Podróże nie są dla każdego. Nic zatem dziwnego, że z czasem dziecko zaczyna buntować się przed różnorodnymi wyjazdami. Ważniejsze stają się gry komputerowe czy możliwość spędzenia czasu ze znajomymi. Sprawdź, jak zachęcić malucha do podróży.

Nauka świata – zachęć dziecko do podróży

Maluchy do 2 roku życia zazwyczaj nie mają problemu z podróżowaniem. Wymagają dużego zaangażowania i uwagi, jednak nie trzeba zachęcać ich do podróżowania. Problem pojawia się przy maluchach, które szybko się nudzą, a więc potrzebują znacznej ilości ruchu. Ponadto nieco starsze dzieci wciąż są często w swoim okresie buntu. Wtedy trudno jest przekonać ich do czegokolwiek, a każda dłuższa podróż staje się znacznym utrudnieniem dla rodzica.

Tym samym warto od najmłodszych lat angażować dziecko w aktywności związane z poznawaniem świata i podróżowaniem w różne jego części. Mowa tutaj zarówno o wspólnym oglądaniu programów o wyjazdach, jak i wykorzystywaniu zabawek związanych z wielogodzinną jazdą. Dobrym przykładem będzie kolejka elektryczna. Maluch zacznie utożsamiać podróż koleją z zabawą w domu i pozytywnymi doświadczeniami. To również okazja do nauki o pociągach oraz obejrzenia takiej wielkiej machiny na własne oczy.

Wspólne planowanie – czemu i po co jeździmy na wakacje?

Dziecko z czasem ma coraz więcej wymagań. Chodzi tu szczególnie o atrakcje, jakie chce zobaczyć i metody zaspokojenia pewnych potrzeb na miejscu. Ciekawym dodatkiem, który cieszy się popularnością wśród maluchów, jest hotelowy basen. Warto zatem porozmawiać z córką lub synem, czy mają ochotę na określone zajęcia. Przygotuj listę atrakcji i przedstaw propozycje. W szczególności skup się na aktualnych zainteresowaniach podopiecznego. Przykładowo, jeśli są to zwierzęta, postaw na wizytę w zoo.

W przypadku nieco starszych dzieci możesz oglądać z nimi filmy o danych krajach. Dobre będą krótkie podsumowania wypełnione obrazami. Jeśli często podróżujecie, postaw na zestaw książek, które jednocześnie będą pewnego rodzaju dzienniczkami, gdzie podopieczni zapiszą swoje obserwacje oraz odhaczą odwiedzone miejsca.

Zabawy w trasie – jakie akcesoria ze sobą zabrać?

Podróże małe i duże mogą w pewnym momencie zacząć się nudzić. Nic dziwnego, skoro nawet dorosłym trudno jest usiedzieć wiele godzin w jednym miejscu. Gdy jeszcze spacer po pociągu jest możliwy, tak w samolocie tego miejsca nie jest zbyt wiele. Z tego powodu warto zabrać ze sobą akcesoria, które zajmą umysł malucha przynajmniej przez część drogi. Dobrym pomysłem okazują się różnorodne zabawki. Pamiętaj, że nie jesteście sami w danym środku transportu, więc unikaj elementów wydających jakiekolwiek dźwięki.

Jeśli zamierzacie wyjechać na drugi koniec Polski z wykorzystaniem pociągu, warto podczas rezerwacji, wybrać miejsca przy stoliku. Wtedy jesteś w stanie ułożyć z maluchem puzzle lub odegrać niewielki teatrzyk. Taki niewielki blat ułatwi również rozłożenie jedzenia w jednym miejscu. W kryzysowych sytuacjach możesz również puścić dziecku bajkę na tablecie, pamiętaj jednak, aby korzystać ze słuchawek.

Wspólne wspomnienia – odrobina motywacji

Podróże to świetna okazja do gromadzenia wspaniałych wspomnień. Zabierz ze sobą aparat i zachęć malucha do zdjęć z różnymi nietuzinkowymi minami. Takie zajęcie pozwoli Wam się rozluźnić w nowym środowisku. Ponadto dziecko, widząc zadowolonego rodzica, poczuje się pewnie i zmotywuje do zabawy. Zacznijcie wspólnie szukać krajobrazów, które widzieliście w książkach. Zaproponuj maluchowi wyścigi, kto pierwszy znajdzie muszelkę na plaży.

Dzieci uwielbiają zabawę, a w szczególności, taką gdzie udział bierze ich rodzic lub rodzeństwo. Takie pełne radości i śmiechu atrakcje sprawiają, że dziecko chętnie bierze udział w kolejnych podróżach. Pamiętaj jednak, aby ta swoboda nie przyczyniła się do osłabienia rodzicielskich zmysłów. Staraj się wybierać bezpieczne miejsca, niezależnie czy wyjeżdżacie do obcego państwa, czy nad polskie morze. Baw się z dzieckiem, a jednocześnie zachowaj ostrożność.

*Artykuł sponsorowany

2 thoughts on “Jak zachęcić dziecko do podróży? Poradnik”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *