Zapraszam Was do zapoznania się z akcją nawiązującą do World Bedwetting Day czyt. (Światowego Dnia Moczenia Nocnego), który na całym świecie obchodzony jest w dniu 24 maja. Jest to akcja mająca na celu budowanie świadomości rodziców na temat wagi tego problemu i jego wpływu psychospołecznego na rozwijające się dziecko. Głównym celem kampanii jest budowanie świadomości problemu jakim jest moczenie nocne dzieci i edukacja rodziców w tym zakresie.

Moczenie nocne to nieświadome oddawanie moczu w trakcie snu, występujące u dzieci, które pieluszkę pożegnały już na dobre lub ukończyły pięć lat ale również osób dorosłych. O moczeniu nocnym mówi się, gdy objawy pojawiają się częściej niż dwa razy w tygodniu. Problem ten w Polsce dotyczy prawdopodobnie ok. 300-400 tys. osób. Częstość występowania moczenia nocnego z reguły maleje wraz z wiekiem dziecka (3-4 lata). Na szczęście u nas od chwili kiedy pożegnaliśmy pampersy, Jasiowi zdarzyło się to tylko 2 razy. Z pieluszek wyszliśmy bardzo sprawnie i w swoje 2 urodziny Jasiek śmigał już bez nich. Nas już to nie dotyczy, ale wiem, że jest to ogromny problem, ponieważ doświadczyłam tego ze starszym synem, było to na podłożu psychologicznym. Na szczęście szybko się z tym uporaliśmy.

Moczenie nocne to trudność natury psychologicznej zarówno dla dzieci, jak i dla rodzin. Jest źródłem stresu i niepokoju, a w konsekwencji może wywoływać zaburzenia emocjonalne i psychogenne. Należy podkreślić, że zaburzenia te są w większości przypadków konsekwencją, a nie przyczyną moczenia nocnego. Rodzice często bagatelizują ten problem i nie zgłaszają się do lekarza. Wizyta u lekarza pediatry, a jeśli trzeba u specjalisty, jest jednak konieczna. Procedura leczenia zaczyna się odpowiedniej diagnostyki, gdzie podstawą jest dokładny wywiad. Przyczyny moczenia nocnego mogą być różne – mogą to być czynniki genetyczne, fizjologiczne lub psychologiczne bądź też ich połączenie.

W diagnostyce choroby najważniejsze jest ustalenie rodzaju zaburzeń w oddawaniu moczu. W tym może pomóc dzienniczek mikcji, który rodzice i dzieci znajdą na stronie suchyporanek.pl. Następny etap to konkretne badania, które trzeba wykonać. Co ważne, a często rodzice o tym nie wiedzą, zanim lekarz poda jakąkolwiek diagnozę i określi sposób leczenia, to zawsze wcześniej potrzebuje do tego prowadzonego dzienniczka mikcji. Bez tej informacji rodzice często idą do lekarza, a tam odsyłani są „z kwitkiem” z poleceniem prowadzenia takiego dzienniczka. Schorzenie to u dziecka to duży problem dla całej rodziny. Moczenie nocne u dziecka jak sobie z tym radzić? Jeżeli borykacie się z takim problemem lub wiesz, że ktoś z rodziny, znajomych go ma zapraszam na stronę stroną suchyporanek.pl gdzie dowiecie się więcej o diagnozie, leczeniu i postępowaniu w takich przypadkach. Na stronie możecie również pobrać gotowy szablon dzienniczka mikcji.

ferring_infografika_2f

8 thoughts on “Moczenie nocne u dziecka jak sobie z tym radzić?”

  1. bardzo przydatny tekst, Sebek dopiero od miesiąca nie nosi pieluch i chyba wystraszyła go pani dyrektor w przedszkolu mowiąc że nie chce widzieć go we wrzesniu z pieluchą, a może w końcu nadszedł jego moment na pożegnanie, jeśli chodzi o noce to jeszcze zakłada. Jak ty namówiłaś Jasia na noce bez pieluchy ?

    1. U nas po tym jak przez 3 dni chodził na sucho to stwierdziłam, że czas spróbować. Nie buntował się przed tym. I poszło nam bardzo sprawnie. Wszystko trwało ok 2 tygodni od początku odpieluchowania.

  2. U nas na szczęście nie ma tego problemu, ale nigdy nic nie wiadomo. Gdyby jednak taki problem się pojawił od razu zapytałabym o poradę lekarza, nie ma co zwlekać 🙂

    1. Najważniejsze to wiedzieć jak można pomóc i jak leczyć, więc taka decyzja jest najlepszym co może zrobić rodzic. Konsultacja z lekarzem jest bardzo ważna. Zapraszam też na stronę suchyporanek.pl gdzie wiele kwestii dotyczących moczenia nocnego zostało przez nas wyjasnione.
      pozdrawiam
      przedstawiciel serwisu suchyporanek.pl

  3. Bardzo dużo dzieci ma problem moczenia się nocnego, nie zdawałam sobie sprawy a podejrzewam, że jest ich dużo więcej, bo na pewno sa i tacy rodzicę, którzy zupełnie bagatelizują ten problem i nie zgłaszają się do lekarza.
    Warto wiedzieć jak wygląda leczenie.
    U nas na szczęście nie ma tego problemu. Franek przerzucił się na nocnik jak miał 2lata i dwa miesiące i też nam to sprawnie poszło. Jak zaczął już sikać na nocnik to przestałam mu zakładać pampersy, na noc też mu nie zakładałam. Wkładałam podłam pod prześcieradło. Nie chciałam, żeby miał wybór, że w dzień nie ma pampersa a w nocy ma i można sikać, Nie ma to nie ma. Oczywiście trzepa pilnować, tłumaczyć.

    1. Niestety problem ten nadal przez wiele osób jest bagatelizowany. Światowy Dzień Moczenia Nocnego pokazuje jednak, że wiele osób już mówi głośno o problemie, a jest on na bardzo dużą skalę. Dlatego tak ważne jest, aby moczenie nocne pokazywane było jako schorzenie, które da się leczyć. Najczęściej dotyka ono dzieci w różnym wieku, więc zachęcam wszystkich rodziców do zapoznania się z materiałami na naszej stronie.
      pozdrawiam
      przedstawiciel serwisu suchyporanek.pl

  4. My nadal w pieluchach, strasznie opornie nam idzie korzystanie z nocnika, ale wreszcie zrobiło się cieplej wiec będziemy próbować pozbyć się ich już na dobre.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *