Jeśli szukacie idealnego miejsca na aktywny rodzinny wypoczynek – Las Łagiewnicki w Łodzi to doskonała lokalizacja.  Wreszcie ruszamy z cyklem wpisów, „Łódź zielona — na rower z dzieckiem” gdzie będziemy starali się Wam pokazywać atrakcyjne miejsca w Łodzi i najbliższej okolicy. Cykl wpisów zaczynamy od lasu łagiewnickiego, który rozciąga się w północno-wschodniej części Łodzi, w odległości zaledwie 6 km od samiuśkiego centrum miasta.  To    miejsce idealne na wycieczki rowerowe z dzieckiem! Zapraszam też do naszej zakładki na blogu „Podróże małe i duże” gdzie staram się  zamieszczać fotorelacje z odwidzanych nas miejsc.

Las Łagiewnicki- zielone płuca miasta Łodzi

Warto wspomnieć, że jest to największy miejski kompleks leśny w Europie. Żyją w nim między innymi dziki, o przygodzie z nimi przeczytacie w dalszej części wpisu, sarny, lisy, zające, borsuki, kuny i myszołowy. Las Łagiewnicki to prawdziwy kompleks leśny położony w granicach administracyjnych miasta Łodzi zajmujący powierzchnię 1205 ha. To największy teren rekreacyjny w mieście i jeden z największych kompleksów leśnych znajdującym się w granicach miasta w Europie.

Las Łagiewnicki w Łodzi -Arturówek

 Las Łagiewnicki w Łodzi i jego najbliższe okolice

Las Łagiewnicki w Łodzi i pobliski Arturówek z całym mnóstwem atrakcji, o którym już kiedyż pisałam na blogu, to miejsce, w którym każdy znajdzie chwile wytchnienia. Las łagiewnicki ze wszystkimi atrakcjami zachęca do aktywnego wypoczynku, czy to a na rowerze, z kijkami lub spacerkiem. Uwielbiam to miejsce i zawsze, jeżeli mamy możliwość zabrać Jasia na wycieczkę rowerową w okolicach Łodzi to zazwyczaj wybieramy Łagiewniki i Arturówek.

Las Łagiewnicki w Łodzi

Las Łagiewnicki w Łodzi najważniejsze informacje

Las Łagiewnicki to największy w Europie miejski kompleks leśny. Położony na ponad tysiącu hektarów las prawie w centrum miasta. Miejsce to samo w sobie jest cudowne, kryje w sobie fantastyczne trasy rowerowe i spacerowe, ale nie tylko. Las Łagiewnicki jest  pozostałością po dawnej Puszczy Łódzkiej (istniejącej na terenie miasta i wokół niego 200 lat temu). Las łagiewnicki charakteryzuje się wyżynnym krajobrazem o zróżnicowanej rzeźbie, równica poziomów waha  się od 215 do 260 m n.p.m.

Las Łagiewnicki w Łodzi, zalesienie

W dolinie rzeki Łagiewniczanki przy źródełku stoją dwie drewniane kapliczki – XVII-wieczna św. Rocha i nieco młodsza św. Antoniego. Miejsca, które odwiedzić  polecam każdemu. Kiedyś można było napić się wody ze źródełka, jednak podczas naszego ostatniego pobytu dopyw pitnej wody został zamknięty. Nie wiem na jak długo.  Na skraju lasu nieopodal drewnianych kapliczek, znajdują się barokowe zabudowania (klasztor franciszkanów  i   kościół pw. św. Antoniego Padewskiego).

dwie drewniane kapliczki w Łagiewnikach

W 1965 roku wytyczono szereg tras dydaktycznych.  Swoją drogą to (fantastyczna rozrywka i nauka w jednym dla małych i dużych uczestników wypraw) oraz ścieżek dla pieszych i leśnych szlaków rowerowych. Z tego, co zauważyłam, las został zdominowany przez dęby, brzozy, sosny i świerki, można spotkać zwierzynę w postaci dzików. Mielimy takie szczęście na trasie rowerowej 3 lata temu. Nie w myśl „wierszyka kto zobaczy w lesie dzika, ten na drzewo szybko znika”, tylko na spokojnie przeczekaliśmy, delikatnie osłaniając się rowerami, aż matka z 5 małymi knurkami spokojnie oddaliła się w głąb lasu.

szereg tras dydaktycznych

Na terenie Lasu Łagiewnickiego, za dość wysokim, betonowym ogrodzeniem, znajduje się pałac Ludwika Heinzla. W trakcie wojny rezydował tutaj Hans Frank. Budynek ten służył też przez jakiś czas jako oddział szpitala Chorób Płuc, który zlokalizowano tutaj ze względu na mikroklimat lasu oraz jego zdrowotne właściwości. Niestety co jest bardzo przykre, pałac powoli popada w ruinę, z roku na rok coraz bardziej niszczeje.

„Łódź zielona — na rower z dzieckiem”, miejsca w Łodzi idealne na wycieczki z dzieckiem!

Jak dojechać z centrum Łodzi do Lasu Łagiewnickiego? O komunikację do kompleksu leśnego w Lagiewnikach zadbał urząd miasta Łodzi, zapewniając dojazd komunikacją miejską lub wyznaczonymi ścieżkami rowerowymi. Autobusy zatrzymują się przy różnych wejściach, dając przyjezdnym okazje wysiąść w dogodnej lokalizacji. Można też dojechać samochodem, dojazd do lasu możliwy jest z dwóch stron. Jedna opcja to obok Sanktuarium Św. Antoniego gdzie znajduje się niewielki parking, na którym można zostawić auto, z którego   jest już bardzo blisko do Pałacu Heinzla i stąd tak naprawdę można pieszo pokonać dalszą trasę.

Las Łagiewnicki

Dojechać do Łagiewnik można samochodem lub rowerem. Jadąc ulicą Łagiewnicką, lub Wycieczkową.  Drugą opcją podóży autem, jest zaparkowanie auta od strony Arturówka. Jest jeszcze jeden środek lokomocji, który my dość często wybieramy choćby w jedną stronę, po o by nasza wycieczka była bardziej atrakcyjna dla Jasia, czyli podróż koleją. Z Widzewa mamy fantastyczne połączenie również Łódzką Koleją Aglomeracyjną, dzięki której unikając zatłoczonego miasta, można przedostać się zaledwie w kilka minut do kompleksu leśnego w Arturówku.

Łódzka kolej aglomeracyjna z widzewa do Łagiewnik

Stąd na pieszo lub rowerach, można zwiedzać Łagiewniki lub zostać w Arturówku i poleniuchować na trawce.

pieszo lub rowerach w Arturówku

Las łagiewnicki

Podróz z dzieckiem rowerem, bezpieczeństwo podczas podróży. Kask Bobike

pieszo lub rowerach, można zwiedzać Łagiewniki

Wypoczynek w Arturówku

Las Łagiewnicki – najważniejsze atrakcje

Największą atrakcją dla wypoczywających tam mieszkańców Łodzi są ścieżki dla pieszych i rowerzystów. Drogi zostały nieco utwardzone brukiem, ale nadal pozostają leśne. Na spokojnie pojedzie tu dziecięcy wózek z dobra amortyzacją lub rower z fotelikiem, lub przyczepką. Uważam, że to miejsce jest wręcz idealne dla rodzin z małymi dziećmi.

Łódzki Arturówek w Łagiewnickim lesie — miejsce wypoczynku dla każdego

Łódzki Arturówek w Łagiewnickim lesie

Kompleks wypoczynkowy Arturówek   (zapraszam na   wpis z ubiegłego roku) znajduje się na terenie lasu Łagiewnickiego. Położony jest w dorzeczu Bzury, która bierze swój początek u podnóża Wzgórz Łagiewnickich. Rzeka płynie ku zachodowi, tworzy trzy większe zbiorniki wodne Arturówek. W jednym z nich utworzono kąpielisko miejskie. Arturówek to największej w Łodzi kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy w lesie z miejską przystanią kajakowo-wioślarską, w której można wypożyczyć np. rowerki wodne. Jednak ostatnio burza odwiodła nas od tego pomysłu.

„Łódź zielona — na rower z dzieckiem”

Ścieżki w Łagiewnikach są szerokie a   niewielkie wzniesienia, czynią trasę urozmaiconą. Dziecięcy wózek poradzi sobie na tych ścieżkach całkiem nieźle, o ile trasy nie będą mokre od intensywnych opadów. Na trasach moąnz odpocząć na leśnej ławce.  Są też  większe ławki dla całych rodzin. Część tras  w Arturówku została utwardzona i przygotowano  idealne ścieżki dla pieszych i rowerzystów.

Arturówek koło Łódzi

Ścieżki w Łagiewnikach są szerokie

Rowerem z dzieckiem po lesie, o czym warto pamiętać?

Las Łagiewnicki to idealne wręcz miejsce dla amatorów leśnych tras rowerowych. Myślę, że każdy wybierający to miejsce na wypoczynek poczuje się tu doskonale. Ukształtowanie terenu oraz rozmiar całego kompleksu sięgający ponad 1200 hektarów to naprawdę masa wrażeń dla odwiedzających Las łagiewnicki. Jak to zazwyczaj bywa w miejscach atrakcyjnych dla turystów, szczególnie w sezonie letnim i weekendy, choć już i wczesną wiosną w okolicach godzin południowych robi się, tu nieco tłoczono. Dlatego my zazwyczaj staramy się wyruszać, tam jak najwcześniej się tylko da.

Las łagiewnicki w Łodzi  jest miejscem bardzo ciekawym i zachęcającym do rodzinnego wypoczynki na łonie natury. Idealny wręcz dla fanów pikników na trawce. Idealnie nadaje się na długi spacer lub rodzinną wycieczkę rowerową. Wiele wzniesień, tras pieszych i rowerowych prowadzących w głąb lasu zapewnia doskonały wypoczynek całym rodzinom. Można tu spotkać rodziny z dziećmi, w wózkach, na rowerach, z hulajnogami, nie brakuje też par, jak i samotnych spacerowiczów, którzy potrzebują kontaktu z naturą i chwili wytchnienia.

Ścieżki rowerowe w Arturówku
Ścieżki rowerowe w Arturówku

To idealne miejsce dla tych, którzy, choć na chwile chcą uciec od zgiełku miasta i poszukają spokoju w leśnej głuszy. Las Łagiewnicki to podobno największy kompleks leśny w granicach miejskich w Europie i jedno z ulubionych miejsc odpoczynku mieszkańców Łodzi i okolic. To wręcz idealne miejsce miejsca na piesze wycieczki, aktywny wypoczynek na rowerze lub z wózkiem, wręcz idealnie nadaje się na spacer z dzieckiem w Łodzi.

O czym pamiętać zabierając dziecko na rower do lasu?

Najważniejsze to mieć sprawny sprzęt i opracowany plan podróży dostosowany do możliwości dziecka:

  • Rower ze sprawdzonymi hamulcami.
  • Fotelik rowerowy dla dziecka nasz nowy sprzęt sprawdza się w terenie   bez zażutu) mocowanie na ramie daje nam dodatkową amortyzację,    na nierównym terenie. Dla rodzin z dwójką dzieci polecam przyczepkę, najlepiej z dobrymi amortyzatorami. My ze względu na to, że dość często jeździmy na rowerze po lesie, zdecydowaliśmy się na podróże z bardzo wygodnym fotelikiem Bobikie, dla dzieci do 6 roku życia. Można dzięki temu wjechać w każdy leśny zakątek. Choć nie wiem, czy na dłuższe trasy, na które chcemy zacząć wyruszać, przyczepka dla Jasia nie byłaby wygodniejsza.
  • Kask dla dziecka obowiązkowo. W tym roku zamówiliśmy nowy kas dla Jasia, z firmy Bobike z dodatkową wentylacją, tak by nie pociła mu się zbytnio głowa.
  • Odpowiednie ubranie w celu zabezpieczenia siebie i dziecka przed kleszczami. Idealny będzie długi rękaw.
  • Dodatkowo środki przeciwko komarom i kleszczom.
  • Małą przekąskę na drogę, plus picie. U nas rewelacyjnie w podróżach sprawdza się butelka-bidon ReimaGo.
  • Na pewno będziemy spokojniejsi, mając mini apteczkę podróżną na wszelki wypadek. Na rowerze o urazy nie trudno (woda utleniona, plastry, bandaż).
  • Płaszcz przeciwdeszczowy ewentualnie lekka kurtka, w razie deszczu.
  • Przyda się na pewno  koc lub składany pled-mata, jeżeli chcemy urządzić sobie piknik pod chmurką. Ja uwielbiam moją składaną matę od Skip Hop. Idealna jest na takie wypady za miasto.

„Łódź zielona — na rower z dzieckiem”

Arturówek

Piknik w Arturówku na terenie lasu łagiewnickiego
Plaac zabaw w Arturówku
Wodny plac zabaw dla dzieci

Ścieżki przyrodniczo-leśne w Łagiewnikach

Na terenie lasu w Łagienikach, utworzono rezerwat przyrody o powierzchni około 69,85 ha. Średni wiek drzewostanu to ok. 80 lat, choć w środkowej i północno-zachodniej części lasu zachowały się dwustuletnie dęby. Jednak sporo drzew ucierpiało podczas nawałnic, które przeszły nad Łodzią kilka lat temu. Dzięki ścieżkom dydaktycznym możemy dzieciom opowiedzieć o mieszkańcach lasu łagiewnickiego. W wielu miejscach lasu umieszczono tablice informujące o walorach i historii danego miejsca oraz tablice z nazwami krzewów, drzew.

tablice dudaktyczne w Łagiewnikach

Na terenie rezerwatu na szlaku ścieżki dydaktycznej można spotkać ptasi zegar i budki lęgowe dla ptaków. To niesamowita atrakcja dla najmłodszych uczestników leśnych wycieczek.

ptasi zegar i budki lęgowe dla ptaków

budki lęgowe dla ptaków w Łagiewnikach

Charakterystyczne dla lasu w Łagiewnikach, jest to, że niemal połowę obszaru zajmują dęby szypułkowe i bezszypułkowe,  na kolejnym miejscu znajduje się sosna zwyczajna, brzoza, świerk pospolity i grab pospolity. Spotkać możemy też takie drzewa jak modrzew, olsza, buk zwyczajny, klon zwyczajny, lipa drobnolistna, jodła pospolita, jodła czarna, sosna, dąb czerwony, topole, jesion wyniosły oraz klony. Podobno w lesie zamieszkuje około 500 gatunków zwierząt.

Budki lęgowe w lesie łagiewnickim

Jeżeli chcecie poznać Łódź w innym wydaniu, nie szarą, zniszczoną i brudną, choć takie miejsca jak pewnie w każdym mieście takie również są, zapraszam do śledzenia cyklu wpisów pt. tytułem. „Łódź zielona — na rower z dzieckiem” z  miejscami godnymi polecenia na wspólne rodzinne podróżowanie w Łodzi i okolicach.  Odwiedzającym  Łódź polecam  też nasz łódzki   Se-ma-for Muzeum Animacji.  To wspaniałe miejce związane  z łódzkim kinem, powstawaniem filmów i świat bajek przyjazny dzieciom.   

Las Łagiewnicki w Łodzi -Arturówek
Kask Bobike dla dziecka bezpieczeństwo w podróży
Piknik w Arturówku

Na rower z dzieckiem
Przekąski dla dziecka na drogę

 

Co możecie polecić od siebie na taki aktywny wypoczynek z dziećmi, nie koniecznie w Łodzi? Chętnie poczytam o różnych zakątkach Polski.

 

21 thoughts on “„Łódź zielona — na rower z dzieckiem”. Las Łagiewnicki w Łodzi, miejsce idealne na wycieczki z dzieckiem!”

  1. Świetne miejsce. Lubię klimat lasu. z początku jak czytałam o Łagiewnickim lesie – myslałam o Krakowie i już chciałam pytać się sama, jak to w Krakowie takie cudne miejsce? A tu Łódź.
    Jeśli o nas, to zapraszam na bloga. Teraz akurat mamy fotorelację z zachodu słońca z czeskiego parku na tapecie, lecz jak będziecie cofać się wstecz lub klikniecie w Podróże: POLSKA, wyświetli się kilka ciekawych opcji. Jeszcze jest mało tych miejsc bo blog wystartował dopiero w czerwcu.

  2. Wyjazdy w teren z dzieciakami to wspaniała aktywność ale ważne jest też bezpieczeństwo. Kuba nosi kask, ale na Agatka ciężko dostać mi taki w odpowiednim rozmiarze. Wszystkie są ciężkie i za duze

  3. Fajne miejsce na wycieczkę z dzieckiem, zwłaszcza rowerami. Takie wspólne wycieczki rowerowe są super sprawą 🙂 My często się na takie wybieramy 🙂

  4. Takie wypady na zielone podmiejskie przestrzenie Łodzi staramy się robić nie tylko w wakacje, ale także w weekendy, teraz może mniej, bo dzieci wolą już z inną młodzieżą spędzać czas, ale kiedyś sporo wycieczek zaliczyliśmy. 🙂

  5. Widać, że się super bawiliscie.My w Świętokrzyskim mamy równie piękne tereny, lasy i ścieżki i również spędzamy tu aktywnie czas, tylko my częściej na wędrówkach 🙂

  6. Świetna wycieczka, lubimy takie, ale z braku czasu rzadko jeździmy na dłuższe wycieczki. Pewnie to nadrobimy w drugiej połowie sierpnia jak będę miała urlop. Za to na rowerze jeździmy prawie codziennie po naszej najbliższej okolicy, czyli na działkę i na plażę, choć z dziećmi jeżdżącymi samodzielnie trzeba bardzo uważać. Uczę je właśnie, żeby nie patrzyły tylko przed siebie, ale rozglądały się, czy jakiś samochód nie jedzie.

  7. Jak ja kocham takie rodzinne wycieczki! Nigdy nie bylam w Łodzi i nie miałam pojecia, że jeat tam taki piękny las z trasą rowerową.Udostępniam wpis, być może kiedyś wyjedziemy gdzieś na wakacje w tamtw rejony i wtedy zrobimy sobie taką wyciwczkę.Naprawdę super atrakcja! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *