Drożdżowe rogaliki z truskawkami lub innymi owocami u nas w domu to hit letnich wypieków. Nie wiecie jak zrobić dobre rogaliki drożdżowe? Zapraszam do wspólnego wypiekania. Sezon truskawkowy niby dopiero się zaczął, a już się skończył. Udało mi się jednak kilka razy upiec pyszne domowe rogaliki z truskawkami. Truskawki i maliny to jedne z moich ulubionych letnich owoców. Ostatnio rozmyślałam co my tu z nimi zrobić, lody, koktajle już nam się lekko znudziły, więc po raz kolejny skusiłam się na domowe rogaliki drożdżowe z truskawkami. Szkoda tylko, że tak szybko zniknęły. Muszę się przyznać, że wyszły przepyszne. W ten sam sposób można je zrobić z każdym innym nadzieniem.
ROGALIKI DROŻDŻOWE SKŁADNIKI NA 16 SZTUK
- 2.5 szklanki mąki pszennej
- 40-50 g świeżych drożdży
- 200 ml ciepłego mleka
- 100 g masła
- 5 łyżek cukru, ja używam brązowego
- odrobina soli
- 2-3 jajka
- do posmarowania rogalików: dodatkowo jedno żółtko
PRZYGOTOWANIE CIASTA NA ROGALIKI DROŻDŻOWE
Przygotowanie rogalików drożdżowych zaczynamy od przygotowania zaczynu na ciasto drożdżowe. Po kolei , co musimy zrobić?
- Drożdże wkładamy do kubka i zalewamy ok. 50 ml ciepłego mleka. Dodajemy 1 łyżeczkę cukru i 3 łyżki mąki pszennej. Następnie całość należy delikatnie wymieszać.
- Przygotowany zaczyn należy odstawić na ok. 15 minut do czasu aż z naczynia zaczną nam wychodzić drożdże.
- Następnie do pozostałej części ciepłego mleka dodajemy masło i lekko podgrzewamy na gazie (powinno być lekko ciepłe, jednak nie za gorące).
- W międzyczasie do dużej miski przesiewamy mąkę, dodajemy sól, pozostały cukier i mieszamy.
- Jak już to zrobimy, to do mąki należy wlać rozczyn z drożdży i wymieszać.
- W tym momencie dodajemy jajka (najlepiej wyjąć je z lodówki na godzinę wcześniej). Potem stopniowo wlewamy pozostałe mleko z masłem i cały czas delikatnie mieszamy ciasto. Najlepiej to robić drewnianą łyżką.
- Ciasto drożdżowe na rogaliki z owocami wyrabiamy w misce przez około 5-10 minut aż będzie gładkie i elastyczne, przykrywamy ścierką i odstawiamy na około 60 minut do wyrośnięcia.
- Po tym czasie na posypany mąką blat lub stolnicę wyjmujemy ciasto i wyrabiamy z niego kulę. Następnie dzielimy je na 2 części i rozwałkowujemy na placki o średnicy ok. 30 cm. Kroimy je jak pizzę na 8 trójkątów.
- Zawijamy rogaliki i wstawiamy do pieca. Samo zawijanie rogalików, choć to bardzo proste zajęcie, niektórym wydaje się skomplikowane. Poradę jak zawijać rogaliki?, znajdziecie w dalszej części wpisu.
- Po zawinięciu rogali odkłada je na blachę wyłożoną papierem i jeszcze na chwilę odstawiamy do lekko podgrzanego piekarnika. W międzyczasie za pomocą pędzelka można posmarować wierzch rogali roztrzepanym żółtkiem z mlekiem.
- Ragaliki drożdżowe pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C, przez około 12-15 minut, do momentu aż zrobią się złote.
Z CZYM PIEC ROGALIKI DROŻDŻOWE LUB KRUCHE?
Mogą to być rogaliki serowe, owocowe tu polecam truskawki, maliny, jagody, porzeczkę lub domowy dżem truskawkowy, ewentualnie konfiturę), z makiem lub zwykłe bez nadzienia. Po upieczeniu rogale można polać lukrem lub posypać cukrem pudrem. Można je też upiec z kruszonką na wierzchu lub zwyczajne bez niczego.
JAK ZAWIJAĆ I WYCINAĆ ROGALIKI?
Ciasto drożdżowe należy rozwałkować dość cienko i za pomocą miski wyciąć okrąg. Następnie podzielić go na 8 równych trójkątów. Jeżeli rogaliki mają być nadzieniem to na każdym trójkącie ułożyć nadzienie. Każdy trójkąt zawijać od szerszej do węższej strony na koniec formując idealny kształt rogalika. To jest naprawdę proste. Rogaliki zawijamy, zaczynając od podstawy wyciętego trójkąta. Na dole w połowie podstawy można naciąć ciasto na ok. 0,5 cm.
Aby nadać rogalikom idealny kształt, trójkąt u podstawy powinno się lekko naciąć i podczas formowania rogalika rozchylić jak poły płaszcza. By nadzienie nie wypłynęło, powinno się dokładnie docisnąć wokół niego warstwy ciasta. Brzegi rogalika będą się sklejały bez problemu, jeśli przed zwinięciem posmarujesz je cieniutką warstwą roztrzepanego białka. Zachęcam do wypiekania, bo nasze domowe rogaliki drożdżowe z truskawkami wyszły przepyszne, pulchne i bardzo pachnące.
O, dzięki za ten przepis – sama robiew szybkie rogaliki dordżowe bez wyrastania, ale z jabłkami lub domową konfiturą. Teraz czas zrobić je z truskawkami 🙂
Ja czasem robię z kruchego ciasta z makiem.
Uwielbiam rogaliki! W twouim wykonaniu są tak apetyczne!
Jejku ale narobiłaś smaku ;0 pyszności same:)
Zapisuję przepis i na pewno spróbuję 😉
Wow koniecznie muszę spróbować. Wyglądają mega apetycznie ?
Mam nadzieję, że wyjdą Ci smaczne
Boże, właśnie siedzę z mamą na izbie przyjęć w szpitalu, już od 10 godzin i jestem taka głodna. Pyszne! <3
Mam nadzieję, że z mamą wszystko będzie ok. Wracajcie szybko do domku.
Wyglądają obłędnie
Uwielbiam takie pyszne przepisy! <3
Mmm… aż ślinka cieknie! Już wiem, co pojawi się na stole w towarzystwie niedzielnej kawki! Zapisuję przepis i mam nadzieję, że smakują równie dobrze, jak wyglądają, a wyglądają obłędnie!
Wyglądają obłędnie. Muszę je zrobić.
Ależ one wyglądają! Właśnie zjadłam je oczami. Koniecznie muszę zrobić.
Wyglądają pysznie, warto wypróbować przepis :).
coś pysznego, dziękuję za przepis :))
Choć za drożdżowymi wypiekami nie przepadam, to rogaliki zawsze chętnie zjem. Fajny przepis i nie wydaje się skomplikowany. Udostępniam! 🙂 Zrobię je przy najbliższej okazji.Synek te je lubi więc myślę że będzie zachwycony!
Bardzo dziękuję za przepis, rogaliki są przepyszne! Z ciastem ciężko się pracuje ale warto bo efekt końcowy jest rewelacyjny ☺️