Odpowiednio dobrana dieta uzupełniająca ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. Kiedy mleko matki nie jest już w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości składników odżywczych, sięgamy po dodatkowe pokarmy. W tym momencie bardzo wiele zależy od rodzica, który przygotowując posiłki dla dziecka, powinien wiedzieć, jakie produkty są dopuszczalne, a których lepiej unikać.

Przeciery warzywne i owocowe

Przeciery to jedne z pierwszych pokarmów, jakie pediatrzy zalecają podawać dziecku, gdy ukończy 6. miesiąc życia. Odpowiednie będzie przygotowywanie przecierów jarzynowych z dodatkiem mięsa lub owocowych, na początku najlepiej jednoskładnikowych. Przeciery owocowe i warzywne zawierają duże ilości witaminy C oraz są źródłem wysokoenergetycznych węglowodanów.

Soki

Zaraz obok przecierów pojawiają się soki owocowe, które mogą być podawane równie wcześnie, co przeciery. Ważne jest, aby soki były naturalnie mętne i nieklarowane, dzięki czemu zachowują w sobie wszystkie składniki odżywcze i są lepiej przyswajalne przez organizm dziecka.

Zupki i papki

Doskonałym źródłem witamin i błonnika są zupki jarzynowe, najlepiej przygotowywane z dobrych gatunkowo warzyw. Na początku zaleca się przygotowywanie zup jednoskładnikowych, a następnie dołączanie innych warzyw i odrobiny wysokogatunkowego tłuszczu. Dobrze jest, aby przygotowywać je z sezonowych warzyw dostępnych w naszym kraju np. marchewki, ziemniaka, selera.

Kaszki i kleiki

Kaszki zbożowe i kleiki ryżowe dostarczają duże ilości białka, energii i witamin – B1, Bi PP. Jeżeli sięgamy po gotowe kaszki, należy zwrócić uwagę, czy nie są dodatkowo dosładzane (a także sami tego nie róbmy!), ponieważ zbyt duża ilość cukru może przyczyniać się do rozwoju próchnicy, wywoływać zaparcia i sprzyjać otyłości. Do przygotowywania kaszek należy używać wody lub mleka modyfikowanego, z wykluczeniem mleka krowiego, które do ukończenia pierwszego roku życia nie może być stosowane.

Mięso

Mięso to doskonałe źródło białka, żelaza i cynku oraz witamin z grupy B, dlatego powinno być wprowadzane stopniowo, w małych ilościach już przy okazji przecierów warzywnych czy zupek. Na początek najlepszym wyborem będzie białe mięso np. indycze, kurze lub królicze, dopiero później można sięgnąć po cielęcinę czy wołowinę.

Mleko krowie

Skład mleka krowiego zupełnie różni się od mleka matki i mleka modyfikowanego. Jest nieodpowiednie i może wywołać alergizację u dziecka. Z tego względu nie może być podawany do 1. roku życia. Wywołać może podrażnienie i drobne krwawienia z przewodu pokarmowego, obciążyć nerki i wywołać silny ból brzucha u dziecka. Natomiast produkty takie jak: kefir, twarożek lub jogurt mogą być podawane w małych ilościach i nie szkodzą dziecku.

Miód

Miód również jest niewskazany dla dzieci do 1. roku życia – z powodu ryzyka wywołania choroby zwanej botulizmem dziecięcym. Choroba ta wynika ze spożycia przez dziecko miodu, który jest skażony przetrwalnikami bakterii Clostridium botulinum i wywołuje groźne dla życia zaburzenia neurologiczne.

Napoje

Woda jest zdecydowanie lepszą opcją do nawadniania dziecka niż soki owocowe, które zawierają duże ilości cukru. W przypadku wyboru wody dla niemowlaka należy sięgnąć po niegazowaną, niskozmineralizowaną, niskosodową i najlepiej z atestem PZH (Państwowy Zakład Higieny) lub Instytutu Matki i Dziecka. Poza tym dobrze sprawdzą się herbatki ziołowe np. z koperku lub rumianku, które pozytywnie wpływają na układ pokarmowy niemowlaka.

Pamiętacie, kiedy zaczynaliście rozszerzać dietę u Waszych maluszków?

8 thoughts on “Co może jeść dziecko w 1. roku życia?”

  1. Ja rozszerzałam po 6 miesiącu, ale różnie bywało. Zaplucie się buraczkami to był standard 😀 Ale na szczęście mam w domu dziecko, które chętnie je. Owoce i warzywa jak najbardziej. A pije TYLKO wodę. Soki to dla niego deser.

  2. Młody ma 17 mcy I jak na razie na mleko nie jest uczulony, dostał pokrzywki od truskawek i teraz się leczymy z tego, śmiejemy się ze starszym że wygląda jak mała krówka bo jest w białe łatki od pudodermu.

  3. Przy Rozalce jakoś tak bardziej skoncentrowana byłam na tym co wolno a czego nie, przy Florce ciut mniej, ale jednak najważniejsze rzeczy tak jak miód czy napoje inne niż domowe soki dostała dopiero po roku.

  4. Ja z doświadczenia wiem, że nalezy uważać na mleko krowie. Mój bibek miał ciągle wysypki po nim, i dopiero jak odstawiłam na rok to po powrocie było okej:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *