Czekając przez 9 miesięcy na pojawienie się dzieciątka, jako rodzice obawiamy się rozwój naszego maluszka już w naszym brzuszku. Potem już po urodzeniu ciągle się zastanawiamy czy aby na pewno wszystko jest ok. Każdy z nas śledzi rozwój swojego dziecka z troską i obawami czy aby na pewno rozwija się ono prawidłowo. Kamienie milowe to bardzo ważne etapy rozwoju fizycznego i psychicznego dziecka w jego pierwszym roku życia. Są to kolejne etapy rozwoju dostosowane do jego wieku. Od narodzin dziecka obserwujemy bardzo uważnie, jak rozwija się i uczy się nowych umiejętności. Jest to dla każdego rodzica bardzo magiczny czas, w którym  poznaje własne dziecko. Naszym zachwytom nad pierwszym uśmiechem, pierwszą próbą nawiązania z nami kontaktu nie ma końca! W dzisiejszym wpisie znajdziecie trochę informacji o kamieniach milowych w rozwoju dziecka w wieku 3-6 miesięcy.

Kamienie milowe 3-6 miesięcy co to takiego?

Jeżeli jesteś mamą dziecka w wieku 0-6 miesięcy może grafika poniżej pozwoli Ci zainspirować się jak wspierać jego harmonijny rozwój. W przejrzysty sposób najważniejsze informacje związane z rozwojem dziecka w wieku 3-6 miesięcy i obecnymi na tym etapie kamieniami milowymi przedstawia poniższa grafika. Warto się z nią zapoznać.

Enfa_infografika_ad_28

Kroki milowe w rozwoju dziecka to kolejne umiejętności, które maluch nabywa podczas swojego rozwoju. Rozwój dziecka można harmonijnie wspierać poprzez zapewnienie mu atrakcyjnych dla niego zabaw i aktywności dostosowanych do jego wieku, rozwoju i predyspozycji.

Rozwój niemowlęcia ocenia się na podstawie osiągania przez dziecko kamieni milowych w czterech obszarach rozwoju:

Poznawczy | Ruchowy | Komunikacyjny | Społeczny

Obszar poznawczy dotyczy przetwarzania informacji i poznawania środowiska, rozpoznawania obiektów oraz rozwiązywania problemów.
•  Obszar ruchowo-motoryczny uczestniczy w inicjowaniu ruchów wykonywanych przez niemowlę w pierwszych miesiącach życia, takich jak raczkowanie, obroty, chodzenie lub rysowanie.
•  Obszar komunikacyjny obejmuje takie funkcje jak wykonywanie gestów, gaworzenie i mówienie.
•  Obszar społeczny to czynności takie jak uśmiechanie się, naśladowanie, dzielenie się i rozpoznawanie emocji.

Ocena rozwoju dziecka spójna ze standardem opieki pediatrycznej może być przeprowadzana w różny sposób, zależnie od kraju. Do najbardziej znanych skal takiej oceny należą np. Skala Bayleya, która ocenia 5 obszarów: poznawczy, językowy, motoryczny, społeczno-emocjonalny i adaptacyjny (m.in. obszar eksploracji, pamięci, rozumienia słów, motorykę małą i dużą, o których sporo informacji znajdziecie na blogu oraz zachowania społeczne).

Warto obserwować rozwój swojego dziecka

Każdy rodzić śledzi rozwój swojego maleństwa i wenie nie raz w naszych głowach pojawiają się dziwne scenariusze. Że np. dziecko nie rozwija się prawidłowo lub są jakieś problemy, z którymi sobie nie radzimy. Bardzo często miewamy obawy związane z jego prawidłowym rozwojem i wzrostem. Czy jest to coś złego? Moja odpowiedź brzmi nie, oczywiście, że nie. Dlatego zapraszam do obejrzenie video, na którym możesz dowiedzieć się, jak przebiega prawidłowy rozwój dziecka w wieku od 3 do 6 miesięcy i rozwiać swoje obawy dotyczące jego rozwoju. Warto wiedzieć, na co warto zwrócić uwagę. Jesteś mamą małego smyka w wieku 0-6 miesięcy to jest coś, co powinno Cię zainteresować. Na pewno nie będzie to dla Ciebie stracony czas. Zachęcam do oglądania rozmowy mamy z Ekspertem w tej dziedzinie-Doktor Joanną Matejczuk o krokach milowych w rozwoju dziecka w okresie 3 – 6 miesięcy. Dowiedz się, jakie są charakterystyczne dla tego okresu umiejętności, które nabywa Twoje dziecko. Zainspiruj się jak wspierać jego harmonijny rozwój. A zapewnisz mu zdrowy start w przyszłość.

Tulenia nigdy za dużo, o czym mogliście usłyszeć oglądając filmik, dziecko tego potrzebuje.  Jako mama karmiąca piersią 30 miesięcy doskonale wiem też, że karmienie piersią jest podstawowym i najlepszym źródłem pokarmu. W sytuacji kiedy jest to nie możliwe pozostają inne sposoby karmienia maluszka. Obserwujmy maluszki, by móc zareagować, wtedy kiedy będzie taka konieczność, ale nie popadajmy w paranoję.

Czy obserwujecie pokonywanie kamieni milowych przez Wasze pociechy? Jak wpieracie swoje skarby w ich pokonywaniu? Enfamil zwraca uwagę, na udowodniony w badaniach naukowych związek między dostarczaniem odpowiednich do wieku dziecka substancji odżywczych a rozwój dziecka.  jakie jest Twoje zdanie w tym temacie?

Wsparciem dla rodziców jest aplikacja AmazingBaby. Pomaga ona rodzicom śledzić kroki milowe w rozwoju ich dziecka oraz zawiera szereg gier zalecanych przez ekspertów, wspomagających rozwój poznawczy, motoryczny, społeczny i komunikację, przeznaczonych dla dzieci w wieku 0-6 miesięcy. Aplikacja AmazingBaby jest idealnym rozwiązaniem dla nowoczesnych rodziców poszukujących porad i informacji (bezpłatne pobranie dostępne jest na stronie www.enfamil.pl)

*wpis przygotowany na podstawie materiałów edukacyjnych marki Enfamil.

 

18 thoughts on “Rozwój niemowlęcia-Kamienie milowe 3-6 miesięcy”

  1. Synek skończył nie dawno 12 miesięcy, jedynie czym bylam zaniepokojona to to, że nie lubił leżeć na brzuszku. Za każdym razem był płacz kiedy odwracalismy małego a teraz śpi tylko na brzuchu 😉

    1. Czyli to była u Was kwestia czasu. Musiał się przyzwyczaić do tej pozycji, u mnie w rodzinie też mieliśmy takiego maluszka który strasznie płakał a teraz ma 6 lat i śpi nadal na brzuchu.

  2. Bardzo ciekawy pomysł na przedstawienie poszczególnych etapów w rozwoju niemowlaka. Podwale siostrze, która niedawno po raz pierwszy została mamą. I wszystkiego tak naprawdę dopiero się uczy.

  3. Grafika w super sposób pokazuje poszczególne etapy rozwoju malucha. Szkoda że kilka lat temu na takie nie natrafiłam. Ja pamiętam pierwsze świadome uśmiechy moich dziecka. Tak bardzo zapadły mi w pamięci.

  4. Z miesiąca na miesiąc życia mojego dziecka, ja czytałam o jego rozwoju. Okres ten co prawda już dawno za mną, ale jestem teraz w drugiej ciąży i na pewno znów mimo wszystko, mimo wiedzy i doświadczenia – będę śledzić te etapy 🙂

  5. Kiedy to było :), córka ma już 3 latka, więc ten etap dawno za nami, ale bardzo miło wspominam ten czas. 3-6 miesięcy to właśnie ten czas, kiedy maluszek staje się powoli coraz bardziej aktywny, są pierwsze uśmiech, zwraca uwagę na rodziców :), naprawdę cudowny czas.

  6. Super, że dr Matejczuk jednoznacznie wytłumaczyła, że tulenia niegdy dość, dziecko się nie przyzwyczai, pp prostu tego potrzebuje 🙂

    Co do odżywiania, rozumiem, że wpis powstał przy współpracy z producentem mm, ale jednak chyba warto wspomnieć, że karmienie piersią jest podstawowym i najlepszym źródłem pokarmu i wszystkiego, co dziecko potrzebuje. Zdaję sobie sprawę z tego, że wiele dzieci jest karmionych mm z różnych powodów, ale zawsze warto promować karmienie naturalne.

    1. Tak masz rację, dopisałam informację o tym. Sama karmiąc synka ponad 30 miesięcy więcej jak najbardziej promowałam karmienie naturalne. I promuję do dziś. W tym wpisie chodzi głównie rozwój i skupienie się nam tym co rodzic może zrobić by go wspierać.

  7. Hi, I think your website might be having
    browser compatibility issues. When I look at your blog site in Firefox, it looks fine but when opening in Internet
    Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
    Other then that, amazing blog!
    maglia juve donna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *