Według stomatologów, szczoteczki elektryczne, dzięki swojej niesamowitej prędkości pracy, są w stanie usuwać znacznie więcej osadów i bakterii niż tradycyjne szczoteczki manualne. Ich niewątpliwym atutem w porównaniu z manualnymi odpowiednikami jest także zdolność dopasowywania się do indywidualnych potrzeb różnych grup użytkowników – oferują szeroką gamę wymiennych końcówek, programów pracy, czy innowacyjnych usprawnień, dzięki którym wszyscy mają szansę dostosować pracę szczoteczek elektrycznych do własnych preferencji.
Jako że współczesne szczoteczki elektryczne dopasowują się do wszystkich, niezależnie od tego, jaki jest stan Twojej jamy ustnej, z pewnością inwestycja w takie urządzenie okaże się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. Zanim jednak udasz się na zakupy, zapoznaj się z typami dostępnych na rynku urządzeń, bowiem każde z nich może być dla różnych grup użytkowników bardziej bądź mniej odpowiednie.
Klasyczne szczoteczki elektryczne – rotacyjne i rotacyjno-pulsacyjne
Klasyczne szczoteczki elektryczne pojawiły się na rynku jako pierwsze i to one zapoczątkowały „modę” na szczotkowanie zębów takimi produktami. Wyróżnia je okrągła główka czyszcząca, której kształt został zainspirowany profesjonalnym sprzętem dentystycznym. Końcówka jest niewielka, co umożliwia łatwe manewrowanie nią w jamie ustnej, zaś jej wyprofilowanie pozwala na skrzętne otoczenie zęba ze wszystkich stron. Szczoteczki elektryczne wykonują ruchy rotacyjne z prędkością nawet 8800 takich ruchów na minutę.
Na rynku są od niedawna dostępne jednak również szczoteczki elektryczne wykonujące tak zwane ruchy 3D, czyli stanowiące połączenie ruchów rotacyjnych i pulsacyjnych. Tego typu ruchy doskonale uzupełniają czyszczenie, czyniąc je jeszcze skuteczniejszym; najszybsze urządzenia są w stanie wykonywać do 40 000 pulsacji na minutę. Najpopularniejszym producentem szczoteczek elektrycznych jest marka Oral-B.
Szczoteczki soniczne
Szczoteczki soniczne to nowsze, uważane za bardziej zaawansowane urządzenia do codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Charakteryzuje je nieco większa, podłużna główka czyszcząca, podobna do tej znanej nam z klasycznych szczoteczek manualnych. Mechanizm zainstalowany w szczoteczkach sonicznych wprawia ich końcówki w wibracje pracujące z prędkością od 31 000 do 62 000 ruchów na minutę (wszystko w zależności od modelu urządzenia i wybranego trybu czyszczenia).
Wibracje generowane przez silnik szczoteczki sonicznej sprawiają, że włókna urządzenia zaczynają emitować fale dźwiękowe, które podczas szczotkowania zamieniają pastę, ślinę oraz wodę w specjalny płyn, z którego następnie powstają mikrobąbelki, doskonale obmywające nasze zęby i dziąsła z drobnoustrojów. Co godne podkreślenia, ów płyn sięga nawet do 4 mm od końcówek włosia, a więc dociera do miejsc trudno dostępnych, wyręczając nam tym samym nici dentystyczne.
Wiodącymi producentami szczoteczek sonicznych są firmy Philips Sonicare, Smilesonic, Seysso, oraz Panasonic. Tutaj możemy sprawdzić szczoteczki soniczne w sklepie denthelp.pl
Szczoteczki ultradźwiękowe
Szczoteczki ultradźwiękowe są absolutną nowością na rynku. Urządzenia te z wyglądu i sposobu działania przypominają szczoteczki soniczne, jednak ich częstotliwość pracy jest jeszcze szybsza – w ciągu minuty osiągają one bowiem imponującą prędkość od 1,4 do 1,6 MHz, która odpowiada aż 96 000 000 pulsacji na minutę. Niesamowita szybkość szczoteczek ultradźwiękowych sprawia, że są one w stanie nie tylko usuwać z naszej jamy ustnej drobnoustroje, ale posiadają także działanie terapeutyczne – z uwagi na ten fakt, urządzenia te często bywają również nazywane „leczniczymi”.
Jedynym producentem szczoteczek ultradźwiękowych jest obecnie firma Megasonex, która posiada w swoim asortymencie model Megasonex Ultrasonic.
Jakiej szczoteczki używasz? Manualnej czy elektrycznej?
Od lat używamy szczoteczek elektrycznych i nie zamienimy ich na żadne inne!
Ja próbowałam używać szczoteczki elektrycznej ale jakoś wygodniej mi zwykłą.
Szczoteczki elektrycznej nie zamieniłabym na manualną. Syn też używa szczoteczki elektrycznej i bardzo sobie chwalę ten wybór. Zęby lepiej doczyszczone, mniej kamienia – same plusy.
To zależy od człowieka albo od rodzaju szczotki, jednym będą takie pasować innym nie…
Od kiedy używam szczoteczki elektrycznej w życiu nie przeszłabym na zwykłą. Ostatnio rozważałam i nadal rozważam zakup szczoteczki sonicznej….
mam bardzo mieszane uczucia do szczoteczek elektrycznych. Dostałam jedną (podobno dobrą), ale podczas ciąży i tak musiałam używać manualnej. Więc raz są dobre, a raz nie 😉
Odkąd pamiętam używam szczoteczek manualnych. Zastanawiam się jednak nad zmianą, najbardziej interesują mnie soniczne. 🙂
U nas elektryczną ma tylko córka. My jeszcze nie daliśmy się skusić.
kiedyś miałam i pamiętam że byłam zadowolona
nigdy nie miałam elektrycznej szczoteczki
U nas się te szczoteczki sprawdzają bardzo dobre i sprawne. Wydaje nam się , że to był wybór bardzo dobry.
Używam szczoteczki manualnej, ale jak przeczytałam o tych skomplikowanych nowościach, to kto wie, może kupię sobie w prezencie świątecznym taką ultradźwięlkową!
Ja od kilku lat stawiam na elektryczną. Czasami używając gdzieś zwykłej z doskoku mam wrażenie, że zęby są „brudne”, że to czyszczenie jest mniej efektywne. Mam już 3cią OralB. Kusi mnie teraz soniczna 🙂
Ja od lat używam elektrycznej i zastanawiam się nad soniczną. Za to mąż i syn tylko manualne.
Mam z Oral-b i polecam! 🙂 Moim zdaniem to najlepsze szczoteczki ! Warto w nie zainwestować.
Właśnie planujemy wymianę na soniczne
Używamelektrycznej rotacyjnej już od kilku lat, ale gdy będę wymieniać może zdecyduję się na soniczną 🙂
Mam manualną i elektryczną, obie lubię. Sonicznej nie używałam, więc nie wiem jak by się sprawdziła. Jednak ci którzy używają sa bardzo zadowoleni.