Puzzle to idealna zabawka i pomoc edukacyjna dla dzieci. Inne poleca się dla maluchów rozpoczynających swoją przygodę z układaniem a inne dla zaawansowanych pasjonatów układania. Te pierwsze są zazwyczaj z 2-3 elementów i bardzo proste do ułożenia. To taka namiastka układania puzzli i próbowanie swoich sił. Kolejne zazwyczaj kupujemy już trudniejsze, z większą ilością elementów i bardziej skomplikowanymi obrazkami. Puzzle to forma zabawy, która ma istotny wpływ na rozwój małego dziecka.

Pamiętajmy o tym, że jeżeli nie chcemy na wstępnie zniechęcić dziecka do zabawki lub danej czynności to nie może ona być dla niego zbyt trudna. Ma ona bawić, dawać satysfakcję i rozwijać, a nie stresować. Stopień trudności układania dostosowujemy do wieku i predyspozycji dziecka. Układanie puzzli wspiera rozwój motoryki małej u dzieci, o którym kiedyś pisałam we wpisie Dziecięce dłonie czyli jak rozwijać motorykę małą?” Niezwykle istotnej w pierwszych latach w przedszkolu i szkole.

IMG_8111

IMG_8063


Kiedy podarować dziecku pierwsze puzzle?

Często zastanawiamy się, kiedy zaproponować dziecku pierwsze puzzle, kiedy rozpocząć z dzieckiem takie zabawy? My z Jasiem zaczynaliśmy swoją przygodę z układaniem jak miał 14 miesięcy. Myślę, ze takie zabawy można zaczynać po skończonym przez dziecko roczku. I na pytania, czy nie jest za mały na takie zabawy?, zawsze odpowiadałam, że nie. Pierwsze puzzle kupiłam mu takie z 2-elementów, potem były kolejne, (3-4-5)elementów. A teraz spokojnie układa puzzle  składające się 30-60 elementów.

Nie ma granicy, która by to wyznaczała. Każde dziecko jest inne i na początek możemy zaproponować pierwsze 2-elementowe puzzle w granicy roku, ale możemy się spotkać z sytuacją, że maluch się nimi nie zainteresuje wcale. To od nas i naszego dziecka zależy, kiedy sięgniemy po puzzle. Jeżeli jednak zauważymy, że dziecko z łatwością je układa to pora wtedy na zwiększenie trudności i sięgnięcia po bardziej zaawansowane zestawy. Znam dzieci, które puzzli w ogóle nie lubią, więc wszystko zależy od malca.

Co daje dziecku układanie puzzli?

Puzzle to forma zabawy, która korzystnie wpływa na rozwój dziecka. Przede wszystkim bawią, uczą, rozwijają motorykę małą, czyli pomagają ćwiczyć sprawność rąk. Poprzez układanie usprawnia się zdolności manualne i dziecko rozwija chwytność palców i precyzję ruchów. Układanie z dzieckiem puzzli to kształcenie jego spostrzegawczości, umiejętności zapamiętywania, to także nauka kolorów. Przede wszystkim układanie puzzli ćwiczy u dziecka cierpliwość i wytrwałość. To idealne narzędzie do wspomagania koncentracji uwagi u naprawdę małych dzieci.

IMG_8046

IMG_8049

Układanie puzzli to znakomity trening pamięci. Układając puzzle, maluch uczy się logicznego myślenia, kreatywnego poszukiwania rozwiązań, spostrzegawczości i rozpoznawania kształtów. Zabawa ta angażuje dziecko, koncentruje jego uwagę, ćwiczy sprawność manualną dłoni. Puzzle to doskonały materiał do rozwoju logicznego myślenia u dzieci oraz ćwiczenia ich cierpliwości i dokładności.

Dopasowując poszczególne puzzle i tworząc z nich całość, dziecko ćwiczy umiejętność kojarzenia. Rozwija koordynację wzrokowo – ruchową, a także pomaga koncentrować się dziecku na zadaniu.

Dla nas puzzle to super sposób na wspólne spędzenie czasu oraz fantastyczna zabawa i rozwój mojego synka. Super przyglądać się małym łapkom, które próbują dopasowywać kształty, i zazwyczaj się im to udaje. Oczywiście trzeba poświęcić czas i uwagę dziecku. Pokazać i nauczyć, o co chodzi w tym układaniu. Układanie puzzli stymuluje rozwój mózgu dziecka już od najmłodszych lat. Puzzle rozwijają też wiarę we własne możliwości, ćwiczą sprawność manualną dłoni i cierpliwość.

Puzzle sensoryczne Lodowa Kraina, nowość od marki Janod

Dziś chciałam się z Wami podzielić nowością, czyli zestawem puzzli sensorycznych Lodowa kraina z firmy Janod. Puzzle sensoryczne 20 elementowe Lodowa Kraina, Janod  to układanka zaprojektowana z myślą o 3-6-latkach, choć uważam, że młodsze dzieci, które bardzo chętnie bawią się w ten sposób i układają puzzle, dadzą sobie radę. To duże i trwałe, elementy z łatwością dopasuje do siebie nawet dwu-trzy latek. To piękny obrazek zamieniony w cudowną układankę dla najmłodszych. Jak je zamawiałam, to wiedziałam, że puzzle go zafascynują i nie pomyliłam się. Uwielbia układać puzzle już od bardzo dawna, zaczynaliśmy od tych 2-4 elementowych a teraz doskonale radzi sobie z większymi zestawami.

IMG_8122

IMG_8123

IMG_8120

To duży zestaw puzzli sensorycznych francuskiej marki Janod. Składa się on z 20 elementów. Ułożony z nich obrazek przedstawia życie zwierząt w lodowej krainie a jej mieszkańców dziecko może poznać również poprzez dotyk, czyli sensorycznie. Może małymi rączkami dotknąć sierści misia polarnego, łuskę ryby, i innych zwierzaków. Skóry siedmiu zwierząt wykonane zostały z teksturowanych materiałów i jest to zupełnie inny wymiar układania, Jasiek nie mógł się nimi nacieszyć.

Kolejny świetny zestaw puzzli, jaki odkryliśmy ostatnio. Są rewelacyjne z przeznaczeniem dla dzieci powyżej 3 roku życia. Można spróbować je dać dziecku wcześniej. Jasiek radzi sobie z nimi rewelacyjnie. Cudownie jest podpatrywać go z ukrycia, jak próbuje dopasować do siebie puzzle, czasem się denerwuje, jak mu to nie wychodzi, ale układa dalej. Jak małe łapki sprawnie łączą poszczególne elementy, dopasowują, a czasem w ostatniej chwili łapią za inny element. Czasem jeszcze potrzebuje naszej pomocy, układanie idzie mu to świetnie. Dotykanie różnorodnych tekstur imituje prawdziwe wrażenia empiryczne i rozwija dziecięcy zmysł dotyku.Wzbudza też dodatkowe zainteresowanie układanką. Zapakowane w estetyczne kolorowe pudełko idealnie nadają się na prezent.

IMG_8079

IMG_8088

IMG_8104

IMG_8093

Oferta puzzli dostępnych na rynku zabawek jest niezwykle szeroka i zróżnicowana. Do wyboru są zestawy dla najmłodszych, czyli te 2-elementowe, aż po zestawy puzzli przeznaczone dla starszych dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Myślę, że z tak dużej oferty na rynku każdy znajdzie coś dla swojego dziecka puzzle dostosowane do wieku dzieci. Układanie puzzli stymuluje rozwój mózgu dziecka już od najmłodszych lat. To znakomity trening pamięci i koncentracji, który dodatkowo uczy rozpoznawania kształtów oraz logicznego myślenia. Puzzle rozwijają też wiarę we własne możliwości, ćwiczą sprawność manualną dłoni i cierpliwość, to świetna porcja zabawy i nauki. Więc chyba warto sięgać po takie zabawki dla dzieci.

Puzzle oraz inne kreatywne zabawki możecie zamawiać w sklepie Majolinek.pl 

majolinek-logo-1485119323

 

44 thoughts on “Co daje dziecku układanie puzzli?”

  1. Bardzo fajne puzzle 🙂 Niestety chyba jeszcze nie dla nas. Pewnie po tygodniu by wióry z nich zostały… U nas na pierwszym miejscu ulubionych zabaw – o zgrozo – są wspinaczki, jeśli chodzi o zabawki królują klocki i auto betoniarka, do którego gruszki można wkładać klocki o różnych kształtach.

  2. Nie wątpię, ze solidnie wykonane :), ale chyba jeszcze nie dla ząbkującego gryzonia, który wszystko co weźmie do rąk musi pogryźć.

  3. Puzzle to super zabawa dla tych mniejszych jak i również dla większych, a zarazem nauka. Układanie puzzli uczy cierpliwości, koordynacji oko ręką, dokładności. Ulubione puzzle Karola są te z Kubusiem Puchatkiem 🙂

  4. My uwielbiamy układać , budować, konstruować godzinami 😀
    I powiem szczerze nie mamy coś szczęścia do puzzli…
    Jednymi Niko się skaleczył (ostre drewno) a inne nie były wygodne i łatwe w układaniu, że mój nerwus dostawał szału 😉
    Muszę pomyśleć nad tymi bo prezentują się pięknie 🙂

    Pozdrowionka
    Sandra Sułek-Mieszczanin

  5. My z córeczką ( w lutym 2 latka) układamy puzzle od ponad roku. Uwielbia to i rzeczywiście dużo sie uczy- na puzzlach ze zwierzętami nauczyła sie odróżniać byka od krówki :)). Polecam czuczu puzzle- duży wybór i edukacyjne zestawy 🙂 pozdrawiamy

  6. Puzzle to jedna z najlepszych zabawek dla dzieci. rozwija inteligencję, motorykę i pamięć. Także uczy kombinować i ćwiczyć cierpliwość. Kiedyś miałyśmy dziesiątki różnych puzzli w domu. Były na pierwszym miejscu (przed klockami i lalkami). I każdy u nas wiedział, że nie przynosiło się czekoladek w ramach ciocinego prezentu, tylko 52 elementy puzzli z kiosku. radość niesamowita.

  7. Na poczatku nie interesowal sie synek puzzlami wcale. Teraz uklada dwuelementowe i chce przejsc na 3-4 elementowe. Powoli rozwiniemy ta sprawnosc ☺
    Zajrze na ta podana stronke i poszukam cos ciekawego. ?

  8. Mela uwielbia takie duże puzzle, choć teraz już sięga po mniejsze, z większe ilością elementów. Jednak puzzle dostosowane do wieku to duża zachęta dla malucha. Nie ma nic gorszego niż zniechęcenie na starcie.

  9. Te puzzle są wybajerzone! Moja córa dostała wcześnie puzzle i do tej pory uwielbia je układać, a robi to z coraz mniejszych elementów. Takie sensoryczne byłyby idealne dla mojego Jaśką, pod warunkiem, że ich nie zję, bo ostatnio ma fazę na połykanie zabawek 🙂

  10. My dostałyśmy pierwsze puzzle gdy Maja miała zaledwie 8 miesięcy. Kolorowe, dwuelementowe czuczaki – zwierzaki. Maja je uwielbiała, choć początki były trudne. Ale robiłyście to wspólnie. Najważniejsze to dziecka nie zmuszać. Był taki czas, że Maja nie robiła nic tylko układała puzzle. Teraz bawi się zupełnie czymś innym. Na wszystko w rozwoju dziecka przychodzi odpowiednia pora 🙂

  11. Jako dziecko uwielbiałam puzzle i tak już mi zostało – w zeszłym roku zażyczyłam sobie wielką układankę z 6000 elementów pod choinkę (a mam już dobrze powyżej 30 lat 😉 ). A te puzzle na zdjęciu wyglądają ślicznie!

  12. Sama od dziecka kocham puzzle, Hania zresztą też. Wojtek zaczął stosunkowo późno, w wieku 2,5, po prostu go to nie interesowało. A że uwielbia auta to przekonały go grube puzzle 2, 3, 4, 5 elementowe. Potem drewniane, w rozmiarze mega itd.

  13. Moja córcia ma 18 miesięcy i jeszcze nie zainteresowała się puzzlami, ale myślę, że niedługo to nastąpi. Na razie co jakiś czas proponuję jej małą układankę. 🙂 Myślę, że puzzle to świetna, rozwijająca rozrywka nie tylko dla maluchów, ale i dla dorosłych.

  14. Ja zaczęłam z Tosią zabawę puzzlami też mniej więcej w okolicach pierwszych urodzin. Układała wtedy puzzle 2-3 i 4 elementowe. Sporo puzzli robiłam jej sama, po prostu drukując, tnąc i laminując obrazki (puzzle bez wypustek z gładkimi rantami są całkiem niezłym ćwiczeniem lewej półkuli mózgu). Nie była to jednak żadna szczególna fascynacja. Za to jakieś 2 miesiące temu (za chwilę skończy trzy lata), zaczął się wielki bum na puzzle i układa już nawet zestawy 30-40 elementowe i to się stało nagle, niemalże z dnia na dzień, zaczęła prosić o coraz więcej puzzli i coraz trudniejsze 🙂 Ale wiem też, że są dzieci kompletnie tym nie zainteresowane i zastanawiam się z czego ten brak zainteresowania wynika, bo to rzeczywiście bardzo dobre ćwiczenie kojarzenia, analizy i syntezy.
    Bardzo fajny wpis, kochamy puzzle! 😀

  15. Wielbimy puzzle – zwłaszcza teraz, gdy awansowaliśmy na całkiem dużą ilość elementów mam z tego frajdę. A Zuzu lubi od zawsze – od czasu, gdy tylko je gryzła 🙂

  16. Ja pierwsze puzzle kupiłam synkowi, jak miał niecałe półtora roku. Składały się z 9 elementów, ale wybrałam je ze względu na motyw autka (syn kocha samochody), jak również dlatego, że były drewniane (Ludwik wszystko pchał do buzi, więc wydawały mi się solidniejsze i bardziej bezpieczne. Świetnie się sprawdziły, a maluch uwielbia układać puzzle. Wydaje mi się, że to taka oczywista zabawka dla dziecka, ale kiedy syn w wieku 2,5 roku poszedł do przedszkola, Pani „Ciocia” wyraziła swoje zdziwienie, że Ludwik jako jedyny w grupie po otrzymaniu puzzli, wiedział co z nimi zrobić.

  17. Mój synek ma w sierpniu dopiero 3 lata a układa już sam puzzle z 100 elementów idzie mu to spraw nie. I uwielbia układać

  18. syn 3,5 roku. po rozsypaniu 8 rodzajów puzzli tak po 30 elementów każdy potrafi sam poukładać wszystko w 15 minut. czy to normalne bo się boję trochę jak to widzę? poprostu bierze element i wkłada tam gdzie trzeba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *