Ile razy jako rodzice usłyszeliście od swojego dziecka, mamo, tato jak będę dorosły, to zostanę lekarzem, kucharzem, bankowcem, strażakiem, policjantem lub pilotem. Dziecko poprzez zabawę w odgrywanie ról rozwija wyobraźnię i kreatywność. Uczy się wykonywania codziennych czynności i pomocy innym. Zapewne każdy z nas jako dziecko miał marzenia o zostaniu kimś ważnym. W jednej chwili chcieliśmy leczyć ludzi po to, by za moment marzyć o zostaniu gwiazdą filmową lub modelką. I nic złego w tym, że nasze dzieci mają bujną wyobraźnię i bardzo dobrze wcielają się w inne role. Zabawa jest podstawową aktywnością dziecka, a zabawy w naśladowanie dorosłych są zabawami tematycznymi, określanymi inaczej jako zabawy w role. Dziecko odgrywa to, co zaobserwowało, doświadczyło, poznało i usłyszało
Odgrywanie ról-rozwój i nauka przez zabawę.
Odgrywanie ról pozytywnie wpływa na kształtowanie się w nim umiejętności społecznych, po drugie zaspokaja jego podstawowe potrzeby rozwojowe. Czemu służą takie zabawy? Zabawa w kucharza, dom czy lekarza uczy prawidłowego funkcjonowania wśród innych ludzi oraz rozwija różne umiejętności u dziecka. Podczas zabawy dziecko poznaje otaczający je świat i rozwija się równie intelektualnie, emocjonalnie oraz ruchowo.’
Już od około drugiego roku życia, możemy zauważyć, że u naszego dziecka pojawia się, chęć naśladowania naszego zachowania oraz zachowań innych dorosłych. Właśnie następstwem tego są dziecięce marzenia o zostaniu kimś ważnym w przyszłości. Temu wszystkiemu służą zabawy w odgrywanie ról. Dzięki takim zabawom dziecko uczy się poprawnych zachowań społecznych, rozwija swoją wyobraźnię, usamodzielnia się. Zwiększa zasób słownictwa, staje się wrażliwsze i bardziej empatyczne.
Dla nas rodziców obserwowanie własnego dziecka podczas takich zabaw może być niezwykle ciekawym doświadczeniem. To właśnie wtedy możemy zauważyć, z jaką dokładnością nasz maluszek jest w stanie odegrać sytuacje z ich życia rodzinnego, domowego, wizyty u lekarza lub wyjścia do sklepu. Pojawiają się wtedy konkretne teksty i gestykulacja. Uwielbiam przysłuchiwać się monologom mojego synka lub sama prowadzić z nim dialogi wcielając się w rolę pacjenta. Tak zabawa to dla nas kolejny krok zacieśniania więzi i bliskości.
Rola zabawy w rozwoju dziecka
Warto zapamiętać, że zabawa to nie jest zmarnowany czas, ponieważ bawiąc się, nasze dziecko się uczy i rozwija. To właśnie zabawa w pierwszych latach wspólnego życia daje maluchowi możliwość rozwoju, nauki i rozwoju społecznego. Ma przede wszystkim ogromny wpływ na ogólny rozwój dziecka. Podczas zabaw z odgrywaniem ról nasze dziecko, w dużym stopniu może spełnić swoje marzenia o zostaniu kimś ważnym. Dzieci w czasie swoich zabaw zazwyczaj odgrywa to, co zaobserwowało, usłyszało lub doświadczyło samo. U nas ostatnio hitem było pobieranie krwi testy alergologiczne i moja skręcona kostka. Uwielbiam patrzeć jak moje wrażliwe, nawet czasem zbyt wrażliwe dziecko, delikatnie obchodzi się np. z moją nogą, lub ze swoim przyjacielem królisiem.
Z wiekiem dziecka wszystko się zmienia
Rozwój zabaw tematycznych wraz z wiekiem dziecka się zmienia i to jest kolejny etap w rozwoju. Zazwyczaj zabawy w naśladowanie ewoluują wraz z wiekiem dziecka. Niemowlęta w pierwszym roku życia nie potrafią jeszcze naśladować sytuacji zaobserwowanych w życiu codziennym. Dzieci bazują nie tylko na tym, co zauważyły w życiu codziennym, ale też wzbogacają role poprzez wyobraźnię. Warto pamiętać, że tematy zabaw bardzo często pojawiają się z przeżytych doświadczeń, między innymi są to wizyty u lekarza lub w innym miejscu, które w naszym dziecku wywołało spore emocje.
Choć najpopularniejszą z zabaw jest chyba zabawa „w dom”, to w naszym przypadku ostatnio hitem jest zabawa w lekarza. Bierze się to stąd, że ostatnie miesiące u nas skutkowały bardzo częstymi wizytami w szpitalu i poradni alergologiczno-pulmunologicznej. Doszedł jeszcze stomatolog więc mamy cały zakres usług medycznych, są to zabawy oparte na czynnościach życia codziennego.
Co dziecku dają zabawy w naśladowanie?
• rozwijają wyobraźnię i pomysłowość dziecka, fantastycznie jest obserwować dziecko podczas wchodzenia w role lekarza lub pielęgniarki,
• pozwalają zrozumieć czynności i ich potrzebę wykonywania przez dorosłych,
• zapewniają dziecku odpowiedni rozwój emocjonalny,
• oswajają strach i lęk (u nas sprawdza się to podczas zabaw w lekarza)
• rozładowują tłumione napięcia emocjonalne, dziecko doskonale umie zakomunikować swoje obawy i lęki
• pozwalają przepracować to, co wywarło silny wpływ na emocje dziecka, np. pobieranie krwi i testy alergologiczne lub pobyt w szpitalu.
Bardzo ważna jest rola rodziców w zabawie
Dla naszych dzieciaków miłość oznacza poświęcony im czas (P. Callaway)
To my rodzice jesteśmy dla dziecka całym światem, jesteśmy dla nich autorytetami i warto o tym pamiętać. Dzieci w tym wieku dalej rozwijają swoje umiejętności społeczne, a my dorośli nie powinniśmy narzucać dziecku tematu zabawy. Powinniśmy postarać się wejść w zabawę i historię, którą nasze dziecko przygotowało. Dziecku naśladowanie życia dorosłych pomaga nawiązać z nami więzi, a odgrywanie przez nie konkretnej roli to sposób na nauczenie się spoglądania na świat z różnych perspektyw. To doskonały sposób na nauczenie się empatii i rozumienia uczuć innych ludzi. Dziecko samo nie czyta a większość książeczek, zabawek edukacyjnych, puzzli wymaga przeczytania instrukcji i zasad zabawy.
Dzieciństwo jest dobre dlatego, że każdy dzień zaczyna się na nowo, bez ciężaru dnia wczorajszego. (Anna Kamieńska)
Zabawki, które mogą pomóc
Obecnie na rynku znajdziemy ogrom zabawek tematycznych związanych z określonymi zawodami, np. małemu doktorowi warto kupić zestaw lekarski, książki edukacyjne, gry i układanki związane z rozwojem człowieka i jego układem kostnym. Przebranie lekarskie typu fartuszek i czapka lekarska, to dla dziecka coś wyjątkowego. Nie są one konieczne do tego, aby się bardzo dobrze bawić, ale na pewno pomagają wcielić się w określoną postać. Od małego dzieci bardzo fascynują słuchawki lekarskie, zwane stetoskopem. Zabawy na przykład zabawa w lekarza uczy dziecko prawidłowego funkcjonowania wśród innych ludzi, a odgrywanie scenek i wcielanie się role konkretnych ludzi rozwija kreatywność i wyobraźnię malca. Obserwując zachowanie swojej pociechy, możemy zwrócić uwagę na emocje które towarzysza zabawie, informacje kierowane do nas, zadawane przez malucha pytania, zdarzenia które dziecko odtwarza, to wszystko jest bardzo ważne. Często dzieje się tak dlatego, że przeżywa coś trudnego. Świetne do takich zabawa okazały się u nas układanka-puzzle magnetyczne Janod i książki edukacyjne z Olesiejuka.
Zabawa w lekarza w naszym przypadku to rewelacyjny sposób na zdobywanie nowych umiejętności. Jaś bawiąc się zadaje dużo trudnych pytań, odpowiadając na niektóre z nich musiałam się poważnie zastanowić. Jak sami widzicie w ten sposób wspólnie uczmy się wielu rzeczy, zagadnień i nowych słów. Dla nas to także doskonała lekcja empatii i akceptacji innego człowieka. A dzięki takim zabawom możemy dziecko przygotować do wizyty u lekarza. Takich ostatnio u nas nie brakowało stąd też w moje głowie pojawił się pomysł na zakup zestawu lekarskiego. Mamy dzięki temu masę fantastycznej zabawy i miło spędzonego czasu.
Zabawki Jasia pokazane we wpisie to:
Zestaw lekarza z 10 akcesoriami, Janod do zakupienia tu-klik.
To piękny zestaw lekarza w czerwonym kolorze z akcesoriami francuskiej marki JANOD to idealna zabawka dla dzieci lubiących odtwarzać codziennie sytuacje, takie jak wizyta w przychodni. W torbie lekarskiej znajdziemy:
• 1 strzykawkę,
• 1 młotek neurologiczny,
• 1 środek do dezynfekcji,
• 1 bandaż w rolce,
• 1 stetoskop,
• 1 otoskop,
• 1 termometr,
• 1 szpatułka,
• 1 plik recept
• 1 ołówek
Układanka magnetyczna ciało człowieka Janod
Przeznaczona dla dzieci 7+, choć u na puzzle i dopasowywanie poszczególnych elementów sprawdziły się przy 4 latku . To układanka magnetyczna Ciało Człowieka francuskiej marki Janod to układanka edukacyjna, która nauczy Twoje dziecko budowy ludzkiego ciała. Grając w grę planszową lub karcianą, układając puzzle dziecko poznaje nazwy części ciała, organów, mięśni i kości. Zestaw zawiera: magnetyczną tablicę, 18 kart pomocniczych z zaznaczonymi częściami ciała w różnych językach, 76 magnetycznych elementów ciała oraz drewniany wskaźnik. Układanka magnetyczna ciało człowieka Janod do zakupienia tu-klik.
Mały lekarz i mały podróżnik-0lesiejuk
Książki interaktywne dla dzieci Olesiejuk. Zapraszam do recenzji na blogu. To książka interaktywna o której pisałam kiedyś na blogu, we wpisie- Mały lekarz i mały podróżnik-KLIK.
Kaloo Królik piaskowy beż 31 cm kolekcja Rouge
Bardzo uroczy, średniej wielkości królik, (specjalnie wybrałam tego średniego)- francuskiej marki KALOO. Zabawka która jest przytulanką przedszkolną. To bardzo miękka, piękna i pięknie wykończona maskotka. Ma wspaniałe, długie uszy, słodki pyszczek i futerko w ślicznym piaskowym odcień beżu. Zobaczcie zresztą sami. Do zamówienie w sklepie Coocoo.pl-klik.
Rentgen Niezwykłe Ciało. Zobacz, jak to działa- Olesiejuk.
Książka ta zainteresowała mojego 4-latka już jakiś czas temu. Książka sztywnokartonowa. Pięknie wydana i bardzo łatwa w obsłudze, zawiera krótkie opisy i ciekawostki podane w „pigułce”. Zdecydowanie godna polecenia pozycja. Wystarczy otworzyć książkę, położyć minirentgen na wybranym obrazku i wcisnąć przycisk. Następnie oczom dziecka ukażą trójwymiarowe animacje.
Było sobie życie-złota kolekcja filmów
Złota Kolekcja filmów edukacyjnych „Było sobie życie” to aż 26 odcinków niesamowicie wciągających edukacyjnych filmów animowanych. Lektor w bardzo zabawny sposób opowiada dzieciom, jak funkcjonuje ludzki organizm. Odpowiada na trudne pytania takie jak: Czym są mięśnie? Dlaczego bije serce? Jak oddychamy? Co sprawia, że widzimy? Po co są nap potrzebne oczy? Jest też część poświęcona zmysłom i smakom. Jak czujemy smaki i zapachy? Po co szczepi się dzieci? Co to są szczepienia? Poruszane są też kwestie związane z higieną. Dzieci znajdą tu odpowiedź na pytanie, dlaczego trzeba myć ręce? Sama uwielbiałam ten film i z przyjemnością pokazuję go również mojemu synkowi. W 26 odcinkach Mistrz, oprowadza widzów po interesującym świecie ludzkiego organizmu.
Komiks „Było sobie życie” – tom 1 – Serce
W komiksie wspólnie z dzieckiem odkrywamy wszystkie tajemnice serca. Mistrz z białą brodą, zabiera dzieci na wyprawę w głąb ludzkiego organizmu i opowiada o tym, jak działa ludzkie serce. Dlaczego działa, jakie zmiany w nim zachodzą jak np się zmęczymy.
A teraz pytanie do Was:
Kim chcieliście być, kiedy byliście dziećmi i czy to się zrealizowało?
Jakie było najtrudniejsze pytanie Twojego dziecka, ile miało lat jak Cię o to zapytało?
Moje serce za małolata skradła gra „Operacja” 🙂 Ta też wygląda całkiem ciekawie. 🙂
Wspaniały zestaw lekarza. Moje dziecko w zeszłym roku dostało nadziewany plastik, który po dwóch razach nadawał się do kosza
To ja powiem, że jako dziecko chciałam być ornitologiem 😀
Świetny ten zestaw. Moja chrześniaczka ma teraz taką fazę 🙂
Ja swoje marzenia o pisaniu realizuję w pewnym sensie poprzez prowadzenie bloga – bo na napisanie książki chyba się nie porwę 😉
Hehe:)U nas bardzo popularna jest zabawa w złodziei i policjantów. Jak na to wpadli?Nie wiem:)
Córka kiedys miała zestaw lekarki, ale ten Jasia jest zdecydowanie bardziej wypasiony 🙂
Karolina mówi ze lubi gotować ale w przyszłości zostanie fryzjerka. O dziwno naprawdę bardzo to lubi. Od niedawna meczy psa i zakłada mu gumki do włosów. ?♀️
Rozala chce byc weterynarzem 😀
A ja chcialam pracowac w produkcji telewizyjnej lub byc nauczycielka, nie jestem, bo wsparcie moich rodzicow polegalo na podcinaniu mi skrzydel.
U mnie ostatnio faza na gotowanie, więc mam małych kucharzy 🙂 ale ja uwielbiam jak dzieci wcielają się w różne role 🙂
Uwielbiam zabawki Janod nad układanką się zastanawiałam ta książka też fajnie się komponuje do całości, zapewne sprawię młodemu obie rzeczy bo ostatnio dużo pyta o ciało człowieka
Ale cudaśny ten lekarski zestaw, no bombowy poprostu
Ja chciałam być podróżnikiem 🙂
Fantastyczne zabawki dla małego lekarza. Ta układanka magnetyczna mi sie marzy.
Miło popatrzeć, gdy dziecko jest tak skupione na zabawie!
czteroletnia Zosia dopiero zaczyna z trudnymi pytaniami 😀
Wspaniały tematyczny zestaw zabawek i książek (y) u nas faza na lekarza już minęła – obecnie na topie jest strażak (młodszy syn), gitarzysta (straszy) i artystka-malarka – córka… również posiadamy wiele tematycznych książek i zabawek —> bo czego się nie robi dla dzieci 😀