Antyperspirant to jeden z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z nadmierną potliwością. To także jeden z najpopularniejszych produktów do higieny osobistej na rynku. Wybierając tego typu preparaty, zwykle kierujemy się zapachem (jeśli antyperspirant nie jest bezzapachowy), a także zapewnieniami producenta odnośnie trwałości produktu. Niestety może się zdarzyć, że po aplikacji danego antyperspirantu może wystąpić podrażnienie lub reakcja alergiczna. Skóra pod pachami to wbrew pozorom bardzo delikatna część naszego ciała, dlatego warto zadbać o nią w odpowiedni sposób.
Wrażliwa skóra pod pachami – przyczyny
Skóra pod pachami może przysporzyć nam wielu problemów. Choć na pierwszy rzut oka może się tak nie wydawać, okolica pach jest dość problematycznym miejscem, szczególnie w przypadku osób, które pocą się dość intensywnie. Niewłaściwa pielęgnacja, zbyt częsta depilacja czy nawet nieodpowiednio użytkowane antyperspiranty – to wszystko może mieć wpływ na to, w jakim stanie będzie nasza skóra pod pachami.
Niewłaściwa depilacja
Swędząca i zaczerwieniona skóra bardzo często jest wynikiem niewłaściwie przeprowadzanej depilacji. Ta zawsze powinna być wykonywana na suchej i dokładnie oczyszczonej skórze. Nie powinny się na niej znajdować resztki antyperspirantu ani potu. Jest to idealne siedlisko dla bakterii, które mogą powodować nadkażenia, przez co pod Twoimi pachami po depilacji mogą pojawić się swędzące grudki. Depilację pach najlepiej przeprowadzać tuż po prysznicu.
To jednak nie wszystko. Ważne jest to, czym golimy włoski pod pachami. Najszybszym i skutecznym rozwiązaniem jest oczywiście użycie maszynki. Ważne jest jednak to, aby zawsze była ona ostra – goląc pachy tępą maszynką, możemy to zrobić w sposób niedokładny i dodatkowo podrażnić skórę. Należy również zadbać o higienę maszynki. Jeśli jest ona wielorazowego użytku, powinno się ją dokładnie myć i dezynfekować po każdym użyciu. Maszynki jednorazowe zgodnie z przeznaczeniem powinny być wykorzystywane tylko raz.
Źle dobrany antyperspirant
Paradoksalnie to właśnie antyperspirant w wielu przypadkach odpowiedzialny jest za przesuszoną, podrażnioną czy zaczerwienioną skórę pod pachami. Czy w takim razie nie powinno się go używać i poszukać innego rozwiązania? W żadnym wypadku! Warto jednak zwracać uwagę na to, jak często korzystamy z antyperspirantu oraz tego, jakie zawiera on składniki. Składnikiem, którego zdecydowanie należy unikać, a który może mocno przesuszyć i podrażnić naszą skórę, jest alkohol etylowy. Także niektóre z syntetycznych kompozycji zapachowych lub konserwantów mogą przyczynić się do wystąpienia podrażnień lub wysypki.
Warto pamiętać, że antyperspirant jest produktem, którego nie stosujemy codziennie, a co kilka dni. Nie powinno się aplikować go także w ciągu dnia (co gorsza na nieoczyszczoną skórę!), a przed pójściem spać, tuż po kąpieli, dzięki czemu mamy pewność, że nasza skóra pod pachami jest czysta. Antyperspirant potrzebuje także odpowiedniej ilości czasu, aby dobrze się wchłonąć, a do tego zacząć działać. Dlatego właśnie wieczór jest najlepszym wyborem dla jego aplikacji.
Jaki antyperspirant dla wrażliwej skóry?
Wrażliwa, zaczerwieniona i piekąca skóra pod pachami może sprawić, że wybór odpowiedniego antyperspirantu może okazać się bardziej problematyczny niż w przypadku osób, które nie posiadają z tym problemu. Stając przed wyborem takiego produktu, przede wszystkim należy zwracać uwagę na jego skład. Jak już wspomnieliśmy, należy unikać produktów, które posiadają alkohol etylowy. Warto sięgać po takie antyperspiranty, które oprócz substancji aktywnych ograniczających wydzielanie potu zawierają składniki o działaniu kojącym i nawilżającym. W tym przypadku świetnie sprawdzą się ekstrakty ziołowe, aloes, panthenol czy bisabolol, który wykazuje działanie przeciwzapalne. Można skorzystać również z antyperspirantów hipoalergicznych, które całkowicie pozbawione są kompozycji zapachowych, a także barwników mogących przyczyniać się do powstawania podrażnień.
Używasz antyperspirantów?
*artykuł zewnętrzny