Gry logiczne to świetny sposób na edukację i rozwój przez zabawę. Jeżeli szukacie pomysłu na kreatywną zabawę, która Wam i dzieciakom zapewni rozrywkę i rozwój, zapraszamy do nas. Wbrew pozorom bardzo często nie są one takie proste, jak nam dorosłym się wydaje. Dziś porcja zagadek i łamigłówek, dla małego i dużego gracza. Gry logiczne — Karty Grabowskiego to świetny produkt, który chętnie przepiszemy, jako receptę na największą nudę. Rozwiązując łamigłówki dziecko ma możliwść potrenować przeróżne umiejętności przy okazji zdobywania i utrwalania wiedzy na dany temat.

Poznajcie genialną pomoc dydaktyczną, którą my bardzo często wykorzystujemy w domu. Zestaw składa się z kart i książek z propozycjami gier karcianych, łamigówek tematycznych dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat. Dziś obiecana, kilka tygodni temu opinia o łamigłówkach dla przedszkolaków. Poziom trudności jest tak zróżnicowany, by dzieci w różnym wieku i różnym stopniu zaawansowania mogły się bawić kartami. Karty gwarantują świetną zabawę i wspierają rozwój dziecka. Są wykorzystywane do pracy z dziećmi przez wielu nauczycieli.

Jak grać kartami Grabowskiego?
edukacyjne karty dla dzieci

Jeżeli Wasze dzieci uwielbiają wyzwania i bardzo chętnie je podejmują, to ta pomoc dydaktyczna jest idealna. Dla mojego przedszkolaka zabawa kartami to wielka frajda.W poprzednim wpisie na blogu pokazaliśmy Wam jak ćwczyć dodawanie i odejmowanie podczas zabaw Kartami Grabowskiego.

Karty Grabowskiego „Gry logiczne”, co to takiego?

W domu mamy dwa zestawy Kart Grabowskiego. Gry logiczne oraz Dodawanie i odejmowanie tu zobacz naszą recenzję, w planach mam jeszcze zakup kart z tabliczką mnożenia. Korty te polecam rodzicom dbającym o wszechstronną edukację swojego dziecka od najmłodszych lat. Przy pomocy tych zestawów z pewnością pomożemy dziecku opanować podstawy liczenia i logicznego myślenia w trakcie zabaw. W zestawach znajdują się nie tylko kary, ale również dodatkowe rekwizyty takie jak – patyczki, piony i kostka – które uatrakcyjniają gry i zabawy.

Karty Grabowskiego — Gry logiczne to nauka przez zabawę

Karty Grabowskiego „Gry logiczne”

W skład zestawu wchodzą:

  • Specjalne karty do gry (36 kart w 3 kolorach).
  • 63 patyczki w 3 kolorach.
  • 4 kolorowe pionki.
  • Kostka do gry.
  • Książka, która prezentuje 6 gier o zróżnicowanym charakterze i stopniu trudności oraz 60 łamigłowek. Znajdziecie tu porady, jak grać Kartami Grabowskiego.

Książka, która prezentuje 6 gier o zróżnicowanym charakterze i stopniu trudności oraz 60 łamigłowek

  • Książka „dodatek” w której znajdziecie opisy aż 35 gier.
Książka "dodatek" w której znajdziecie opisy aż 35 gier.
Książka w której znajduje się aż 35 opisów gier

Wśród tak wielu propozycji rozgrywek, łamigłówek i gier planszowych. Znajdują się gry logiczne wzorowane na znanych i lubianych przez dzieci grach, jak np.:„Siedem patyczków”, „Ptyczkowe wyzwania”, „Odgadnij kolor”, „Kółko i krzyżyk” oraz „Kamień, nożyce, papier”.  Ostatnie z nich chcieliśmy Wam dziś zaprezentować.

Karty Grabowskiego to super sposób na rozwój i edukację w domu

Ta bez wątpienia  bardzo atrakcyjna gra matematyczno-logiczna. U nas sprawdza się idealnie a od dziś może, również Wam towarzyszyć w domu. Karty Matematyczne Grabowskiego, o których pisałam jakiś czas temu i „gry logiczne” to zabawa, która wciąga na dobre! Idealne gry na długie jesienno-zimowe popołudnia i wieczory. Rodzaje gier dopasowuje się do umiejętności graczy.

Karty Grabowskiego — Gry logiczne, zadania i łamigłówki dla dzieci
Karty Grabowskiego — Gry logiczne, zadania i łamigłówki dla dzieci to super pomysł na spędzenie wolnego czasu z dzieckiem

Zabawę z Kartami Grabowskiego „Gry logiczne” zgodnie z propozycją zaczynaliśmy od pasjansów. Było to doskonałe wprowadzenie do zapoznania się z kartami. Układanie pasjansów z pozoru proste zajęcie, od dziecka wymaga cierpliwości, koncentracji oraz spostrzegawczości. I o to przecież chodzi. O rozwój!

„Kamień, nożyce, papier” czas start

Kto z Was, choć raz w życiu nie grał w tę grę? Właśnie przypomniały mi się szkolne lata, gry i zabawy w gronie rówieśników. Skakania na skakance, gra w gumę lub gra w chłopka, no i oczywiście we wspomnianą przed chwilą, naszą ulubioną grę „Kamień, nożyce, papier”.

Łamigłowki Grabowskiego

Zasady gry dla niewtajemniczonych: Gra składa się z kolejnych tur. W każdej turze obydwaj gracze, na umówiony sygnał, szybko wystawiają przed siebie dłoń, pokazującą symbol papieru, kamienia lub nożyc. Gracz, który pokazał silniejszy symbol, otrzymuje jeden punkt. W przypadku pokazania dwóch takich samych symboli następuje remis – punktu brak.

„Kamień, nożyce, papier” czas start z Kartami Grabowskiego
„Kamień, nożyce, papier” to idealna gra dla ptrzedszkolaków

Ważność symboli w grze:

  • nożyce są silniejsze od papieru, ponieważ go tną,
  • kamień jest silniejszy od nożyc, ponieważ je tępi,
  • papier jest silniejszy od kamienia, ponieważ go owija.

Gracz, który pierwszy uzyska umówioną wcześniej ilość punktów, wygrywa partię.

A teraz, chyba już dobra pora, by przedstawić Wam jak wygląda gra karciana. Gra może być podzielona na dwa warianty. Łatwiejszy i trudniejszy, w pierwszym potrzeba odrobiny szczęścia podczas wybierania symboli (kamień, nożyce, papier), by zwyciężyć w grze, w wariancie trudniejszym trzeba bezbłędnie dodawać wartości kart.

Rekwizyty potrzebne do rozgrywek:

  • talia kart „Gry logiczne”,
  • kolorowe patyczki,
  • kostka do gry,
  • liczydło lub kalkulator,
  • kartka i długopis do zapisków.
Jak grać kartami Grabowskiego?
edukacyjne karty do gry dla dzieci i książki dla rodziców i nauczycieli

Wariant gry dla 2 osób, łatwiejszy

Karty do gry Grabowskiego

  1. Gracze stoją lub siedzą do siebie tyłem. Na sygnał trzy-cztery rozpoczynają pojedynek na gesty, każdy z graczy wysuwa przed siebie dłoń. Kto wygra ten pojedynek?, to zależy od gracza.
    kamień – to dłoń zwinięta w pięść
    nożyce – wysunięte i rozwarte palce, wskazujący i środkowy, (kciuk i pozostałe złączone ze sobą).
    papier – dłoń ułożona na płasko.
  2. Gracze odwracają się do siebie i patrzą, kto zwyciężył. Kamień zwycięża nożyce, nożyce wygrywają z papierem, a papier zwycięża kamień. Jeżeli gracze pokazali różne symbole, zwyciężą ten według powyższego opisu. Jeżeli gracze pokazali te same symbole, to powtarzają rundę, jeżeli sytuacja powtarza się po raz kolejny, do zabawy dołącza kostka, wygrywa osoba, która wyrzuciła więcej oczek. Zwyciężca, zostaje prowadzącym grę.

  1. Prowadzący tasuje karty i układa z nich 8 stosów, od 1 do 8 kart.
  2. Prowadzący grę bierze kartę z pierwszego stosu, kładzie ją na środku i zaprasza pozostałego grającego do pojedynku na gesty.
  3. Gracze stają do siebie plecami i na trzy… cztery, odwracając się do siebie, pokazują wybrany gest (kamień, nożyce lub papier).
  4. Gracze porównują symbole, a osoba, której symbol jest zwycięski, zdobywa kartę ze stosu. Każda karta będzie punktowana.
  5. Następnie gra jest powtarzana jak poprzednio, z tym że na środek trafiają karty z 2 stosu. Zwycięzca w tym przypadku zdobywa 2 karty, i tak dalej, do zdobycia wszystkich kart. Rozgrywka składa się z 8 pojedynków.
  6. Na koniec gracze patrzą, kto zwyciężył:

Gra w Kamień, papier, nżycie kartami Grabowskiego

Wszyscy liczą swoje karty i ogłaszają, ile mają kart, ten, kto źle policzył karty, nie zdobywa punktów.

  • Im więcej kart tym wyższe miejsce. Jeśli jest remis, wtedy gracze swoje „najdłuższe kolory”, im, Wencej kart w jednym kolorze, tym wyższe miejsce.

  • Gdy nadal nie ma rozwiązania, kto zajął pierwsze miejsce, gracze w ramach dogrywki rzucają kostką do gry, im więcej oczek na wyrzuconej kostce, tym wyższe miejsce. W tym przypadku musimy jednak mówić o szczęściu.
  • Na koniec rozgrywki Prowadzący grę przyznaje punkty (żółte patyczki) w następującej kolejności.
    • 3 punkty za I miejsce
    • 2 punkty za II miejsce
    • 1 punkt za ostatnie miejsce
    • 0 punktów, kiedy gracz pomylił się w liczeniu
  1. Po podsumowaniu punktów czas zacząć nową rozgrywkę, ty razem prowadzącym zostaje kolejna osoba. Gra powinna składać się z tylu rund ilu jest graczy.
  2. Po zakończeniu ostatniej rozgrywki każdy liczy swoje punkty, Ten, kto źle policzył, zajmuje ostatnie miejsce. Zwycięża osoba, która zdobyła najwięcej punktów. W przypadku remisu, gracze rzucają kostką, zwycięża osoba, która wyrzuciła więcej oczek. Tu trzeba mieć fart 🙂

Wariant 2 gry, trudniejszy, w którym liczymy wartości kart

Wszystko odbywa się na tej samej zasadzie, co w łatwiejszej wersji z tym, że w tym przypaku liczymy wartości kart. Przed grą trzeba ustalić, wartości każdej z kart. I tak:

  • Karta zielona = 3 punkty
  • Karta niebieska = 2 punkty
  • Karta czerwoana = 1 punkt

Dalszy przebieg gry jest taki sam jak w łatwiejszym wariancie z tym, że na zakończenie każdej rozgrywki gracze sumują wartości swoich kart. Pozostałe zasady gry są bez zmian.

Jak grać „Kartami Grabowskiego”?

Karty z zestawu gry logiczne możemy używać do układania pasjansów, gier karcianych i rozwiązywania łamigłówek. Zabawy te z pewnością pomagają w nauce liczenia. W książkach znajdują się przykłady jak wykorzystać karty do stworzenia własnej gry planszowej. Wiec mogę je polecić, również miłośnikom gier planszowych. Każde dziecko korzystając z nich, będzie ćwiczyło zdolności logicznego myślenia.

Tak naprawdę mając do dyspozycji aż tyle gier i łamigłowek, nie ma możliwości, by rozgrywki szybko się znudziły dzieciom. Nauka wygrywania i przegrywania to coś, nad czym warto popracować z dzieckiem w domu. Z pewnością taka gra może pozytywnie zmienić nastawienie do matematyki. Gry i pasjanse, są u nas są hitem.

Faktastyczna gra w „Kółko i krzyżyk, przy użyciu „Kart Grabowskiego”

Rozwiązywanie łamigłówek to naprawdę świetny sposób na kreatywne spędzenie wolnych chwil z dziećmi. Z czasem  warto zwiększać poziom trudności łamigłówek dla dzieci, tak by nie zniechęcić dziecka tymi samymi zadaniami. Idealne zarówno dla młodszych, jak istarszych dzieci. Czy może być coś lepszego dla małych rozwijających się umysłów? Karty te są bardzo często wykorzystywane przez nauczycieli. Aby wygrać trzeba grać, zapraszamy do rozgrywek!

Karty do kupienia dwuch wariantach (TU-ZOBACZCIE):
Karty Grabowskiego Gry logiczne – 56 zł.
W wariancie rozszerzonym z Dodatkiem – 79 zł.

Macie jakieś ciekawe gry w domu, może możecie nam coś zaproponować?

 

 

19 thoughts on “Karty Grabowskiego — Gry logiczne, planszowe, zadania i łamigłówki dla dzieci”

  1. Słyszałam o tych kartach, ale nigdy z nich nie korzystałam. Wiem jednak, że nauczycielka córki używa ich w szkole.

  2. Bardzo dużo pozytywnych opinii słyszałam o tych kartach, muszę je w końcu dla mojego Janka zakupić. On uwielbia różnego rodzaju gry logiczne 🙂

  3. O kartach Grabowskiego nie słyszałam. To świetna zabawa dająca mnóstwo możliwości rozwijajacych. Fajny pomysł na prezent i ciekawe spędzanie czasu z dziećmi poprzez zabawę i naukę jednocześnie.

  4. Świetne propozycje, moja córka jeszcze na nie za młoda, bo ma dopiero 4 lata, ale jest maniakalnym planszówkowiczem, więc za rok – dwa będzie to idealna propozycja dla niej 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *