Jako rodzice robimy wszystko by wspierać rozwój naszych dzieci. Jak ćwiczyć pamięć, koncentrację i spostrzegawczość podczas zabaw? Jak zachęcać i angażować dziecko do nauki? Jak zapewnić mu najlepszy start? Chyba każdy z nas rodziców często zadaje sobie tego typu pytania. Warto się nad tym zastanowić. Jedno jest pewne, czas spędzony na zabawie połączonej z nauką ma ogromny wpływ na rozwój dziecka! Z pewnością zaprocentuje, to w przyszłości lepszą pamięcią u dziecka oraz zdolnością do większej koncentracji. Pracować nad koncentracją możemy zarówno w domu, jak i poza nim. Warto pamiętać, że wspólnie spędzane chwile z dzieckiem to inwestycja w jego rozwój i przyszłość.

Jak ćwiczyć pamięć, koncentrację i spostrzegawczość

Podczas zajęć z dzieckiem, warto wyeliminować nadmiar rozpraszaczy. Należałoby pozbyć się tego, co sprawia, że dziecko  się dekoncentruje i nie może skupić na wykonywanej czynności (radio, telewizja, telefon).

ćwiczymy pamięć z dzieckiem

Pamięć dziecka jest kluczem do przedszkolnego i szkolnego sukcesu. Dziecko, które rozpoczyna naukę, jest szczególnie otwarte na poznawanie nowych zagadnień i informacji. Jego umysł jest chłonny jak gąbka.

Pamięć jest nie tylko magazynem wiedzy, dzięki której identyfikujemy rzeczywistość. Jest także źródłem, z którego czerpiemy, budując poglądy, odkrywając zainteresowania i ucząc się rozumieć świat (* źródło – książka z zestawu Sokole Oko Moniki Sobkowiak) „

jak ćwiczyć pamięć u dziecka?

 Łatwość, z jaką Jaś przyswaja piosenki i wierszyki, jest naprawdę niesamowita. Chętnie bym się z nim zamieniła. Pewnie Wasze dzieci też często wracają do domu z nowymi wierszykami lub piosenkami, których nie wiadomo, kiedy się nauczyły?

Zabawy, które poprawią pamieć, spostrzegawczość i pomogą popracować nad koncentracją?

proponowane zabawy dla przedszkolaków

Koncentracja, czyli umięjętność skupienia na jednej czynności wymaga od dziecka wiele pracy. Sześciolatek, potrafi skupić się około 15 minut, z upływem lat ten czas się wydłuża do około 30. minut.  (* źródło  – książka z zestawu Sokole Oko Moniki Sobkowiak)

Jak poprawić spostrzegawczość i popracować nad koncentracją? To bardzo proste! Uwielbiam spędzać czas z moim przedszkolakiem i zawsze znajduję czas by wspólnie z nim ćwiczyć. Potrzebny jest czas i chęci! Rozwijaniu umiejętności koncentracji, spostrzegawczości i ćwiczeniu pamięci z pewnością sprzyjają takie zabawy jak:

  • Kolorowanki i zabawy w rysowanie po śladzie, świetne ćwiczenie, które przygotowuje dziecko do pisania. Kopiowanie wzorów, łączenie ze sobą punktów by powstał obrazek.
  • Gry planszowe, memory, puzzle, układanki, gry logiczne typu smart — są to gry logiczne dla jednego dziecka. U nas  spisują się na medal, a ja mam wtedy chwilę dla siebie.
  • Gry słowne np. gry w przeciwieństwa: mówi zimny-ciepły, rodzic mówi lato-dziecko zima, rodzic mówi mały-dziecko odpowiada duży, chudy-gruby itd.
  • Zagadki typu: podaj nazwę owoców na literę j (odp. jabłko), mogą być warzywa na literę m (marchew) zwierzęta na literę p. (pies). Przykładów gier i zabaw słownych jest tak naprawdę wiele, wszystko zależy od naszej wyobraźni i zaangażowania w zabawę z dzieckiem.
  • Zadania polegające na szukaniu różnic na obrazkach, dzięki tym zadaniom ćwiczymy spostrzegawczość i koncentrację.
  • Rymowanki – czyli nauka krótkich rymowanych wierszyków, które pomagają stymulować pamięć. U nas jest to hitem.
  • Wszelkiego rodzaju quizy i łamigłówki umysłowe, polegające np. na odnajdywaniu różnic między dwoma obrazkami.

jak pracować nad koncentracją

Jeżeli podczas trwania zabawy widoczne są objawy znudzenia, zniecierpliwienia i dekoncentracji warto zrobić przerwę w zajęciach.

Poniżej prezentuję Wam dwa zestawy kreatywnych łamigłówek idealnych do pracy z dzieckiem. Jako rodzic chętnie korzystam z tego typu rozwiązań.  Na rynku gier, zabawek i innych pomocy dydaktycznych jest zatrzęsienie. Warto jednak wybierać te najlepsze, czyli takie, które pozwolą dziecku trenować umiejętność skupienia i koncentracji uwagi już od najmłodszych lat, zanim pójdą do szkoły. Jak pewnie sami wiecie, nadmiar bodźców w życiu dziecka nie sprzyja wyciszeniu i skupieniu uwagi. Dlatego warto wyeliminować wszelkiego rodzaju rozpraszacze.

Zestawy edukacyjne od Kapitana Nauki: Sokole Oko i Koncentracja

 Sokole Oko i Koncentracja Kapitan Nauka
Zabawy, które porawią   pamieć, koncentrację i spostrzegawczość

Bardzo dawno nie pokazywaliśmy nic z pomocy dydaktycznych, z których chętnie korzystamy. Dziś z przyjemnością zaprezentuję Wam dwa świetne zestawy, po które ostatnio bardzo często sięgamy. Świetnie sprawdzają się na wyjazdach. My np. podczas podróży pociągiem gramy w naszą ulubioną grę, „to, co widzę, jest koloru np. czerwonego, czarnego, białego”, Jaś musi odszukać przedmiot, rzecz w tym kolorze i nazwać ją.

Sokole Oko – zestaw edukacyjny od Kapitana Nauki

Sokole Oko — Kapitan Nauka ćwiczymy spostrzegawczość

Z zestawem edukacyjnym Kapitana Nauki – Sokole Oko dziecko podczas zabawy będzie ćwiczyło pamięć i spostrzegawczość. To zestaw zagadek edukacyjnych, który ostatnio bardzo chętnie wykorzystujemy. Z jego pomocą Jaś ćwiczy umiejętność logicznego myślenia i koncentracji. Szczególnie ważne okazuje się to w ostatnim roku przedszkolnym. Ta umiejętność pozwoli dziecku wdrożyć się i w bardzo łagodny sposób rozpocząć naukę w szkole. Jeśli dziecko nie radzi sobie z zadaniami, warto mu pomóc i wspólnie z nim wykonać ćwiczenia. Pomóc, naprowadzić na rozwiązanie, ale nie wyręczać i nie rozwiązywać za dziecko!

ćiczenia dla przedszkolaków na spostrzegawczość

Zabawę uatrakcyjniają zmywalne karty i dołączony suchościeralny flamaster. Dzięki temu zestaw posłuży dziecku na długi czas. Zestaw jest pełen kolorowych ilustracji, które z pewnością przyciągną uwagę każdego przedszkolaka.

Kapitan nauka Sokole oko recenzja zestawu

W każdym pudełku znajduje się aż 30 dwustronnych kart z łamigłówkami. Dzięki nim dziecko zdobędzie podstawowe umiejętności niezbędne w życiu codziennym, takie jak: czytanie, pisanie i liczenie.

Sokole Oko Kapitan Nauka recenzja
w pudełku znajduje się aż 30 dwustronnych kart z łamigłówkami.

W każdym zestawie znajduje się również książka dla rodziców ze wskazówkami dotyczącymi rozwoju dziecka na etapie nauki wczesnoszkolnej. W książce znajduje się sporo zadań dla dzieci . Swoją drogą ten  mini poradnik dla rodziców, dla mnie to bardzo wartościowa książka.

przykładowe karty z zestawu Sokole Oko - Kapitan Nauka
przykładowe karty z zestawu Sokole Oko – Kapitan Nauka

Koncentracja — Kreatywny trening uwagi!

Koncentracja zestaw od Kapitana Nauki rcenzja

Zestaw edukacyjny Koncentracja to kolejna nowość w naszym dom. Prosta forma wydania w postaci kart wielokrotnego użytku i dołączonego do zestawu zeszytu z zadaniami. Ten zestaw edukacyjny, skierowany jest do dzieci od 6 do 9 roku życia. Dla nas to prawdziwy trening pamięci i koncentracji. Mam nadzieję, że nasze wspólne zabawy i kreatywnie spędzony czas, dadzą efekt i wpłyną na wyniki w dalszej nauce mojego smyka!

Koncentracja-Kreatywny trening uwagi

W każdym zestawie znajduje się pakiet zadań z kolorowymi ilustracjami, które przyciągają dziecięce spojrzenia, oraz książka z zadaniami do wykonania i suchościeralnym flamastrem. W pudełku znajduje się 30 dwustronnych kart do wielokrotnego wypełniania.

jak wspierać krestywnośc u dziecka

Zabawa z rodzicem, starszym rodzeństwem lub babcią z pewnością zaangażuje do wykonywania różnorodnych zadań. W zestawie nie brakuje krzyżówek, wykreślanek, oraz zadań, w których trzeba poszukać szczegółów. Suchościeralne karty pozwolą wielokrotnie powtarzać zabawę od nowa. Zabawa może trwać bez końca.

jak pracować nad koncentracją u dzieci

Kreatywne zabawy z pewnością ułatwią dziecku efektywną naukę oraz wyeliminują trudności wczesnoszkolne. Dziecko spędzające czas na kreatywnych zabawach, które angażują go w czytanie, pisanie i liczenie z pewnością przyniesie ogromne efekty! Przedział wiekowy jak najbardziej adekwatny do wieku. Rezolutne czytające już 6-latki na spokojnie sobie poradzą z rozwiązaniem zadań. Jest jednak sporo zadań, z którymi Jaś początkowo miał problem, po kilku podejściach świetnie sobie poradził. Jeżeli pojawi się problem z wykonaniem któregoś zadania, warto zaangażować się w zabawę z dzieckiem, starać się mu wytłumaczyć, pomóc, by go nie zniechęcać.

Jak wspierać rozwój dziecka między 6 – 9 rokiem życia?

Jak wiadomo okres przedszkolny i wczesnoszkolny to czas bardzo intensywnego rozwoju w życiu dzieci. Około 6 roku życia, zaczyna się okres bardzo aktywnego przygotowania do edukacji szkolnej. Mowa tu o prawdziwej nauce. Często ten okres przejściowy z zabawy do prawdziwej nauki, jest bardzo trudny. Dzieci, które do tej pory skupiały się raczej na zabawie, muszą przyzwyczaić się do nowych wymagań, planu dnia i zajęć szkolnych. Ważne jest, by w tym okresie proponować dziecku zabawy połączone z nauką dostosowane do jego wieku.

jak wspierać rozwój przedszkolaka

Dzieci już w przedszkolu poznają cyferki i litery, ale tak naprawdę około 6-7 roku życia, zdobywają umiejętności szkolne takie jak czytanie ze zrozumieniem i pisanie. Są dzieci, które zaczynają czytać w wieku 5 lat lub nawet wcześniej i to też jest normą. Najważniejsze to nie naciskać, nie zmuszać do nauki a zachęcać i wspierać jego rozwój w dopasowany do niego sposób. Każde dziecko jest inne i nie zawsze gotowość do podjęcia nauki w szkole pojawia się u przedszkolaków w tym samym czasie. Jak zatem wspierać dzieci w ostatnich latach przedszkolnych, by ułatwić mu szkolny start i popracować nad skupieniem, koncentracją i ogólnym rozwojem?

  • Proponować odpowiednie dla tego wieku wszelkiego rodzaju zagadki obrazkowe, np. polegające na wyszukiwaniu różnic, wykreślanki i labirynty (wszystkie tego typu zadania znajdują się w pokazanych przeze mnie zestawach) Kapitana Nauki.
  • Pozwalać dziecku na tworzenie swoich własnych projektów, zagadek, obrazów i innych prac plastycznych. Warsztaty plastyczne, nic tak nie pobudza kreatywności, jak praca z farbami i kartką papieru. Warto do zabaw w domu wprowadzać różnego rodzaju techniki plastyczne
  • Proponować zabawy połączone z nauką liter i cyfr, (w naszym przypadku jest świetnie, Jasiek zna alfabet, czyta i coraz lepiej mu idzie pisanie).
  • I co bardzo istotne, a zarazem przyjemne, powinniśmy grać z pociechą w gry. Mogą to być gry karciane, planszowe, strategiczne i wszelkiego rodzaju gry typu memory.
  • Warto raz na jakiś czas zrobić w domu małe eksperymentarium. Takie zabawy dzieci wręcz uwielbiają. Uwielbiają doświadczać, kombinować i eksperymentować. Jest całkiem sporo pozycji na rynku, w których znajdziemy propozycje na eksperymenty z dzieckiem.

Podczas zajęć w których dziecko musi się skoncentrować na konkretnym zadaniu, warto zadbać o ciszę i spokój, które są bardzo istotnymi elementami podczas zabawy połączonej z nauką. Podczas zabaw wymagających od dziecka skupienia, jak np. rozwiązywanie zagadek, zadań, nauka czytania, pisania, istotne jest to, by dziecko się nie rozpraszało. W przeciwnym razie nie będzie się mogło skupić na wykonywanym zadaniu.

praca nad koncentracją i cierpliwością u dzieci jest trudna

Mam nadzieję, że zainteresowałam Was nowymi zestawami kreatywnymi od Kapitana Nauki Sokole Oko i Koncentracja. Chciałabym podkreślić, że oba zestawy są przygotowane we współpracy ze specjalistami – pedagogami i psychologami. Powstały z myślą, by wspierać rozwój koncentracji i spostrzegawczości u najmłodszych oraz pomagać im trenować pamięć. Wręcz idealne dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych.   Więcej zestawów kreatywnych, gier i puzzli od Kapitana Nauki z których do tej pory korzystaliśmy zobaczycie(tu-klik).

W rozwijaniu zdolności koncentracji u dziecka ogromną rolę odgrywa odpowiednie motywowanie go do nauki i podejmowania wyzwań. Jak pewni sami wiecie, nauka przez zabawę przynosi ogromne efekty! U nas się to sprawdza. Na blogu znajdziecie całkiem sporo gier i pomocy dydaktycznych dla swoich dzieci. Może akurat któreś skradną Wasze serca  (klik do wpisów).

W jaki sposób wspieracie Wasze dzieci w rozwoju? Lubicie wspólnie spędzać czas na grach i zabawach?

 

16 thoughts on “Jak ćwiczyć pamięć, koncentrację i spostrzegawczość podczas zabaw? Przykłady nauki podczas zabaw od Kapitana Nauki”

  1. Spędzamy sporo czasu na takich zabawach, wspólne ukladanki, malowanie. Weszliśmy w etap odnajdywania roznic na obrazkach i rozwiazujemy pproste łamigłówki z Bolkiem i Lolkiem.
    Zestawy widzę super tylko dla trochę starszych dziecii, ale na pewno w przyszlosci sie u.nas pojawia ?

  2. Szczerze. ….ostatnio coraz mniej czasu spędzamy na takich zabawach. Większość jednak na dworze i młody w ciągłym ruchu? Ale były dni, gdy baaaardzo wiało i padało że KN ratował mi zdrowie psychiczne ? Młody, lat prawie 4 potrafił dłuższą chwilę siedzieć i opowiadać „co tu nie pasuje”….”co pasuje do czego „, „czym różnią się te rysunki” i labirynty ?chyba one były najlepsze 😉

  3. Świetny zestaw gier edukacyjnych dla dzieci- tym bardziej na zajęcie im czasu w taką pogodę jaka jest teraz w Polsce!

  4. Wszystko to bardzo praktyczne. Koncentracja i spostrzegawczość. To nasz problem. Mam Syna – 8 lat. Z pełną koncentracją przez 15 minut… no raczej nie przypuszczam. W takim razie musimy sięgnąć po jakieś proponowane rozwiązania. Świetne zdjęcia!

  5. Fajne propozycje! Kilka zabawek już mamy, np. matę edukacyjną, piankowe książeczki i świetnie zdają egzamin, potrafią zaciekawić naszą małą. No i nasza mała nie zaśnie już bez ulubionej przytulanki. Natomiast szukam jeszcze innych rozwijających zabawek i zastanawiam się nad sensorycznymi bąbelkami lub interaktywnym telefonem od Skip Hop.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *