Ząbkowanie u dzieci rozpoczyna się około 6. miesiąca życia. Jest to okres trudny zarówno dla niemowlęcia, jak i dla rodziców. Towarzyszą mu, oprócz objawów miejscowych związanych z przebijaniem się zębów przez dziąsła, objawy ogólnoustrojowe, często trudne do odróżnienia od infekcji.
Objawy ząbkowania
Nie wszystkie dzieci przechodzą ząbkowanie jednakowo. Dodatkowo objawy często różnią się między poszczególnymi okresami rozwoju i mogą być szczególnie nasilone, jeśli dochodzi do wyrzynania się kilku zębów na raz. Pierwsze zęby powinny pojawić się do 12. miesiąca życia. Jeśli to nie nastąpi, należy udać się na konsultację do stomatologa.
Zawiązki zębów tworzą się już w łonie matki. Dokończenie ich wzrastania obejmuje 3 fazy:
- przederupcyjną (tuż przed pojawieniem się w jamie ustnej),
- przedfunkcyjną (kiedy korona zęba uzyskuje kontakt z zębem przeciwstawnym),
- funkcyjną (kiedy następuje zakończenie rozwoju zęba).
Około 4-6 miesiąca życia dziecko wchodzi w pewne stadium rozwojowe, w którego trakcie poznaje świat poprzez wkładanie różnych przedmiotów do buzi. Jest to fizjologiczny proces. W tym samym momencie zazwyczaj dochodzi do wyrzynania się pierwszych zębów. Ból i swędzenie dziąseł związane z tym zjawiskiem jest łagodzone poprzez masaż dziąseł. W związku z tym ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, czy wkładanie przedmiotów do buzi jest spowodowane wyrzynaniem się zębów. Taka sama sytuacja dotyczy nadmiernego ślinienia się. Występuje ono fizjologicznie i spowodowane brakiem mechanizmów koordynowania połykania śliny, stąd wypływa ona z jamy ustnej.
Objawy ząbkowania możemy zauważyć po otwarciu buzi dziecka, kiedy obecne jest rozpulchnienie i zaczerwienie dziąseł. Dodatkowo mogą pojawić się objawy ogólnoustrojowe takie jak biegunka i niewielka gorączka spowodowane obecnym stanem zapalnym.
Jak pomóc dziecku przetrwać ten trudny okres?
Dobrym sposobem jest stosowanie preparatów łagodzących objawy ząbkowania w połączeniu z masowaniem dziąseł specjalnymi nakładkami z sylikonowymi wypustkami wkładanymi na palec rodzica. Jeśli dziecko lubi się bawić gryzakami, warto zaopatrzyć się w takie, które można schłodzić w lodówce. Zapewnią one przyjemne chłodzenie wrażliwej okolicy. Jeśli występuje biegunka lub luźniejsze stolce, należy szczególnie zadbać o odpowiednią pielęgnację okolicy pieluszkowej. Jako codzienna ochrona na odparzenia u dzieci dobrze sprawdzi się krem Bepanthen Baby, który nawilża i stymuluje procesy odbudowy skóry oraz płaszcza lipidowego. Dodatkowo nie zawiera on barwników i konserwantów. Jeśli objawy są nasilone i widzimy, że dziecko cierpi, możemy podać leki przeciwbólowe w przystosowanej do wagi dziecka dawce.
Jak odróżnić ząbkowanie od infekcji?
Infekcję możemy podejrzewać, jeśli pojawi się gorączka powyżej 38°C, nasilona biegunka lub objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Często infekcja przebiega jednocześnie z ząbkowaniem i ciężko jest odróżnić, co może być przyczyną objawów. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, warto skorzystać z konsultacji lekarskiej.
Jak wspominacie czas ząbkowania u Waszych pociech?
Pierwszy zabek u mojego synka wyszedł gdy miał 6 miesięcy. Cały okres ząbkowania był dla nas ciężki. Pomijając fakt, każden jeden ząb wychodził zawsze bez wyjątku, w środku nocy. To niestety nie dało się niczym innym jak tylko syropem przeciwbólowym pomóc dziecku. Za to u młodszej córki ( również pierwszy ząbek w wieku 6 miesięcy) wszystko poszło gładko. Ząbki wyrzynaly się w ciągu dnia, nie wiadomo kiedy. Po prostu podczas karmienia albo ugryzła albo stukało w łyżeczkę .
Moje dziewczyny tak różnie przeszły pojawienie się pierwszych zębów, że sama byłam w szoku. U starszej wysoka gorączka, u młodszej ślinotok. teraz starszej wychodzą szóstki i nie ma żadnych objawów, a u młodszej znalazłam dwie piątki i też wyszły nie wiadomo kiedy.
Pamiętam czas kiedy moje rodzeństwo ząbkowało, a dla mnie było strasznym, że nie mogłam ulżyć im w cierpieniu. Wiem jak okropny jest to ból, bo od pięciu lat co jakiś czas zmagam się z wyrastającą ósemką i naprawdę ciężko to wytrzymać…Dobrze, że jest co raz więcej sposobów czy specyfików, które pomagają maluszkom przetrwać te nieodzowne katorgi… 🙂
U nas nie obyło się bez bólu i gorączki niestety, ale jakoś daliśmy radę… przynajmniej syropki przeciwgorączkowe mają też działanie przeciwbólowe, więc uśmierzały ból, termometr był nieodłącznym towarzyszem, dlatego warto się zaopatrzyć w jakiś dobry sprzęt (ja mam bezdotykowy Diagnostic polecam :)) no i masa schłodzonych gryzaczków też ratowała sprawę 🙂
Jeśli dziecko ząbkuje, to warto odwiedzić stomatologa dziecięcego. Poradzi nam, jak radzić sobie z ząbkowaniem i jego objawami. Częstym objawem jest gorączka.
Gdy moje dziecko miało już kilka pierwszych ząbków udaliśmy się do dentysty, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Dentysta może nam też poradzić jak dbać o higienę takich malutkich ząbków.
A jakie macie sposoby na ząbkowanie? Jakieś babcine metody? 🙂