Woda ma tą niezwykłą moc, że potrafi uspokoić człowieka, oczywiście o ile się w niej akurat nie topimy, i sprawić aby się wyciszył. Dlatego też często wybieramy się podczas wakacji nad morze, aby zregenerować siły i odpocząć od zgiełku miasta, spacerując spokojnie po plaży…chociaż trzeba przyznać się wyciszenie się nad Bałtykiem w szczycie sezonu może stanowić nie lada wyzwanie.
W poszukiwaniu wyciszenia nie musimy jednak od razu jechać nad morze, możemy stworzyć naszą własną oazą spokoju w mieszkaniu, sprawiając sobie akwarium! Pewnie większość z Was miała w dzieciństwie mniejsze akwarium, kiedy rodzice nie chcieli zgodzić się na psa i rybki wydawały się mniej inwazyjną formą kompromisu. Pomyślcie teraz jednak o pięknym, większym akwarium, które mogłoby stanowić świetną ozdobę do Waszego mieszkania! Jeśli spodobał Wam się ten pomysł, to w tym tekście podpowiemy Wam jak go najlepiej zrealizować!
Jeśli też chcesz się zaopatrzyć w różne akcesoria czy to dla rybek czy to dla innych zwierząt, to użyj ten Zooplus kod rabatowy, dzięki któremu uzyskasz świetne zniżki na wybrane produkty!
A teraz czas na projekt „Akwarium”!
1. Akwarium
Trudno stworzyć niezwykłe akwarium, bez akwarium, dlatego będzie to pierwszy punkt na naszej liście. Zadbaj o to aby akwarium nie było zbyt małe, aby ryby miały odpowiednią przestrzeń. Najlepiej też od razu kupić cały zestaw, który zawiera pokrywę, oświetlenie, filtr i grzałkę z termostatem i termometrem. Po pierwsze ułatwi to utrzymanie akwarium w czystości, co wiąże się z tym że będzie ono lepiej się prezentować. Na rynku znajdziesz przeróżne rodzaje akwariów, ale zanim zdecydujesz jakie chcesz kupić, to pomyśl jakie ryby chcesz w nim hodować i przeczytaj jakie warunki będą dla nich najlepsze.
2. Podłoże
Mamy akwarium, to teraz czas na je wyposażyć krok po korku. Zacznijmy od podłoża. To jakie powinieneś wybrać, zależy w głównej mierze od gatunku ryb, które zamierzasz hodować jak i od głębokości zbiornika. Idealna grubość podłoża to taka która pozwala na to aby rośliny mogły się zakorzenić, a zarazem aby rybki nie były w stanie dogrzebać się dna. Jeśli chodzi o rodzaje podłoża to jest wiele dostępnych opcji jeśli chodzi o jego kolor i konsystencję, często wybór pada na różne rodzaju żwiru i piasku. Dla lepszego efektu wizualnego, możesz spróbować połączyć różne typy podłoża!
3. Rośliny
Rośliny to element akwarium, który przykuwa największą uwagę, zaraz po samych rybkach, trudno bez nich wyobrazić sobie tą przestrzeń! Jeśli też odpowiednio przygotujesz Twój zbiornik wodny, to masz szansę na hodowanie tam przeróżnych gatunków roślin! Poza elementem ozdobnym, są one ważną częścią całego ekosystemu znajdującego się w akwarium. Są odpowiedzialne za produkcję tlenu, stan wody i za ogólne samopoczucie naszych rybek. Możemy wybierać wśród roślin pływających, wysokich lub tzw. niskich roślin pierwszego planu, co tylko chcemy! Pamiętajcie tylko aby zawsze dopasować rośliny do strefy klimatycznej, z której pochodzą ryby i dowiedzieć się jakie mają wymagania.
4. Ozdoby
Rośliny już samie w sobie stanowią punkt ozdobny akwarium jak i są świetnym schronieniem dla rybek, ale jeśli mamy miejsce w zbiorniku, to możemy dodać do niego dodatkowe elementy. Przed kupnem ozdób zwróćmy jednak uwagę czy nie mają one ostrych elementów lub nie są wykonane ze szkodliwych, dla niektórych ryb, materiałów. Wśród elementów ozdobnych możemy znaleźć korzenie, kamienie czy różne tła. Przy odpowiednim przygotowaniu możesz nawet mieć kawałek rafy koralowej w swoim akwarium! Możesz nabyć skały naturalnego pochodzenia lub też kupić te, które zostały stworzone specjalnie jako ozdoba do akwarium.
5. Ryby
Ostatnim i zarazem można powiedzieć najważniejszym punktem programu są rybki! Powinniśmy od początku wiedzieć jaki gatunek ryb chcemy hodować, aby odpowiednio przygotować dla nich akwarium. Wybór rybek zależy głównie od Twoich preferencji. Jeśli jest to jednak Twoja pierwsza przygoda z podwodnym światem, to lepiej wybrać rybki mnie wymagające, którymi łatwiej będzie nam się zająć. Pamiętaj też, że proces przygotowania akwarium jest dosyć czasochłonny i aby ekosystem się odpowiednio ustabilizował, musi minąć średnio miesiąc od momentu wlania tam wody i ustawienia wszystkich sprzętów. Ale aranżacja akwarium przynosi wielką satysfakcję i chociaż na początku nie ma w nim rybek, to możemy tak je zaprojektować, że będzie się pięknie prezentować!
Pamiętaj też, że w razie wszelkich wątpliwości możesz się zwrócić do ekspertów w tym temacie, którzy pomogą Ci dobrać poszczególne elementy do Twojego akwarium!