Lato w pełni przed nami cudowny czas, ale i czas, w którym w szczególny sposób musimy zadbać o nasze dzieci. Dziś  moje 4 sposoby na ochronę skóry dzieci przed słońcem. Ci, którzy już jakiś czas nas podczytują wiedzą, że mamy camping nad jeziorem i tam spędzamy prawie każdy weekend od maja do września oraz dodatkowo 2 tygodnie wakacji. Przebywamy wtedy praktycznie od rana do wieczora na dworze i jest to również wyzwanie dla mnie, jako matki, żeby w odpowiedni sposób zadbać o bezpieczeństwo najmłodszej mojej pociechy. Ochrona przed słońcem to bezpieczeństwo mojego dziecka.

Ochrona przed słońcem to odpowiednia pora na spacer i ochrona głowy

Przy naprawdę wysokich temperaturach i bardzo dużym nasłonecznieniu należy pamiętać, że w godzinach między 11-15 warto sobie odpuścić bezpośrednio eksponowanie ciała naszych maluszków na oddziaływanie słońca. Warto czas spacerów przesunąć na inne godziny, dla ich bezpieczeństwa.

IMG_0408

IMG_0259

Odpowiednio dobrane kosmetyki podstawą skutecznej ochrony

Przed każdym wyjściem na dwór używam kremu z wysokim filtrem, w tej chwili z Jasiem przeszliśmy już na 30. Tym bardziej że Jaś odziedziczył po tacie piękną śniadą cerę. Pamiętam o smarowaniu nie tylko jego buzi, ale również miejsc, które nie są zakryte przez np. koszulkę, spodenki.  Smaruje rączki, nóżki, kark, bo to miejsce jest w szczególny sposób narażone na oparzenia.

4 sposoby na ochronę skóry dzieci przed słońcem

Wybór odpowiedniego kosmetyku dla malucha  to podstawa.   Do wyboru mamy 2 rodzaje filtrów ochronnych są to filtry chemiczne i mineralne. Chronią one zarówno przed promieniowaniem UVA jak i UVB. W przypadku filtrów mineralnych wartości faktora ochronnego nie przekraczają 30. Zawiera tylko mineralne filtry UVB i UVA. Zapewnia tym samym bardzo wysoką mineralną ochronę przeciwsłoneczną.  Ja średnio w ciągu dnia przy bardzo dużym nasłonecznieniu smaruję Jasia 3 – 4 razy dziennie.  O filtrach warto porozmawiać z dermatologiem i dobrać go odpowiednio do rodzaju karnacji. Im jaśniejsza karnacja dziecka, tym większy filtr powinniśmy używać do jego ochrony. My jak na razie używamy 50-tki dla wrażliwej skóry:) Niezbędnik wyjazdowy Jasia to książka, przytulanka-Szumiś, mleczko do opalania i kapelusz.

4 sposoby na ochronę skóry dzieci przed słońcem

IMG_0252

IMG_0250

IMG_0258

Ubranie z filtrem, nowość w Jasia garderobie

Maluch na słońcu nie powinien być zupełnie rozebrany, ale mogę Wam napisać, że odkryłam ostatnio genialne ubranka z filtrami. Które doskonale chronią skórę malucha przed promieniowaniem UVA i UVB. Są one przewiewne i bardzo szybko wysychają co dla mnie jest dużym plusem. Oczywiście nie możemy tu zapominać również o odpowiednim okryciu głowy. W tym roku postawiliśmy na kapelusz.  Wbrew tego,  co się powszechnie mówi starajmy się wybierać intensywne kolory niż biel a od bawełny, która jest przewiewna, ale za to dosyć cienka takie ubranka z nylonu lub poliestru. W sklepach jest również coraz więcej ubrań ochronnych zarówno dla dzieci, jak i dorosłych z oznaczeniami UPF tłumaczenie z ang. (ultrafiolet proection factor). Uszyte są z poliestru z wtopionymi w materiał cząsteczkami dwutlenku tytanu. Nasze ubranka   Splash&Fun firmy Lassig mają filtr ochronny 50.  Nic się z nimi nie dzieje podczas prania i są bardzo dobre jakościowo. Taki zestaw w paseczki zamówiliśmy sobie tu. 

IMG_0312

IMG_0314

IMG_0319

IMG_0324-crop

IMG_0340

IMG_0301

Poszukaj cienia

Wybierając się z synkiem na spacer lub przebywając nad jeziorem staram się wybierać miejsca zacienione tak by nie przebywał cały czas w pełnym słońcu. I choć przebywając w miesiącach wakacyjnych nad jeziorem gdzie mamy camping, na promieniowanie słoneczne Jaś był i jest narażony praktycznie przez cały dzień nigdy nie mieliśmy problemu typu poparzenie słoneczne, odwodnienie itp. Jednak warto nad wodą czy na spacerze rozejrzeć się za miejscem odpowiednio zacienionym i tam sobie rozłożyć kocyk lub ręcznik.  Można wykorzystać do tego namiot dla dziecka i w ten sposób zapewnić mu cień.  Po kąpieli warto okryć malca ręcznikiem, który również ochroni go przed promieniowaniami słonecznymi.  Natomiast ręcznik ma fajną cechę – z jednej strony chroni od wiatru i jego struktura jest odporna na piasek – nie „wbija” się w materiał. Natomiast strona wewnętrzna jest wykonana z miękkiego frotre i fajnie pochłania wodę. I bardzo szybko wysycha.

4 sposoby na ochronę skóry dziecka przed słońcem

IMG_0390

IMG_0392

Jest to również doskonały pomysł na regenerację naszego malca. Możemy wtedy zaproponować wspólną zabawę na kocu, kolorowankę, układanie puzzli, tulinki lub inne ciekawe zajęcie. Nasze odkrycie ostatnich dni to magnetyczna układanka z firmy Janod, „Pory roku”. Nauka przez zabawę to coś, co oboje z Jaśkiem bardzo lubimy. Bardzo ciekawa układanka już dla 2 latka. Pozwala w tych bardzo intensywnych dla Jasia wakacyjnych dniach, nieco odpocząć. Bardzo ją lubi. Więcej ciekawych zabawek dla dzieci możecie zobaczyć tu.

IMG_0410

IMG_0291

IMG_0413

IMG_0280-crop

IMG_0284

IMG_0276-crop

Na koniec napiszę tylko, że odpowiednia ochrona przed słońcem pozwoli uniknąć nam oparzeń słonecznych, zaczerwienia skóry i wszelkich innych podrażnień. Więc dbajmy, smarujmy, chuchajmy i dmuchajmy oraz czuwajmy nad naszymi dziećmi. I jak jest to możliwe starajmy się unikać spacerów z maluszkiem, kiedy słońce świeci najmocniej. Nie zapominajmy przy tym odpowiednio zadbać o skórę malucha, bo upalne dni to właśnie ona potrzebuje szczególnej ochrony. Czy jesteśmy w domu, jak i poza nim bardzo ważne, by pamiętać również o nawadnianiu małego organizmu. Pilnując by dziecko otrzymywało odpowiednią ilość picia. U nas zdecydowanie woda jest na pierwszym miejscu, choć zdarza mi się również podawać Jasiowi do picia soczek lub słabą herbatkę z sokiem, lub miętę, która uwielbia.

 

 

42 thoughts on “4 sposoby na ochronę skóry dzieci przed słońcem”

  1. Ja bardzo dużo o ochronie przeciwsłonecznej dowiedziałam się na targach Mamblog w Sosnowcu. Tam właśnie kobieta prowadząca bloga srokao świetnie wytłumaczyła na jakie filtry trzeba zwracać uwagę, jak nakładać krem i przede wszystkim jak producenci oszukują konsumentów. Bardzo fajny wpis nie słyszałam o ręczniku, bardzo mnie zaciekawiłaś 🙂

    1. Ręcznik jest bardzo fajny, i nie zbiera piasku z plaży. Można tylko raz strzepać i już go nie ma. I bardzo szybko wysychają te ubranka.

  2. U nas jest podobnie mój Jasio też ma śniadą cerę ale to po mamusi :). Też staramy się unikać największego słońca a dobry krem to podstawa! Bardzo fajne te ubrania nie wiedziałam, że tak dodatkowo można się chronić przed promieniami, chyba też się na takie skusimy.

  3. Ręcznik świetny chyba tez taki musze sobie sprawić 🙂 co do ochrony to bardzo ważna kwestia dla nas rownież, ponieważ całe dnie dzieci spędzają w przydomowym ogrodzie

  4. Jak zawsze bajecznie u Was kolorowo. Super aktualny wpis na tą porę roku. A gra magnetyczna już skradła moje serce, zamówię córce na urodziny.

  5. ja ostatnio spotykam się z opiniami, że z krememi też trzeba ostrożnie. jeśli się mieszka w miejscu gdzie słońca nie ma za wiele, albo jest bardzo rzadko, to lepiej wybierać niższy numer filtru i pozwolić skórze łapać witaminę D. Wiadomo na twarz zawsze wyższy numer, ale ręce już niekoniecznie,

  6. Super fotki! Jaś – model pierwsza klasa 🙂 Z racji tego, że my wszyscy białasy to u nas póki co 50-tka. Co do filtrów mineralnych to ostatnio znalazłam 50-tkę z Pharmaceris B.
    Układanka super, chętnie pobawilibyśmy się z Wami 😉 Misiek wreszcie zaczyna się interesować tego typu zabawkami 🙂 Ręcznik też świetny tylko ta cena, ale za jakość trzeba zapłacić.

  7. Bardzo ciekawy i ważny temat. Myślę, że powinnaś podzielić się tym postem z autorką bloga i vloga Tosia Samosia 🙂

  8. Kremy z filtrem 50 używamy ale o ubranku nie słyszałam, dobre rozwiązanie szczególnie że wybieramy się nad morze. Kapelusik obowiązkowo na każdy spacerek, mimo że wychodzimy albo rano albo pp południu 🙂

  9. Ale słodziak zniego 😉 My uzywamy 50-tki z Nivea, nadaje się nawet dla bobasków. Choc w UK słońca mało, to gdy tylko się pojawia poza kremami dbamy o nakrycie głowy i oczywiście odpowiednie nawodnienie organizmu. Buziaki :*:*:*

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *