze raz. Kupując samochód rodzinny warto dokładnie sprawdzić wyposażenie wpływające na bezpieczeństwo.
- Pojemny bagażnik. O tak, to bardzo istotny element auta rodzinnego. Podróżując z małymi dziećmi trzeba gdzieś pomieścić cały ten dobytek. Śmieję się, ze czasem podróżowaliśmy z dzieciakami jak cyganie. Choć nie ukrywam, z każdym wyjazdem pakowanie idzie nam sprawniej. Ale takie rzeczy jak wózek, hulajnoga dla starszaka, walizki, czasem łóżeczko turystyczne itp. to podstawa. Pierwsza dalsza podróż z Anią jeszcze przed nami, po kilku latach bez niemowlęcia musimy się na nowo uczyć podróżowania z maluchem. Jako ciekawostka do naszego autka wózek Ani wkładamy bez rozkładania. Jak widać, mały, zwinny, dosyć lekki i kompatybilny jest nasz wózek. Niewiele aut może nam zaoferować pojemny bagażnik, który pomieści to wszystko, ale auto rodzinne powinno na spokojnie powinno dać radę i wybierając auto dla rodziny warto na to zwróć uwagę! Bezpieczeństwo powinno być priorytetem każdego rodzica. Warto pamiętać, że wszystkie bagaże powinny znajdować się w bagażniku. W przypadku zderzenia wszystko to, co znajduje się w kabinie jest zagrożeniem dla kierowcy i pasażerów.
- Pozostając w temacie przewożenia bagażu, relingi na dachu to kolejny atut, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze auta rodzinnego. Założenie baga znika dachowego lub bagażników rowerowych przy rodzinnych podróżach szczególnie w przypadku naszej rodzinki to konieczność. Narty i rowery to ulubiony nasz sport i chcąc z nich korzystać na wyjazdach trzeba je jakoś przetransportować. Sprzęt narciarski dla 6 osób zajmuje całkiem sporo miejsca, więc warto mieć alternatywę przy jego transporcie. Bardzo często na wyjazdy podróżach zabieramy ze sobą rowery.
- Przestrzeń na tylnym siedzeniu. Warto zwrócić uwagę, czy środkowe siedzenie jest pełnowymiarowe. Kiedyś nie zwracałam na to uwagi, od czasu, kiedy jeżdżę na środkowym miejscu wiem, jakie to ważne. I jak po mieście można się przemęczyć w przypadku dalszej trasy, ma to ogromne znaczenie dla komfortu podczas podróży dla pasażera na środkowym siedzeniu. Najlepiej, żeby fotele były dzielone, lub pełnowymiarowe. Wtedy każdy z pasażerów będzie miał zapewniony maksymalny komfort podczas podróży.
- Isofix to już raczej norma i dla nas podczas wyboru auta to priorytet, tym bardziej, że obydwa foteliki mamy z takim systemem montażu. Dla Ani mamy bazę i fotelik marki Joie, bazę tak naprawdę wystarczy zamontować raz a teraz podczas podróży tyko wpinamy łupinkę tym samym uniknamy każdorazowego zapinania fotelika pasami bezpieczeństwa. Jaś bezpiecznie podróżuje w foteliku Traver tej same jmarki montowanego za pomocą złącza isofix.
Bezpieczne auto rodzinne to priorytet
W przypadku zakupu samochodu rodzinnego kwestia bezpieczeństwa to priorytet. Na bezpieczeństwo ma wpływ bardzo wiele czynników jedne z ważniejszych elementów wyposażenia samochodu to poduszki i kurtyny bezpieczeństwa. Kolejnym bardzo przydatnym elementem wyposażenia wpływającym na bezpieczeństwo małych pasażerów, jest wbudowany system mocowania Isofix, o którym wspomniałam wyżej.
Wśród marek cieszących się mianem bezpiecznych aut rodzinnych można wyróżnić Volvo. W ocenie bezpieczeństwa marka taotrzymała aż 98 proc.! To bardzo dużo. W 2017 marka Volvo ze swoim XC60 weszła na całkowicie nowy poziom. Nie oznacza to, ze inne modele czy marki nie są bezpieczne (źródło).
SUV, kombi czy minivan: co wybrać dla rodziny?
Tak naprawdę wybór zależy od potrzeb i upodobań kierowcy i jego rodziny. Dla jednych idealnym wyborem będzie SUV, a dla innych minivan lub kombi. Jeśli poszukujemy prawdziwie rodzinnego samochodu, z ogromną powierzchnią bagażową i przestrzennym wnętrzem najlepszym wyborem będzie minivan choć, jego sylwetka nie każdemu może przypaść do gustu.
Kompromisem w tym przypadku może być mini van, który oferuje, więcej miejsca na głowę i nogi oraz przydatne schowki. W wielu modelach aut rodzinnych dodatkowa przestrzeń bagażowa znajduje się w kokpicie, podłokietniku czy przy suficie.
Tak naprawdę dość dużą popularnością wśród samochodów rodzinnych cieszą się zarówno SUV-y, miniwany jak i kombi. Jak jest w praktyce? Jakie auto będzie idealne dla Was? Aby się przekonać samemu, warto wypożyczyć konkretny model na kilka dni. Wybrać się na weekend za miasto i ocenić czy wybrany model spełnia nasze oczekiwania i nadaje się na rodzinne podróżowanie. To najlepszy sposób by przetestować auto solidnie i z całą rodziną. Jazda próbna trwająca 30 minut jest ok., ale warto wybrać tą pierwszą opcję.
Według rankingu aut rdzinnych Carsmile marka Volvo ze swoim Volvo V60 kombi cieszy się bardzo dobrymi notami (źrodło) Zapewnia bezpieczeństwo, odpowiedni komfort jazdy oraz dość duży bagażnik. Volvo V60 w wersji kombi to bez wątpienia dobre auto dla rodziny, które zagwarantuje nie tylko najwyższy poziom komfortu, ale również praktyczność i funkcjonalność.
Na rynku jest tyle aut i tyle możliwości wyboru, że na pewno znajdziecie coś dla siebie! Zarówno pod względem cenowym jak i wyposażenia. Jesteście rodziną wielodzietną z małymi dziećmi? Być może dla Was dobrym rozwiązaniem będzie wybór auta siedmioosobowego, które posiada trzeci rząd foteli. Co prawda zmniejszają one pojemność bagażnika, ale po złożeniu, kiedy podróżuje się w mniejszym składzie zyskujemy większy bagażnik?
Auto dla mamy, taty, fdla rodziny …
Przymierzając się do zmiany auta na jazdę próbną wbrałam V60 CrossCountry. Jejku po 15 latach jazdy na manualnej skrzyni biegów czegoś mi brakowało. Jednak szybko poczułam lekkość prowadzenia i zapomniałam o trzecim biegu. Wygoda towarzysząca prowadzeniu auta, w którym nie trzeba obsługiwać przekładni, to sztos. Volvo V60 to moje marzenie, choć po głębszym zastanowieniu jeżeli chodzi o komfort podróżowania rodziny 2+3 lub rodziny 2+2 z małym dzieckiem, wózek, łóżeczko turystyczne muszę Pawłowi przyznać rację, że kombi dla nas to byłby lepszy wybór.
V60 to mega wygodny, piękny i bezpieczny samochód dla rodziny z dziećmi. Jazda próbna zaliczona. Udało się nam wypożyczyć autko na weekend i powiem szczerze, jestem w nim zakochana. Ta moc, pynność jazdy i wyposażenie.Choć początkowo od ilości przycisków, pokręteł itp. rozbolała mnie głowa. I jeszcze ten magiczny jak dla mnie kluczyk. I tu kolejny plus, taki nigdy się nie złamie. A muszę przyznać kiedyś mi się to udało. Po krótkiej jednak chwili poszło mi całkiem ok i udało mi się to wszystko ogarnąć. Gdyby to zależało tylko ode mnie ten samochód już dziś byłby mój. Na razie póki co jeździmy naszym Turanem. Wierzę jednak, że kiedyś uda mi się zrealizować ten plan. Marzenia są po to by je spełniać. Ja za swoje trzymam kciuki.
Podsumowując zakup auta rodzinnego to wybór na lata, chyba, że ktoś ma fantazję i pieniądze by wymieniać je częściej. Jednak uważam, że komfortowe auto dla rodziny może spokojnie posłużyć nam kilka lat. Poza wyglądem zewnętrznym i wszelkiego rodzaju nowoczesnymi rozwiązaniami tak naprawdę najważniejszym argumentem przy wyborze idealnego samochodu dla rodziny powinno być bezpieczeństwo, w następnej kolejności komfort podczas podróży, duży bagażnik na samym końcu kolor. Biorąc pod uwagę cechy użytkowe – to jak pewnie dla każdego rodzica podróżującego z wózkiem – wielkość bagażnika ma ogromne znaczenie.
Co według was jest najważniejszym elementem w aucie podczas podróży z dziećmi? Jak Wam idzie pakowanie na dłuższe wyjazdy? Dajecie radę?
Ubawiłam się, gdy zobaczyłam, że mieliście w garażu Muliplę – ale spokojnie, nie dlatego, że wygląda jak owad 🙂 Po prostu napisałam niedawno post na blogu pt.: Człowiek-Multipla i po prostu poczułam więź 🙂 I też trzymam kciuki za twoje marzenia 🙂
Też trzymam kciuki – oby ci się udało spełnić marzenia 🙂 zapakować taką gromadkę to nie lada wyzwanie.
Nasz siedmioosobowy autobus jest już prawie pełnoletni, ma swoje humory, ale póki jeździ nie oddam, bo Grażyna rocznie robi ze mną po 50 tys km i nie wymięka 😉
Trzymam kciuki za spełnione marzenia. Bardzo fajny wpis.
Nigdy nie wybieraliśmy auta rodzinnego bo nie mamy takiej potrzeby, ale te cechy jakie wymieniłaś przy takim aucie sa istotne.
Pamiętam, że kilkanaście lat temu dość długo rozpatrywałam, na jakie auto się zdecydować, tak aby zaspokoiło potrzeby transportu całej rodzinki, psów i kota. Z wyboru byłam zadowolona. Teraz już każde z dzieci będzie miało swoje, a my naszego definitywnie pozbędziemy się. 🙂
Dla mnie w aucie dla rodziny najważniejsze jest sporo miejsca z tyłu, blokada rodzicielska szyb i drzwi. Do tego różnego rodzaju schowki i uchwyty oraz stoliki, co pomaga zorganizować działania maluchów z tyły. Duży bagażnik przy naszej piątce to mus! Na plus dla auta działają również wszelkie systemy zabezpieczające, poduszki itp
Wybór auta to bardzo indywidualna sprawa. Oprócz wszystkich cech pozostaje jeszcze uwielbienie marki, koloru, itp.
Nie szukaliśmy dużego samochodu, bo takiego nie potrzebujemy. Widzimy jednak wokół siebie, że coraz więcej rodzin ma takie auta. Niestety, często nie idzie to w parze z umiejętnością parkowania i wielkie, rodzinne auta zajmują dwa miejsca parkingowe wszędzie, gdzie się pojawią:D
Taka decyzja musi być przemyślana, ponieważ samochód prócz tego, że powinien być pojemny i komfortowy w środku, musi być także bezpieczny w prowadzeniu. Warto więc dobrze zastanowić się, na czym dokładnie nam zależy.