Jak wybrać pościel dla alergika. Na co zwracać uwagę wybierając  pościel dla dziecka a alergią? A wreszcie, odpowiedź na pytanie, jak często powinniśmy wymieniać pościel?  Każdy chyba wie, że wybór odpowiedniej pościeli dla alergika i dbałość o porządek   ma kluczowe znaczenie, by zadbać o codzienną higienę snu. Przy stwierdzonej alergii na pierze, pleśń lub roztocza, koniecznością staje się wyeliminowanie alergenów, które mogą szkodzić.   Dziś o tym jak zadbać o zdrowie i komfort snu, osób zmagających się z alergią?

Alergia uznawana jest za najczęściej występujące schorzenie. Większa część chorób alergicznych ma charakter przewlekły i wymaga systematycznego leczenia. Alergię wywołuje nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na określone czynniki. Alergenem uczulającym może okazać się różna substancja w otaczającym człowieka środowisku. Najczęściej spotykane alergeny wziewne to zazwyczaj: roztocza kurzu domowego; sierść zwierząt; pyłki roślin i zarodniki pleśni. Niestety objawy alergii bywają bardzo dokuczliwe i niebezpieczne, może to być – katar, kaszel, atopowe wypryski na skórze, świąd, pokrzywka, łzawienie oczu, a nawet duszności. Stąd też konieczność zwracania uwagi na to, pod czym się śpi (źródło -1 ).

Jak wybrać pościel dla alergika?

Na zdrowy sen wpływa bardzo wiele czynników. Istotne jest nie tylko to gdzie, na czym i pod czym śpimy. Z pewnością ogromne znaczenie ma też dobór odpowiedniego materaca i zadbanie o to by nasza sypialnia byłą przytulną oazą spokoju. Dobór odpowiedniej kołdry, poduszki i materaca to kluczowy czynnik komfortowego snu.

WENDRE DreamPro - POŚCIEL DLA ALERGIKA

Najbardziej powszechnymi alergenami są roztocza kurzu domowego, a tych jak pewnie sami wiecie, najwięcej jest w pościeli i tapicerowanych meblach. Powodują wiele groźnych dolegliwości, a te szczególnie niebezpieczne bywają dla dzieci i alergików. Z tego też względu tak ważne jest to, pod czym śpi alergik.

⇒Kołdra i poduszka, istotny element w naszej sypialni. To też chyba największe siedlisko szkodliwych dla ludzkiego organizmu roztoczy i bakterii. We wpisie postaram się wyjaśnić: na co zwracać uwagę wybierając kołdrę i poduszkę alergika, by ochronić go przed alergenami?

 ⇒Miękka i pachnąca pościel. Powłoczki i powłoki powinny być uszyte z naturalnych materiałów. Najlepiej z lnu lub bawełny. Powinny być też, często prane i prasowane.

Świeże powietrze i odpowiednia temparatura na co dzień. To bardzo istotny element komfortowego wypoczynku każdego dnia. Dbając, o jakość snu musimy zadbać o świeże powietrze i temperaturę, w której śpimy. Jeżeli możemy przewietrzyć mieszkania, to róbmy to na 30 minut przed pójściem spać. Jeżeli z jakichś przyczyn nie możemy otwierać okien, bo za nimi czai się smog, może warto rozważyć zakup oczyszczacza.

⇒Odpowiedni dobór światła, koloru ścian i stworzenie nastroju w sypialni. Sypialnia powinna być przytulna i ciepła. Możemy to osiągnąć za sprawą odpowiednio dobranych dodatków, kolorystyki i ciepłej barwy oświetlenia. W tak zaaranżowanej sypialni, z pewnością znajdziemy ukojenie i błogi relaks.

jak dobrać kołdrę dla dziecka z alergią

Na co zwracać uwagę wybierając pościel dla alergików?

Wybór odpowiedniej pościeli dla alergika, ma kluczowe znaczenie dla komfortu snu oraz zdrowia. Pościel to zbiorowisko roztoczy i innych zanieczyszczeń. Z pewnością kiepskim wyborem jest np. pościel puchowa, gdyż pierza bardzo przyciągają  roztocza. Nie chodzi o alergie na pierza, ale o to, że drobnoustroje  w pierzu roztocza mają idealne środowisko do dalszego rozwoju.

Czym są roztocza? Roztocza to mikroskopijne pasożyty, najczęściej występujący alergen w naszym otoczeniu. Dla człowieka najgroźniejsze są ich odchody. Ich rozwojowi i namnażaniu sprzyja ciepłe i wilgotne środowisko. Odchody tych pajęczaków można znaleźć w materacach, obiciach łóżek i przede wszystkim w kołdrach i poduszkach.

Pościel dla alergików staje się coraz bardziej popularna. Oznacza to, że nasza świadomość, jako konsumentów rośnie. Aby poprawić komfort snu, alergikom poleca się kołdry i poduszki m.in. z wypełnieniem silikonowym. Ich istotną zaletą jest możliwość prania w pralce. Kołdry powinno się prać tak samo, jak pościel czy ubrania. Aby skutecznie walczyć z alergenami, trzeba prać je dość często. Dla Waszej informacji-roztocza giną w temperaturze, co najmniej 55˚C.

√    Na uwagę zasługują kołdry z wypełnieniem lateksowym, gdyż nie przyjmują one kurzu. Kołdra ze sztucznych włókien to dobry wybór w przypadku alergii na roztocza. Taką pościel powinno się prać w temperaturze powyżej 60˚C, ba są też takie, które można prać w temperaturze 95˚C.

KOŁDRA DLA ALERGIKA
Miękkie i przyjemne w dotyku poszycie, wykonane z jest opatentowanej tkaniny Evolon®

√   W przypadku alergii na roztocza polecana jest również pościel jedwabna. Jedwab jest bardzo delikatnym włóknem i jest hipoalergiczny. W skrócie dla niewtajemniczonych nie gromadzi roztoczy i nie wywołuje reakcji uczuleniowych. Pościel z jedwabiu pozwala skórze swobodnie oddychać, jest przyjemna w dotyku i bardzo lekka. Niestety jest jeden minus jej użytkowania, pranie. W tym przypadku jest konieczność czyszczenia chemicznego. Co jest dość drogą usługą?
√    Na rynku dostępne są też specjalne pościele antyalergiczne oraz antyroztoczowe, które nie są szyte, ale klejone. Myślę, że warto zwrócić na nie uwagę.

Decydując się na zakup kołdry, warto zwrócić uwagę na opisane przeze mnie wyżej właściwości. W krótkim podsumowaniu, kołdra idealna dla alergika to kołdra oddychająca, chroniąca przed roztoczami, najlepiej całoroczna, taka, którą można prać w wysokiej temperaturze. Jeśli chodzi o wypełnienie, najlepsze będą włókna silikonowe lub poliestrowe z domieszką silikonu.

Jak wybrać pościel dla dzieci z alergią?

Czym wyróżnia się pościel Wendre –    DreamPro™?

Z pewnością pościel marki Wendre – DreamPro™ to produkt, który każdemu zapewni odpowiednią higienę snu. Wykonana jest z tkaniny Evolon®, która stanowi barierę przed roztoczami kurzu domowego. Tkanina ta zapewnia wysoką jakość i trwałość propduktu. Właściwości antyalergiczne Evolon®, z którego została wykonana, kołdra DreamPro™ zostały potwierdzone m.in. certyfikatem ECARF Europejskiej Fundacji Badań nad Alergią. Zapewnia odpowiednie warunki higieniczne niezbędne w łagodzeniu objawów chorób o podłożu alergicznym. (źródło).

pościel dla dziecka z alergią
WENDRE DreamPro™ – pościel, którą można prać w temperaturze  95˚C

To pościel wykonana z materiałów, które nie uczulają. Jest lekka, ciepła i bardzo miła w dotyku. Można ją prać w temperaturze 95˚C, co pozwala utrzymywać je w czystości i regularnie pozbywać się alergenów i zanieczyszczeń. Dzięki temu w łatwy sposób możemy zadbać o jej pielęgnację i czystość.

Początkowo nie chciało mi się w to uwierzyć, ale to prawda. Sama osobiście to sprawdziłam. Nie mogłam się powstrzymać i wyprałam poduszkę po 2 tygodniach użytkowania. Teraz mam pewność, że w tak wysokiej temperaturze zginą wszystkie drobnoustroje i alergeny. Można ją  prać w wysokiej temperaturze,  po praniu pościel wciąż wygląda jak nowa.

Jak często powinniśmy wymieniać pościel?

Często popełnianym błędem przez wielu z nas, jest zbyt rzadka wymiana kołder i poduszek.  Jeżeli chodzi o pranie  i zmianę powłoczek, zazwyczaj wymieniam je raz na tydzień, raz na kilka tygodni piorę kołdrę i poduszkę.

pościel dla alerglików WENDRE

„Czy wiecie, że podobno w Polsce kołdrę wymienia się średnio, co 8 lat?. W praktyce okazuje się, że to stanowczo zbyt rzadko, tak samo sprawa wygląda z praniem. Ja w trosce o zdrowie swoje i swojej rodziny wymieniam kołdrę i poduszki, co 2-3 lata. Warto pamiętać, że kołdry i poduszki, nie kupuje się na całe życie. Szacuje się, że średnio po dwóch latach kołdra i poduszka stracą swoją elastyczność i będą nadawały się do wymiany. Wypełnienie może okazać się zbite, poduszka wgnieciona i nieelastyczna, co zmniejsza wygodę snu.–  informacje pochodzą od producenta. 

wybieramy kołdrę dla alergika
WENDRE DreamPro™  – pościel, która po praniu wygląda jak nowa

 Mając w domu dziecko/dzieci z alergią warto swoją pościel dobierać też  pod kątem  wrażliwca. I nas ze względu na to, że Jasiek dość często urzęduje w naszym łóżku, wymieniliśmy zarówno jego  pościel, jak i naszą.

pościel dla dzieci z alergią jak wybrać

Aby zadbać o zdrowy sen, warto pamiętać o regularnym sprzątaniu mieszkania i wyborze odpowiedniej kołdry i poduszki, częstym praniu, najlepiej na programie antyalergicznym. To wszystko zapewni spokojny a przedewszystkim zdrowy sen alergikowi. Produkty takie, nie wywołują podrażnień, są bezpieczne i pozwalają skórze oddychać, jednocześnie zapewniają prawidłową termoregulację i ciepło. Bardzo ważne jest również to, by przepuszczały powietrze – dzięki temu nie będziemy się pocili w czasie snu.

 Co ile wymieniacie kołdrę i poduszkę? Czy  Wy lub Wasi bliscy, zmagacie się z  alergią?

Bibliografia:

1. Poradnik „Rodzicu nie panikuj” Dr. Klus Wachter, Claudia Sarkady, Bright Kuhn-Wydawnictwo REA-SJ 2015 str. 131-137

*Partnerem wpisu jest marka WENDRE

32 thoughts on “Jak wybrać pościel dla alergika?”

    1. Co do wymiany, każdy z nas sam widzi w jakim stanie jest pościel. Kołdra i poduszka to siedlisko alergenów, im częściej ja wymieniamy tym lepiej. Świetnie, że o to dbasz. Byłoby super gdyby każdy tak często wymieniał. Ja staram się prać pościel raz na tydzien czasem dwa a kołdrę piore raz na kilka miesięcy.

  1. Świetnie, że poruszasz ten temat. Sama jestem mamą alergika i jesienią i zimą jest u nas najgorzej. Co do wymiany kołdry, aż tak często tego nie robiłam, ale może czas to zmienić. U nas alergia na kurz, pierze i pleśnie. Czasem bywa ciężko. P.S nie znam tych kolder, świetnie, że można je prać.

    1. Asiu, niestety sytuacje w domu zmusza mnie do podejmowania pewnych kroków. Z domu pozbyłam się nadmiaru kurzołapów. Fakt że jak szukałam w internecie informacji na temat prania kołder aż tak dużo informacji nie znalazłam. U nas jesień i zima tez jest dramatem. Aktualnie mamy wznowienie AZS i jest ciężko. Od września do marca zmagamy się z suchą skórą u Jaśka. Ja w sumie tez jestem wrażliwcem i starszy syn też. Kołdry muszę Ci powiedzieć są super jakości i w całkiem przystępnych cenach. Lekkie i ciepłe.

    1. To podobnie jak u mnie, nie mam firman w oknie, poza dużym pokojem, gdzie mam maleńką firankę, zero dywanów, ostatnio często w użyciu odkurzacz piorący i oczyszczacz powietrza. Pościel też musze zmieniać często, zresztą oboje z mężem lubimy czystą i pachnącą pościel.

  2. Syn ma alergię, więc pościel wymieniam mu co tydzień, a co roku wymieniam wypełnienia. To zalecenia naszej alergolog. Ponieważ Janek przychodzi do nas do sypialni, również u nas dbam o to, by pościel i wypełnienia były najwyższej jakości i dbam o nie regularnie

  3. Poduszki zmieniamy nawet często a kołdrę raz na rok/dwa. O częstej zmianie pościeli nie mówiąc. NIE tylko dla lepszego komfortu snu, ale rowniez dla zdrowia. Mimo iz z alergią sie nie zmagamy lubimy mieć świeżo i przyjemnie w łóżkach.

  4. Całe szczęście u mnie nie ma alergików. Może dlatego, że mam parę zwierzaków i podchodzę do wszystkiego z głową. Zmiana pościeli? Co cztery dni, albo częściej… Pranie kołdry? Tym zajmuje się pralnia chemiczna. Albo kupuję nowe…

  5. Na szczęście na roztocza i kurz alergii u mnie nikt nie ma, ja się tylko męczę z pyłkami. Dlatego zdaję sobie sprawę, jaka to upierdliwa rzecz, alergia, i nie polecam. 😉 Swoją drogą, przypomniałaś mi, że muszę sobie poduszki wymienić, mam już tak skołtunione życiowo. 😀

  6. Nas temat alergii nie dotyczy, ale dla własnego komfortu też dbamy o częstą zmianę pościeli. Ta Wasza wydaje się naprawdę świetna gatunkowo, muszę zapoznać się z pełną ofertą. Bardzo zależy mi na tym, żeby wreszcie znależć pościel, która nie niszczy się od razu po pierwszym praniu…

  7. Bardzo przydatny poradnik! Oby do jak największej liczby osób dotarła informacja, że poduszki i kołdry nie kupuje się na całe życie!

  8. Teraz panuje już zupełnie inna kultura spania niż dawniej w czasach pierzyn, czy ciężkich wełnianych kołder 🙂 Podoba mi się Wasze rozwiązanie z tkaniną Evolon 🙂 Jestem jak najbardziej za praniem kołdry w wysokich temperaturach.
    Osobiście dbam o higienę, oraz wygodę spania w moim domu 🙂

  9. Ja kupiłam dziecku oczyszczacz powietrza i to w zupełności wystarczyło.
    Dodatkowo ma w sobie nawilżacz i jest świetny.
    Na loveair można sobie zobaczyc sharpy przykładowo. 😉

  10. Świetnie przygotowany poradnik. Pościel wygląda świetnie! Mimo, że wszyscy powinniśmy odpowiednio dobierać taką pościel dla dziecka to rodzice alergików na pewno mają jeszcze trudniejsze zadanie.

  11. Ostatnio jak zagłębiałam się w temat kołder antyalergicznych to bardzo zdziwiła mnie informacja, że kołdry puchowe i z pierza mogą również być antyalergiczne. Mam ochotę na zakup takiej dla swojego dziecka, ale to chyba nie do końca dobry pomysł 🙁 Kołdry dla dzieci powinny być raczej bawełnianie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *