Bardzo duży odsetek dzieci w Polsce choruje na próchnicę, która bywa klasyfikowana nawet jako choroba cywilizacyjna. Wielu zachorowaniom można zapobiec, posiadając elementarną wiedzę na temat prawidłowej higieny jamy ustnej. Proces kształtowania odpowiednich zachowań należy zacząć wzmacniać już od najmłodszych lat. W wieku 6 lat dzieci zaczynają wykształcać pierwsze stałe zęby. Jest to jeden z kluczowych momentów, rzutujących na stan uzębienia w dalszym życiu młodego człowieka.
Odpowiednia pasta i szczoteczka
Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej oraz WHO zalecają stosowanie past do zębów z fluorem (1000 ppm). Im starsze dziecko, tym powinno nakładać więcej pasty na szczoteczkę. W obecnych czasach, gdy dostępnych jest wiele rodzajów past, najlepiej dobrać ją indywidualnie w zależności od potrzeb. Szczoteczka musi być miękka i delikatna, aby nie podrażniać dziąseł. Lepszy efekt zapewniają szczoteczki elektryczne lub soniczne – warto tę kwestię skonsultować z dentystą.
Prawidłowe mycie zębów
Ważne, aby asystować i pomagać dzieciom w trakcie tej czynności. Możemy dzięki temu monitorować odpowiednie ruchy dziecka i pilnować czasu szczotkowania. Zwracajmy uwagę na delikatne ruchy, aspekt oczyszczania nie tylko zębów, ale także policzków i języka. Oczywiście wraz z wiekiem możemy rezygnować z tego obowiązku, jednak dopiero na poziomie 2 klasy szkoły podstawowej zyskują umiejętność dokładnego mycia zębów.
„Umilacze”
Jeżeli nasze dziecko jest niechętne do dbania o regularną higienę jamy ustnej, warto je zmotywować wspólnym wyborem ciekawej szczoteczki do zębów. Opcji jest wiele. Dzieci lubą używać szczoteczek elektronicznych. Często można spotkać modele z wbudowanym „timerem”, który kontroluje długość mycia zębów. Kolejną zachętą może być pobranie aplikacji na telefon, które motywują i pomagają utrwalać prawidłowe odruchy.
Kontrole u dentysty
Należy zadbać o dobre skojarzenia dziecka ze stomatologiem. To pomoże w przyszłości utrzymać regularne kontrole. W czasie gdy wyżynają się stałe zęby, powinniśmy odwiedzać gabinet stomatologiczny mniej więcej raz na pół roku. Najlepiej raz na kwartał lub zawsze wtedy gdy nas coś niepokoi.
Wyrzynanie się zębów stałych
Stałe uzębienie składa się z 32 zębów. Proces zaczyna się mniej nawet od 5. roku życia i zazwyczaj trwa do 14. roku życia. Wyrzynaniu się zębów mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe, opuchlizna dziąseł, a nawet podwyższona temperatura. Aby złagodzić objawy, można zastosować Anaftin Baby – delikatny żel, który zawiera m.in. aloes i kwas hialuronowy.
Moment pojawienia się stałych zębów jest kolejną ważną chwilą, w której trzeba zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej (dokładne mycie trzonowców) oraz regularne wizyty u stomatologa, podczas których należy wykonać lakierowanie zębów i uzupełnianie bruzd. Dodatkowo możemy udać się z dzieckiem do ortodonty, aby ocenić zgryz i zdecydować o konieczności stosowania aparatu ortodontycznego (stałego lub ruchomego).
Jak często chodzicie na wizyty kontrolne ze dwoimi pociechami?
Źródła:
[1] – https://ptsd.net.pl/wp-content/uploads/2020/02/Indywidualna-profilaktyka-fluorkowa-u-dzieci-i-m%C5%82odzie%C5%BCy.pdf
[2] – Tarakji B, Gazal G, Al-Maweri SA, Azzeghaiby SN, Alaizari N. Guideline for the diagnosis and treatment of recurrent aphthous stomatitis for dental practitioners. J Int Oral Health. 2015;7(5):74-80
Bardzo ciekawy i zajmujący wpis. Warto dbać o zęby od najmłodszych lat, a teraz wizyta u stomatologa nie musi być torturą.
U nas jeszcze mleczaki, stałe zęby nie chcą jeszcze iść 🙂 Ale regularne mycie zębów to podstawa codziennej higieny i na szczęście nie musze młodego do tego zachęcać!
My mamy już dwie stałe jedynki – po wybiciu mlecznych. Generalnie pomimo regularnej higieny i wizyt u stomatologa, uzębienie Młodego jest dość problematyczne – i aktualnie chyba czeka nas też konsultacja u ortodonty.
Dbanie o higienę jamy ustnej jest bardzo ważne. Grunt to wyrobienie dobrych nawyków już u najmłodszych i co ważne – codzienne dawanie dzieciom przykładu.
Prawidłowe nawyki trzeba wyrabiać od najmłodszych lat! W dorosłym życiu dzieci nam będą pewnie za to wdzięczne.
O zęby trzeba dbać. My w tym tygodniu mamy wizytę kontrolną u stomatologa.