Wyróżniamy 2 podstawowe typy motoryki. Motorykę dużą oraz motorykę małą i obie są bardzo ważne w rozwoju dziecka. Motoryka duża to ruch całego ciała jak skakanie, bieganie, czołganie się, turlanie, chodzenie, jazda na hulajnodze lub rowerze, pływanie i wiele jeszcze innych czynności. Pamiętajmy, że codzienna dawka aktywności dziecka, jest mu potrzebna, aby rozwijać jego układ nerwowy, oraz dodatkowo wspomaga rozwój koordynacji ruchowej i świetnie rozwija koncentrację u dzieci. Szerzej o tym zagadnieniu znajdziecie tu (klik). Dziś proponuję wspólnie z nami się pobawić, poniżej znajdziecie szybki instruktaż na ciekawą pomoc, którą można wykorzystać we wspieraniu motoryki małej. Jak zrobić przewlekankę do ćwiczeń motoryki małej?

Motoryka mała to nic innego niż rozwój paluszków i całej dłoni. To rozwój ruchowy dziecka a konkretnie ręki, to nic innego jak rozwój sprawności dłoni i paluszków, czyli sprawność manualna malucha. Motoryka mała to takie czynności jak: malowanie, rzeźbienie, chwytanie, pisanie, układanie, ugniatanie, ugniatanie, rysowanie, manipulowanie, przewlekanie sznurówek, nawlekanie koralików i inne formy ćwiczeń dziecięcej ręki.

Nawlekanie, przewlekanie i próby sznurowania to czynności, na które z Jasiem poświęcamy całkiem sporo czasu. Dziś chciałam Wam pokazać jak w zaledwie kilka minut zrobić samemu taka przewlekankę. Do wykonania jej wystarczy dziurkacz, sztywny kartonik. Może to być kartonik po zabawce, pudełko po butach lub inne sztywne niepotrzebne nam już opakowanie. Im bardziej kolorowe, tym lepiej. Najważniejsza jest jednak pomoc małych rączek do wykonania zadania i chwila czasu na jej zrobienie. Więcej czynności wspierających motorykę małą opisałam tu (klik).

Jak zrobić przewlekankę do ćwiczeń motoryki małej?

Przewlekanka to zabawka zajmująca na całkiem długi czas, ucząca koncentracji, oraz cierpliwości i mająca wpływ na sprawność manualną naszego dziecka. Dzięki niej dziecko rozwinie zdolności manualne, nauczy się wiązania sznurówek i cierpliwości. A wszystko tylko nakładem własnej pracy.

Do zrobienia przewlekanki potrzebujemy:

  • grube tektury, super, jeżeli będą kolorowe z motywami z bajek lub innymi motywami, które dodatkowo uatrakcyjnią zabawkę. U nas sprawdziły się świetnie opakowanie po stoliczku i opakowanie po grze o której kiedyś pisałam,
  • dziurkacz,
  • nożyczki,
  • sznurówki.

IMG_2700

Wykonanie przewlekanki
Na tekturze odrysowujemy kształt i go wycinamy. Ja pokusiłam się, o wycięcie różnych kształtów, co przy okazji ćwiczeń motoryki małej pozwoli nam ćwiczyć i utrwalać sobie kształty. Skorzystałam też z tego, że na opakowaniu miałam do wycięcia jeża z cyferkami, co idealnie posłuży nam do liczenia. Jeżeli nie masz takich gotowych do wycięcia tekturek, to można na zwykłej tekturze napisać cyfry od 0 do 10 i w ten sposób ćwiczyć z dzieckiem również liczenie. Na tekturce zaznaczam punkty do wycięcia dziurek. Potem już wystarczy przedziurkować te miejsca i gotowe.

IMG_2702

IMG_2705

Tu posłużył mi kolorowy karton po stoliku i opakowanie po grze. Jasiek uparł się by wyciąć z niego kolorowe motywy zwierzaków na krzesłach.

IMG_2706

IMG_2710

Teraz tylko dziurkowanie i gotowe. Tu mamy jeszcze dodatkową pomoc do poznawania cyferek. Trzeba jeża wyszywać w kolejności cyferek na kartoniku. Świetnie się nadaje do nauki cyferek przez malucha. Można też na zwykłym kartonie napisać cyfry markerem i bawić się w ten sam sposób.

IMG_2703

Jak zrobić przewlekankę do ćwiczeń motoryki małej?

IMG_2720

IMG_2729

IMG_2724

Wreszcie przyszłą pora na zabawę. Jasiek może tak długo, naprawdę długo wyszywać sznurówkami.

IMG_2722

IMG_2716

IMG_2717

IMG_2731

Przewlekanie i sznurowanie to wstęp do samodzielności dziecka. Wiązanie sznurowadeł to czynność, którą powinien opanować każdy przedszkolak i im wcześniej mu to pokażemy, tym lepiej. Warto przy okazji zabaw uczyć tego dzieciaki. Jak Wam się podobają nasze przewlekanki zrobione z nie potrzebnych kartonów i kilku sznurówek?

P1200562

Świetny Patent na sznurowanie butów znalazłam na blogu Maluch w domu  (klik). Niby nic, ale dla nas to świetny gadżet, który nie tylko zajmuje bardzo mało miejsca, ale jest w 100% wykonany przez nas samych. Pokaż dziecku jak być kreatywnym i z niczego zrobić coś.

Kto ciekawy niech leci do innych wpisów z pomysłami na zajęcia z dziećmi. 

Nasze pomysły na prace ręczne DIY-KLIK

O sprawności ruchowej dziecka i takich zagadnieniach, jak rozwój motoryki malej, bardzo szeroko pisałam już kiedyś na blogu we wpisie   na blogu pt:

„Dziecięce dłonie, jak rozwijać motorykę małą?” 

27 thoughts on “Jak zrobić przewlekankę do ćwiczeń motoryki małej?”

  1. Świetny pomysł na zrobienie czegoś z niczego. A jaka radość dziecka jak wspólnie z mamą moż ecos tworzyć. Fajny pomysł podsyłam koleżance, która ma 3 szkrabów w wieku od 2do 6 lat

  2. Nie ma to jak pomysłowa mama. Dziecko się uczy i bawi oraz co najważniejsze…czas spędza z rodzicem ……bez cenne. Super.☺

  3. Jestem po wielkim wrażeniem kreatywności, takiej cudownej pomysłowości, bo powstaje rzecz, która nie tylko bawi i cieszy, ale jeszcze pomaga w edukacji, a dodatkowo z wielką sympatią się ją później wspomina. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *