Bezpieczeństwo dziecka na rowerze jest sprawą priorytetową każdego rodzica lub opiekuna. O wypadek na drodze nietrudno, szczególnie kiedy mały rowerzysta wciąż doskonali jazdę na jednośladzie. Wakacje, to czas w którym zdecydowanie częściej dochodzi do wypadków z udziałem dzieci, dlatego musimy być czujni. Wybierając się na wycieczkę rowerową, jako opiekunowie jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo dziecka. Dziś podpowiadamy, na co warto zwrócić szczególną uwagę przygotowując się do rowerowych eskapad. Poznajcie 5 najważniejszych zasad bezpiecznego przemieszczania się na rowerze.
1. Znajomość przepisów
Najważniejszy przepis kodeksu drogowego dotyczący rowerzystów mówi, że dzieci poniżej 10-tego roku życia mogą poruszać się na rowerze tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Zgodnie z prawem dzieci i młodzież między 10. a 18. rokiem życia, aby móc poruszać się swobodnie po drogach, powinny posiadać kartę rowerową, która pozwoli im na swobodne przemieszczanie się po drogach publicznych. Dlatego przed pierwszym przejażdżkami warto przedyskutować kwestie przepisów i bezpieczeństwa z dzieckiem.
Karta rowerowa 2022 przepisy:
- „Każde dziecko między 10. a 18. rokiem życia może poruszać się samodzielnie rowerem po drogach publicznych pod warunkiem posiadania uprawnień (karty rowerowej)”.
- Za brak karty rowerowej policja może wystawić mandat w wysokości 200 złotych, ale tylko i wyłącznie nieletniemu w wieku powyżej 17 lat, który podlega przepisom kodeksu wykroczeń.
- Bez żadnych dodatkowych dokumentów mogą się poruszać na rowerze osoby powyżej 18. roku życia.
- „Zgodnie z artykułem 2 Kodeksu Drogowego dziecko do lat dziesięciu kierujące rowerem jest pieszym”. Oznacza to, że nie może poruszać się po jezdni, tylko po chodniku tylko pod opieką osoby dorosłej.
2. Z dzieckiem na rowerze – jak się poruszać?
Jeśli dziecko dosyć sprawnie jeździ na rowerze, można korzystać ze ścieżki rowerowej, choć przepisy mówią, że dziecko do 10 roku życia nie jest cyklistą i powinno poruszać się po chodniku. Przed pozwoleniem dziecku na jazdę ścieżką rowerową powinniśmy mieć pewność, ze dziecko nie będzie się nagle zatrzymywać lub jechać całą jej szerokością. Janek wie doskonale, że poruszamy się tylko i wyłącznie prawą stroną ścieżki. Absolutnie nie wolno mu gwałtownie hamować tak ot sobie, chyba że ma przed sobą jakąś przeszkodę. Wie też, że nie należy zjeżdżać na lewą stronę, oraz komu i kiedy należy ustąpić pierwszeństwa. Podczas wycieczki rowerowej to my zazwyczaj jedziemy za nim. Pozwala to nam mieć go na oku oraz bacznie obserwować co dzieje się przed nami. Co również istotne, dziecko mamy cały czas na oku.
Mamy też taką swoją zasadę, że dojeżdżając do skrzyżowania zawsze, ale to zawsze się zatrzymujemy. Nie ważne czy coś jedzie, czy nie, na chwile stajemy za każdym razem.
Jadąc z dzieckiem, szczególnie podczas pierwszych wypadów głośno mówcie, co powinno zrobić i dlaczego (np.:, „teraz zatrzymujemy się, bo nie mamy pierwszeństwa”, „trzymaj się prawej strony”, „zatrzymaj się przy skrzyżowaniu, upewnimy się, czy nic nie nadjeżdża”. Z czasem można sobie darować te pogadanki, ale wtedy kiedy będziemy mieli pewność, że maluch wie, jak powinien się zachować na drodze.
3.Bezpieczny rower dla dziecka to podstawa
Jakie cechy powinien posiadać bezpieczny rower dla dziecka? Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury by rower został dopuszczony do ruchu, musi spełnić szereg kryteriów bezpieczeństwa. Do podstawowych elementów wyposażenia roweru należą: sprawny hamulec, dzwonek, lub inny sygnał ostrzegawczy, światło przednie białe lub żółte oraz jedno czerwone światło odblaskowe i jedno czerwone światło pozycyjne z tyłu może być stałe lub migające.
Rower bezwzględnie musi być dostosowany, do wieku i wzrostu dziecka. Średnio rower dla Janka wymieniamy co 2-3 lata. W tym roku zdecydowaliśmy się na niezwykle lekki i wytrzymały rower PUKY LS-PRO 24. „Marka ta od 70 lat produkuje wyłącznie pojazdy dla dzieci i stale korzysta z wiedzy pediatrów. Nasza „srebrna strzała”, to bardzo lekki rower stworzony z myślą o dzieciach, zapewniając im maksimum bezpieczeństwa i gwarantuje bezpieczną jazdę. Na specjalne zamówienie Jasia domówiliśmy mu bagażnik. Marzy o sakwach rowerowych, więc na urodziny prawdopodobnie to marzenie się spełni.
Wybierając rower dla naszego 9-latka szczególną uwagę zwracaliśmy na niską ramę, która umożliwia mu wygodne wsiadanie i zsiadanie. Janek nie jest za wysokim chłopcem. Wysokość ramy ma ogromne znaczenie dla stabilności podparcia stóp. Geometria ramy dostosowana została do potrzeb dziecka od 8 roku życia, co gwarantuje zachowanie bezpiecznej, zdrowej i wygodnej pozycji w trakcie jazdy na rowerze. Rower ten został wyposażony w specjalnie opracowane dla dziecka siodełko. Bezszwowa górna część siodełka zapewnia komfort na krótkich i długich dystansach. Rower Puky wyposażony jest w 8 – biegową przerzutkę SHIMANO, która gwarantuje płynną zmianę biegów. Rower jest wyposażony w hamulce na tylne i przednie koło, a klamki hamulców są dostosowane do wielkości dłoni małych rowerzystów.
Po czym poznać, że rower pasuje idealnie?
Przede wszystkim ważne jest to, czy może ono wygodnie złapać kierownicę oraz, czy siedząc na siodełku, dosięga podłoża obiema nogami. Nie można kupować roweru na wyrost, ponieważ dziecko zniechęci się do jazdy. Z kolei za mały rower utrudni dziecku jazdę. Rower dla dziecka powinien być dostosowywany do jego wzrostu. Zarówno za mały jak i za duży rower utrudnia prawidłową pracę rąk i nóg. Dodatkowo na za małym rowerku mały cyklista może zbyt szybko się męczyć. Rower nie może być również zbyt duży, ponieważ zdecydowanie trudniej manewruje się za dużym rowerem.
By zapewnić dziecku maksimum bezpieczeństwa, podczas rowerowych eskapad warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które mogą poprawić m.in. komfort jazdy dziecka i jego widoczność na drodze:
- Szerokość i wysokość kierownicy: dopilnuj, by kierownica roweru twojego brzdąca nie była za szeroka i za wysoka.
- Odblaski: czyli elementy odbijające światło. Gadżety te mogą stanowić dodatkowe uzupełnienie lampek wymaganych przez przepisy. Dla młodszych cyklistów warto zakupić odblaskową chorągiewkę. Chorągiewka na tyczce, z pewnością zwiększy widoczność dziecka na rowerze.
- Osłona łańcucha: fajnie o to zadbać, ponieważ osłona zapobiega wkręceniu się nogawek spodni lub sznurowadeł w łańcuch.
- Bezpieczne uchwyty: uchwyty powinny być wygodne, najlepiej z tzw. amortyzującą owijką.
4. Niezbędne akcesoria rowerowe
Podstawowym wyposażeniem małego rowerzysty jest dobrze dobrany do obwodu głowy kask rowerowy. Bez niego dziecko nie powinno wsiadać na dwa kółka. Kask dla rowerzysty to priorytet. Kask rowerowy chroni głowę przed poważnymi urazami w razie upadku lub zderzenia. Poza kaskiem małym cyklistom mogą się przydać ochraniacze. Zwłaszcza na początku rowerowej przygody, kiedy wywrotki na rowerze zdarzają się często. Tu też jest ważne dobranie odpowiedniego rozmiaru ochraniaczy, żeby jak najlepiej chroniły dziecko. Dbamy o to, byśmy byli widoczni na drodze. Przydatna może się okazać kamizelka odblaskowa, która może się przydać np. podczas wieczornego powrotu z wycieczki do lasu. Mała przekąska na drogę, picie i apteczka turystyczna to u nas podstawa.
5. Pogadanki na temat bezpieczeństwa i przepisów
Wycieczki rowerowe z dzieckiem to ogromna frajda i wspaniały sposób na wspólne spędzenie czasu. Aby rodzinna wycieczka rowerowa była bezpieczna, musimy pamiętać, by za każdym razem poruszać z dzieckiem tematy bezpiecznego poruszania się po drodze lub ścieżce rowerowej z prośbą o przestrzeganie zasad poruszania się rowerem. Mam nadzieję, że dzięki temu wycieczki rowerowe z dzieckiem będą przyjemne i bezpieczne. Bezpieczeństwo małego rowerzysty zależy od nas rodziców. Bardzo ważne jest czy ma sprawny rower i czy droga, którą jedziecie, jest dostosowana do jego umiejętności. Przestrzeganie zasad ruchu drogowego jest kluczem i powinniśmy je wpajać dziecku od samego początku. Jeżeli planujemy dalsze wycieczki, warto zawczasu zainwestować w kamizelkę odblaskową dla dziecka, aby zwiększyć jego widoczność na drodze.
Co warto sprawdzić przed wycieczką rowerową?
Przed każdą wycieczką rowerową należy sprawdzić sprzęt. Warto zwrócić uwagę czy kierownica jest sztywna i na odpowiedniej wysokości, czy siodełko jest dokręcone i dostosowane do wysokości dziecka, dobrze jest sprawdzić, czy w oponach jest powietrze i czy hamulce działają bez zarzutu. Wszystkim małym i dużym cyklistom życzymy udanych wycieczek i szerokiej drogi.
*Partnerem wpisu jest marka Puky