Mamo, Tato, gotujmy razem! Czemu by nie. Bardzo lubię kiedy synek pomaga mi w kuchni. Sama również staram się go zachęcać proponując zrobienie deseru czy soku.  Zachęcamy również Was do wspólnego przygotowywania posiłków razem z dziećmi i uczenia ich w ten sposób zdrowych nawyków. Na zmiany w sposobie odżywiania nigdy nie jest za późno!

Mamo, Tato, gotujmy razem! Kulinarna przygoda i edukacja w kuchni

Od czasu, kiedy wprowadziliśmy zmiany w naszym żywieniu jemy zdrowiej, mniej kalorycznie, bardziej kolorowo a co istotne posiłki w miarę możliwości przygotowujemy wspólnie. Mięso z indyka to świetna propozycja dla wszystkich smakoszy drobiu. Poniżej znajdziecie przepis na smaczne danie z indyka, które u nas znika migiem.

Edukacja w kuchni od małego

Moja przygoda z mięsem indyczym zaczęła się od mojego uczestnictwa w fantastycznych warsztatach kulinarnych pod hasłem „Zimowe gotowanie – kulinarne inspiracje na dania z indyka”, które poprowadził dla nas szef kuchni Szymon Szelendarek. Warsztat Kulinarny był poświęcony kulinarnym inspiracjom na dania z indyka, ale nie tylko o czym pisałam tu (zobaczcie). Przejdźmy jednak do tematu angażowania dzieci w kuchni i wspólnego gotowania z nimi.

Wartościowy czas z dzieckiem spędzany w kuchni

Jak tylko to możliwe zapraszam do kuchni mojego małego smyka. Jak się okazuje Jasiek całkiem nieźle sobie radzi w kuchni. Dla nas wspólne gotowanie to jeden ze sposobów na kreatywne spędzenie czasu w domu. Kiedy jak nie podczas wspólnych eksperymentów będziemy mieli okazję na poznawanie nowych smaków, przypalanie garnków, rozwijanie zdolności kulinarnych oraz wprowadzanie dobrych nawyków. Podczas wspólnego gotowania uczymy się oszczędzania wody i segregacji śmieci.

czy warto gotować z dzieckiem

Jedno jest pewne wspólne gotowanie to jedno z bardziej praktycznych i wartościowych zajęć, do których możemy zachęcić dziecko. Poza argumentami mówiącymi o tym, że warto gotować z dzieckiem nie zabraknie również ciekawych i sprawdzonych przepisów na początek rodzinnej zabawy w kuchni, w tym naszego flagowego dania obiadowego – indyka z brokułami w sosie śmietanowo-ziołowym oraz innych przepisów na dania z indykiem. 

Dlaczego warto gotować i przygotowywać posiłki z dziećmi?

Wspólne przygotowywanie posiłków z dziećmi niektórym wydaje się nie do realizacji. Przecież my dorośli zrobimy to lepiej i szybciej. Z pewnością tak, ale kiedy i gdzie dziecko ma nauczyć się samodzielności? Nasze kuchenne eksperymenty początkowo kończyły się katastrofą i ogromnym bałaganem, z czasem jednak zaczęliśmy całkiem nieźle współpracować i teraz podczas naszych wspólnych wariacji kulinarnych nie ma z tego aż tak dużego bałaganu jak to bywało na początku.

rodzicu gotuj z dzieckiem
Gotowanie z dziećmi to wspaniałą zabawa i nauka w jednym

I choć włączenie dziecka w przygotowanie potraw znacznie wydłuża czas to i tak uważam, że warto zachęcić dziecko do wspólnego przygotowywania posiłków. Bo niby, kiedy i gdzie będzie miało nauczyć się ich przygotowania? Zapraszając dziecko do wspólnego gotowania możemy więcej zyskać niż stracić. Gotowanie z dzieckiem przynosi wiele korzyści dla dziecka w każdym wieku. Poniżej kilka przykładów oraz przepisy, z których możecie wyczarować naprawdę smakowite dania.

Dziecko w kuchni

Zdobywanie życiowych umiejętności

Gotowanie jest jedną z tych czynności, która w życiu przyda się każdemu. Możemy to lubić lub nie, ale jeść w życiu trzeba. Ktoś te posiłki musi przygotowywać. I jak w dzieciństwie robią to dla nas rodzice zazwyczaj troskliwe mamy, choć w naszym domu to jednak mąż częściej gotuje to już później dorosłym życiu dzieci muszą sobie radzić samodzielnie.  Bez umiejętności przygotowania posiłków nie obędziemy się w życiu. Dlatego uważam, że przekazanie pociechom tak praktycznej wiedzy zdecydowanie ułatwi im start w dorosłość. Do kuchni możęmy zaprosić przedszkolaka, który z pewnością chętnie obierze marchewkę, wybierze jarzyny do rosołu lub wykroi kruche ciasteczka. Pierwsze ciasteczka Jasiek wykrajał ze mną mając dwa latka. Swoją kuchenną przygodę zaczynał bardzo wcześnie.

Bezpieczne dziecko w kuchni
Dzieciaki wspaniale radzą sobie w kuchni, trzeba im dać szansę

Podczas wspólnych wariacji kuchennych warto doceniać starania dziecka, nie krytykować a raczej zachęcać do wspólnego przygotowywania posiłków. Dziecko doceniane przez rodziców otrzymuje sygnał, że jest ok, że doceniamy jego starania, co z pewnością daje mu poczucie własnej wartości i zachęca do dalszej samodzielności i eksperymentowania w kuchni. Przyznam się, że nie raz jadłam śniadanie przygotowane przez mojego siedmiolatka. Często w weekendy z tatą robią mi takie niespodzianki. A sernik, który Jasiek wypieka ze starszym bratem jest wręcz obłędny.

Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych

Warto, rozmawiać o tym, co znajduje się na naszych talerzach. O posiłkach, które przygotowujemy i ich właściwościach odżywczych. Podkreślać znaczenie tych zdrowych produktów i np. konieczności spożywania 5 porcji warzyw i owoców w ciągu dnia, na blogu znajdziecie wartościowy wpis na ten temat. Aby dziecko od najmłodszych lat wiedziało, jakie grupy produktów spożywczych jest istotna dla naszego organizmu. Jakie witaminy i minerały znajdują się w mięsie, warzywach, owocach, nabiale i jajach? Uważam, że kuchnia i wspólne przygotowywanie posiłków jest naturalnym środowiskiem do tej nauki.

Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych
Wspolne gotowanie to kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych

Przygotowaniu każdej potrawy może towarzyszyć krótka historia o pochodzeniu wykorzystywanych produktów, ich wartościach odżywczych czy znaczeniu dla naszego organizmu.  Chciałabym podkreślić, że prawidłowe nawyki żywieniowe kształtują się od najmłodszych lat, dlatego im wcześniej o nie zadbamy, tym lepiej. Warto mówić o tym, co warto jeść, jak jeść by było zdrowiej, jak oszczędzać żywność i przygotowywać ją by potem jej nie wyrzucać. Jakie mięso warto wprowadzać do swojej diety? I jak o zaletach np. jedzenia mięsa z indyka pisałam kiedyś w tym wpisie (zobaczcie sami) dziś postaram się skoncentrować na zaletach wynikających z wspólnego gotowania.

Mamo, Tato, Gotujmy razem!
Wraz z Krajową Radą Drobiarstwa wspieramy program “Indyk z Europy – pod skrzydłami, jakości

Czy wiecie, że?

  • Mięso indyczejest źródłem witamin: D, B2 (udo indycze bez skóry), B3, B6, B12, Potasu, witaminy K, Fosforu P, Cynku Zn.
  • Pierś z indyka ma niską zawartość tłuszczów nasyconych, oraz niską zawartość sodu.
  • Mięso z indyka bez skuty ma niską zawartość tłuszczu
  • Mięso z indyka jest niedocenianym źródłem białka

Soczysty indyk z brokułami w sosie śmietanowo-ziołowym + inne przepisy

Rozwój motoryki małej, ćwiczenia z sensoryki i “ćwiczenie paluszkowe” dla najmłodszych

Zabawy paluszkowe w tym eksperymenty sensoryczne to kolejny argument za tym by zaprosić dziecko do kuchni. Rozwój motoryki małej to mój konik od zawsze. Bardzo dużą uwagę od samego początku poświęcałam właśnie temu. Podczas wspólnego gotowania pobudzane są wszystkie zmysły – dotyk, wzrok, słuch, węch oraz smak.

kreatywny czas w kuchni

Odkrywanie poszczególnych składników, różnorodność faktur, wielkości i konsystencji to dobry trening dla małych rączek. Takie na pozór proste czynności jak podawanie, krojenie czy układanie składników, rozwijają umiejętności przydatne np. w późniejszej nauce pisania. Jak widzicie, na razie to same zalety ze wspólnego przygotowywania posiłków z dzieckiem! Ba nawet sprzątanie po gotowaniu to niezły trening dla małych łapek. Choć zazwyczaj z bałaganem zostaję sama na placu boju.

Piękne wspomnienia

Nie ma nic piękniejszego jak wspaniałe wspomnienia z dzieciństwa.  Rodzice, dom I zapachy, które się z nim kojarzą. To z pewnością wspomnienia, które każdemu dziecku będą pozwalały wracać do beztroskich lat dzieciństwa. I choć wspólne gotowanie nie zawsze jest łatwe, bywają też momenty, w których emocje biorą górę np., kiedy na podłodze ląduje pół litra oleju lub puszka z mąką. Bywa i tak! Dlatego zapraszając dziecko do wspólnego przygotowywania posiłków musimy mieć tego świadomość i starać się panować nad emocjami. Jak widać taka wspólna nauka to również doskonały trening dla rodziców.

Jednak czas, który możemy spędzić z pociechą w trakcie przygotowania posiłku, a później jego wspólnego degustowania jest trwałą inwestycją w budowanie rodzinnych więzi i poczucia wspólnoty. To naprawdę wspaniały i bardzo wartościowy czas i budowanie odpowiednich relacji rodzic-dziecko.

Szacunek do pracy i przygotowania posiłków

Staramy się nie wyrzucać jedzenia i trzymamy się zasady „gotuję nie marnuję”. Wiele dzieci nie wie skąd pochodzą produkty i składniki, z których przygotowuje się posiłki. Wszystko przynosimy ze sklepu. Uważam, że już od pierwszych lat, warto uczyć je, szacunku do żywności. Warto tłumaczyć, że potrzeba dużo pracy i zasobów naturalnych (takich jak energia, czy woda) oraz zaangażowania wielu osób, zanim produkty trafią w nasze ręce. To z pewnością nauczy ich szacunku do jedzenia, pracy innych oraz zachęci do niemarnowania żywności. O to chyba wszyscy zabiegamy. Dobrze, ze ostatnimi laty coraz więcej się o tym mówi. Osobiście nie lubię wyrzucać żywności z dwóch powodów, po pierwsze jest coraz droższa, po drugie nie marnując żywności dbamy o planetę Ziemię.

Nauka przez zabawę i doświadczenia

Wspólne gotowanie to niezły trening liczenia i przyswajania innych zagadnień matematycznych. Poznawanie miar i wag, może być wspaniałą zabawą. Przelewanie z miarki do miarki, odsypywanie ustalonej ilości łyżek mąki. Jednym słowem, taka nauka przez zabawę jest dobrym pomysłem na zdobywanie nowych umiejętności. Oczywiście, poziom tej kuchennej matematyki należy dostosować do wieku dziecka. Pewne jest jednak, że zaangażowanie najmłodszych w tej formie pozwoli na poznanie matematyki w praktycznej, a nie abstrakcyjnej formie.

poznajemy miary i wagi w kuchni

nauczanie w kuchni

Od czego zacząć wspólną przygodę z gotowaniem?

Jak w praktyce może wyglądać edukacja żywieniowa w domu? W każdej rodzinie będzie wyglądać ona inaczej w zależności, m.in. od upodobań kulinarnych, wieku domowników, czasu, jaki mamy na przygotowanie posiłków czy występujących w rodzinie alergii lub nietolerancji pokarmowych. Poniżej kilka przykładowych i godnych polecenia aktywności, które mogą okazać się pomocne dla rodziców szukających inspiracji w tym obszarze. Każdą z nich polecamy dostosować do możliwości swojej rodziny.

przygotowujemy z dzieckiem dania z indyka

  • Po pierwsze doskonałym wstępem do wspólnego gotowania mogą być wspólne zakupy. Wyjście do sklepu może być jedną z bardziej angażujących i wartościowych aktywności, w które warto włączać dzieci. Już samo tworzenie listy zakupów to połączenie zabawy i nauki. Najmłodsze dzieci mają okazję, aby przyswoić nowe i powtórzyć poznane już wcześniej nazwy produktów. Starszym dzieciom możemy zadawać pytania dotyczące zagadnień matematycznych, np. “Ile pomarańczy musimy kupić?”, “Ile jogurtów będziemy potrzebować do przygotowania shake, aby starczyło dla całej naszej rodziny?”. W miarę możliwości możemy pozwolić dzieciom na samodzielne wyszukiwanie produktów na sklepowych półkach. Warto w tym przypadku przeznaczyć na zakupy więcej czasu niż dotychczas, aby porozmawiać z dziećmi o ich wyborach (szczególnie tych spoza listy zakupowej, których z pewnością nie unikniemy). Czytanie etykiet produktów to kolejna porcja wiedzy. Tak naprawdę wspólne wyjście do sklepu może być interesującym wstępem do edukacji żywieniowej w domu, a także okazją do nauki odpowiedzialności za wybory, których dokonują. wspólne zakupy z dzieckiem
  • Po drugie pokazujemy różne metody przechowywania i obróbki żywności. Dlaczego niektóre produkty trzymamy w lodówce, a inne w temperaturze pokojowej? Dlaczego jedne mrozimy, a innych nie możemy? Dlaczego warzywa i owoce dokładnie myjemy przed podaniem? Czemu nie możemy zjeść surowego mięsa? Jeśli pozwolimy pociechom na włączenie się we wspólne aktywności związane z robieniem zakupów i przygotowaniem potraw, wiele z tych pytań zadadzą nam same. Z mniejszymi dziećmi możemy zacząć od produktów sypkich np. suchych kasz czy makaronów. Pozwolenie im na badanie i poznawanie struktur, kształtów i konsystencji będzie wspaniałą zabawą.
  • Po trzecie, to przygotowanie kuchni dla dziecka. W przypadku najmłodszych warto wyposażyć naszą kuchnię w zestaw bezpiecznych dla pociechy sztućców, krzesełka lub pomocnika kuchennego a także ochronnego fartuszka. Starsze dzieci, pod okiem rodzica, mogą korzystać ze standardowych akcesoriów kuchennych takich jak (noże, widelce, obieraczki itp.)

Wspólne gotowanie i nauka przygotowania posiłków

Włączenia dziecka w przygotowywanie posiłków to duży krok do jego samodzielności. Miło jest patrzeć na dumnego z siebie siedmiolatka, który samodzielnie zrobił gofry, kanapkę lub inne smakołyki. Warto dać dziecku poeksperymentować, jeżeli nie ma pomysłu to można skorzystać z przygotowanego przez kogoś innego przepisu. Korzystanie z przepisów kulinarnych, jest jednym ze sposobów ćwiczenia koncentracji uwagi. W momencie, gdy dziecko czyta przepis lub go słucha, musi skupić się, aby osiągnąć cel, którym jest przygotowanie konkretnego dania. Gotowanie kształtuje bardzo przydatną umiejętność pracy w skupieniu i stosowania się do instrukcji, która okaże się pomocna w wielu przedmiotach szkolnych (źródło).

Przepisy na dania z indyka

A teraz pora na ulubione dania Jasia z indykiem! Poniżej znajdziecie propozycje na trzy proste dania, które z powodzeniem mogą być przygotowywane na początek kulinarnych eksperymentów z dziećmi. Zachęcamy do ich przetestowania i zdobywania nowych umiejętności. Życzymy udanej zabawy i mało bałaganu!

INDYK W SOSIE ŚMIETANOWO-ZIOŁOWYM Z BROKUŁAMI

Soczysty indyk w sosie śmietanowym z brokułami (tutaj) to moja propozycja na pyszny obiad. Brokuły można zamienić na szpinak lub pora.

Soczysty indyk z brokułami w sosie śmietanowo-ziołowym + inne przepisy

Składniki: 1 pierś z indyka, cebulka, 1 brokuł, śmietana 18%, sól i pieprz do smaku, 2 ząbki czosnku, 1/2 szklanki wywaru warzywnego lub rosołu, 1/ szklanki śmietany 18 %, 1 gałązka natki pietruszki, odrobina świeżego tymianku lub 1/2 łyżeczki suszonego sól, świeżo zmielony pieprz, olej do smażenia, 3 łyżeczki masła do sosu.

Jak zrobić soczystego indyka w sosie śmietanowym?

  • Indyka kroimy w kostkę, delikatnie przyprawiamy pieprzem i solą.
  • Na patelni rozgrzewamy olej i krótko na ostrym ogniu smażymy mięso z indyka na złoto, pod koniec smażenia dodajemy posiekany czosnek, tak po ok. 2 minutach i trzymamy na ogniu dosłownie chwilę.
  • Na patelni rozpuszczamy masło a następnie wlewamy rosół, całość można też przełożyć do rondelka.
  • Następnie gotujemy przez około 10-15minut. Po upływie tego czasu dodajemy śmietanę wymieszaną z kilkoma łyżkami wywaru.
  • Dodajemy tymianek i pokrojoną natkę z pietruszki.
  • Całość gotuj chwilę aż sos lekko zgęstnieje. Sos można doprawić wg własnych upodobań.
  • Brokuł wrzucamy na gotującą się wodę i obgotowujemy około 2-3 minuty. Następnie odcedzamy i dodajemy do sosu.

Indyk z brokułami

Aby indyk był soczysty najpierw krótko podsmażamy z obydwu stron na złoto a potem duszę w rosole do miękkości na wolnym ogniu. Pierś z indyka dochodzi do miękkości podczas duszenia najpierw w rosole a potem w sosie śmietanowym. Tak przygotowana pierś z indyka z pewnością będzie soczysta.

soczysta pierś z indyka

Tak przygotowanego indyka jemy z makaronem, można go podawać z kaszą lub ryżem.

Skąd bierzemy pomysły na smaczne i zdrowe posiłki? Przepis na indyka w sosie śmietanowo-brokułowym oraz wiele innych prostych dań z wykorzystaniem indyczego mięsa znajdziecie na stronie Przepisy.pl. My nasz przepis lekko zmodyfikowliśmy. Ale jak sami pewnie wiecie w kuchni liczy się kreatywność.

DELIKATNE TORTILLE Z INDYKIEM I WARZYWAMI

Składniki dla 4 osób: 4 pełnoziarniste tortille (wybieramy te z krótkim składem), 500 g piersi z indyka, 1 czerwona i 1 żółta papryka, 1 ogórek zielony, kilka liści sałaty lodowej, 8-10 pomidorków koktajlowych, olej rzepakowy

Sos do tortilli: łyżka majonezu, mały jogurt naturalny, 2 ząbki czosnku, odrobina soku z cytryny, pieprz

  • Mięso z indyka kroimy w kostkę i podsmażamy na rozgrzanej patelni ok. 15 min.
  • W międzyczasie myjemy i osuszamy warzywa. Paprykę kroimy w kostkę, ogórka w podłużne kawałki, pomidorki koktajlowe na pół, a liście sałaty delikatnie rwiemy na mniejsze kawałki.
  • Rozkładamy placki tortilli i wkładamy do nich podsmażoną pierś z indyka oraz warzywa. Zawijamy tortillę i wkładamy na ok. 10 minut do rozgrzanego piekarnika, aby delikatnie się zapiekła (w ten sposób nie rozpadnie się podczas krojenia).
  • Przygotowujemy sos do tortilli: do jogurtu naturalnego dodajemy przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku, skrapiamy odrobiną skoku z cytryny, dodamy łyżkę majonezu oraz szczyptę pieprzu. Całość mieszamy.
  • Tortille układamy na dużym płaskim talerzu, każdą z nich możemy dla wygody przekroić na pół. Sos przelewamy do małej miseczki.

SPAGHETTI Z PULPETAMI Z INDYKA W SOSIE POMIDOROWYM

Składniki dla 4 osób: 400 g mięsa mielonego z indyka, 1 jajko, 1 puszka pomidorów krojonych, 2 ząbki czosnku, ½ cebuli, 3 łyżki bułki tartej, 10 ml oliwy z oliwek, 400 g makaronu pełnoziarnistego spaghetti, liście bazylii, sól i pieprz

  • Mielone mięso z indyka dokładnie mieszamy w misce z jajkiem, bułką tartą i posiekanym ząbkiem czosnku. Doprawiamy solą i pieprzem.
  • Drobno pokrojoną cebulę i przetarty przez praskę ząbek czosnku szklimy na rozgrzanej na patelni oliwie z oliwek.
  • W tym czasie gotujemy makaron aldente ok. 9 minut.
  • Następnie do zeszklonej cebuli, na patelnię wlewamy pomidory z puszki, doprawiamy odrobiną cukru, soli oraz pieprzu i dusimy na wolnym ogniu ok. 15 minut, co jakiś czas mieszając.
  • Z mielonego mięsa indyka formujemy niewielkie pulpety, następnie przekładamy je na patelnię z sosem i dusimy pod przykryciem ok. 20 minut, co jakiś czas przewracając.
  • Danie przekładamy do głębokiego talerza z wcześniej przygotowanym makaronem. Dekorujemy świeżymi liśćmi bazylii

Po więcej kulinarnych inspiracji na dania z indyka odsyłam (tutaj).

Gotujecie z dzieciakami? Jak to wygląda u Was? Czy rodzice spędzali z Wami czas w kuchni?

*”Indyk z Europy – pod skrzydłami, jakości” to program informacyjno-promocyjny, którego zadaniem jest edukacja konsumentów w zakresie wartości odżywczych i jakości mięsa indycze”

9 thoughts on “Mamo, Tato, gotujmy razem! Soczysty indyk z brokułami w sosie śmietanowo-ziołowym + inne przepisy”

  1. Gotowanie to jeden z fajniejszych sposobów na wspólne spędzanie czasu, o którym paradoksalnie się zapomina. Nie mówię tu tylko o dzieciach, bo akurat one chętnie garną się do pomocy, ale nawet wieczorne posiadówki ze znajomymi mają ogromny urok, kiedy wspólnie kroi się sałatki i miesza drinki.

  2. Wspólne gotowanie to doskonały sposób na spędzenie czasu z dzieckiem. Nie znam malucha, który nie czerpałby z tego przyjemności:)

  3. Fantastyczny pomysł, aby dzieci wciągać w przygotowywanie posiłków, nawet w postaci drobnej pomocy, dzięki temu lepiej przyswajają zasady zdrowego żywienia, uczą się nowych smaków, ćwiczą kreatywność tworzenia kompozycji smakowych. 🙂

  4. Pomoc małego kucharza to fajna sprawa. Też zaangażowałam dzieciaki od małego, więc szybciej wszystko idzie gdy się spieszę – obiorą warzywa, wstawią wodę, pomogą mi zmielić mięso 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *